Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

11.10.2017

Codziennie Polskę tworzyMy. Szczecińskie obchody 100-lecia niepodległości Polski

Codziennie Polskę tworzyMy. Szczecińskie obchody 100-lecia niepodległości Polski
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Sto lat niepodległej Polski to okazja do wielkiego świętowania. Jak to jednak zrobić w Szczecinie, w innych miastach i regionach, które w 1918 roku polskie nie były?

Staraliśmy się znaleźć odpowiedź. Chcemy obchodzić to święto na nasz, wyjątkowy, szczeciński sposób – jako pochwałę codzienności, z myślą o przyszłości i przez pryzmat mieszkańców, którzy tworzą Polskę codziennie.

Codziennie Polskę tworzyMy to nazwa rocznego programu obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju. Inicjatywa składa się wiele elementów o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Ich naczelnym celem będzie ukazanie Święta Niepodległości nie tylko w kontekście historycznym, lecz także w świetle codziennego życia i pracy każdego z nas na rzecz Ojczyzny, dziś i w przyszłości. Polska to przecież ludzie, ich historie i plany. 
– Na niepodległość chcemy spojrzeć przez pryzmat szczecinian, bo przecież ich własna niepodległość realizuje się właśnie tutaj, codziennie – tłumaczy Prezydent Miasta Piotr Krzystek. – Dlatego też serdecznie zapraszam wszystkich – mieszkańców, instytucje, grupy, stowarzyszenia – do wspólnego świętowania. Planujemy przekazać w przyszłorocznym budżecie kwotę 100 tys. zł na realizację niepodległościowych projektów samych mieszkańców.

Chcemy, by obchody Roku Niepodległości w Szczecinie skupione były na mieszkańcach – obywatelach, którzy codziennie tworzą Polskę. Do świętowania w ten radosny, dumny i obywatelski sposób namawiać będzie Szczecin przez cały rok, aż do listopada 2018.
– Długo rozmawialiśmy o tym, jak powinniśmy świętować w Szczecinie. Efektem jest inicjatywa Codziennie Polskę tworzymy, która skupia się na ludziach – mówi Piotr Wachowicz, dyrektor Biura Prezydenta Miasta UM Szczecin. – Planujemy kampanię bilboardową, której bohaterami będą zwykli szczecinianie. Jest wśród nich m.in. 8-letnia Lena, jedna z twarzy kampanii. Uruchomimy także stronę internetową, gdzie mieszkańcy będą mówili o swoich odczuciach, planach i doświadczeniach.

Codziennie Polskę tworzyMy to między innymi:
> działania w Internecie – na stronie mojaniepodleglosc.pl i w portalach społecznościowych,
> kampanie outdoorowe o zasięgu lokalnym i ogólnopolskim,
> okolicznościowy kalendarz,
> konkursy dla dzieci,
> konferencja o przyszłości miast i regionów,
> 100 tys. zł do rozdysponowania na oddolne działania obywatelskie,
> panele dyskusyjne, sesje, spotkania, koncerty, wystawy, festyny sąsiedzkie.

Działania realizowane będą przez ponad rok, od listopada 2017 do listopada 2018. Duża ich część będzie się działa w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
– Nasza filharmonia świetnie wpisuje się w hasło „Codziennie Polskę tworzyMy”, bo przecież każdego kolejnego tygodnia prezentujemy publiczności polską muzykę. W przyszłym roku zrealizujemy cykl działań skupionych wokół różnych nurtów muzycznych. Od 4 listopada nastąpi kumulacja naszych działań. Będą koncert rodzinny, jazzowy, muzyka tradycyjna i elektroniczna. Planujemy koncert kameralny i wielkie wydarzenie na 11 listopada. – zapowiada Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii w Szczecinie. – Prócz tego Filharmonia weźmie udział w inicjatywie „Muzyczne Dekady Wolności”, która transmitowana będzie na antenach TVP i Polskiego Radia.
Co więcej, 11. dnia każdego miesiąca, przez cały rok, gmach filharmonii, jako jeden z symboli tego programu, będzie podświetlony biało-czerwonymi barwami.

Już dziś, inaugurując obchody, Przewodniczący Rady Miasta Szczecin Mariusz Bagiński i Prezydent Szczecina Piotr Krzystek, wystosowali zaproszenia do wspólnej organizacji połączonych sesji Sejmiku Samorządowego Województwa Zachodniopomorskiego, Rady Miasta Szczecin z udziałem Wojewody Zachodniopomorskiego i parlamentarzystów 11 listopada 2018 roku w szczecińskiej filharmonii.

Obchody Święta Niepodległości 11 listopada 2017

godz. 9.30 – Szczecińska Agencja Artystyczna, al. Wojska Polskiego 64
Warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci, nawiązujące do symboli narodowych, m.in:
> wykonanie i układanie godła Polski,
> przygotowanie kokard narodowych, które następnie rozdadzą mieszkańcom harcerze, podczas obchodów.

godz. 11.00 – Popiersie Marszałka Józefa Piłsudskiego, pl. Szarych Szeregów
Oficjalne uroczystości.

godz. 12.00 – Szczecińska Agencja Artystyczna, al. Wojska Polskiego 64
Animacje związane z polską drogą do niepodległości 11 listopada 1918 roku: 
> stanowisko związane pierwszym zrywem niepodległościowym, tj. Insurekcją Kościuszkowską. Znajdzie się tam replika sztandaru, pod którym Tadeusz Kościuszko ślubował na rynku w Krakowie. Będzie także asysta dwóch rekonstruktorów w strojach – mundurach kosynierów uzbrojonych w kosy;
> stanowisko związane z gen. Hallerem, na którym znajdzie się replika flagi, która towarzyszyła Zaślubinom Polski z Morzem w Pucku 1920 roku oraz replika generalskiej czapki Józefa Hallera;
> stanowisko poboru do Legionów Polskich.

Źródło: szczecin.eu