Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

13.11.2017

Dwa wernisaże w Filharmonii

Dwa wernisaże w Filharmonii
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Życie estońskiego kompozytora Arvo Pärta i VI Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego to tematy dwóch wernisaży, które już jutro (14 listopada) w Filharmonii w Szczecinie.

Wernisaż wystawy poświęconej jednemu z najwybitniejszych współczesnych kompozytorów estońskich Arvo Pärtowi, rozpocznie się o godzinie 17.00 w Galerii przy Cerkwi (galeria na trzecim piętrze, przy bufecie kawowym) Ekspozycja to kilkanaście plansz tematycznych przybliżających różne etapy życia i twórczości kompozytora. Na wernisaż - wstęp wolny! 

Arvo Pärt, estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej urodził się 11 września 1935 r. w Paide. Jest twórcą stylu tintinnabuli (łac. dzwonek), którego nazwa pochodzi od podobieństwa muzyki do grających dzwonków – jednoczącego harmonię, kontrapunkt i formę muzyki w niepodzielny organizm. Twórczość artysty, znana i ceniona na całym świecie, określana jest mianem duchowego minimalizmu. Nawiązuje do hezychii (z gr. uciszenie), praktyk medytacyjno-ascetycznych mnichów ze świętej góry Atos. Jak mówi sam kompozytor, muzyka ta ma więcej wspólnego z wielowiekową tradycją chorału gregoriańskiego i polifonii renesansowej niż z twórczością minimalistów amerykańskich, takich jak Steve Reich. Najprostsze formy muzyczne i skromne instrumentarium tworzą muzykę pełną pokory, a zarazem czystą i szlachetną. 

Z powodu politycznych prześladowań, Arvo Pärt musiał emigrować z Estonii na Zachód, osiadł wraz z żoną i dwoma synami najpierw w Wiedniu, potem w Berlinie. Po uzyskaniu przez Estonię niepodległości w 1991 r., Pärt odnowił kontakty z rodzinnym krajem. Od 2011 r. mieszka znów w Estonii, gdzie w Laulasmma niedaleko Tallina ustanowił Arvo Pärt Centre.

Wernisaż VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, rozpocznie się o godzinie 19.30 w galerii Poziom 4. Bezpłatne zaproszenia na wernisaż można odebrać w kasie Filharmonii.

Dwanaście uniwersalnych wartości: nadzieja, tolerancja, szacunek, wolność, przełamywanie barier, spotkanie, odpowiedzialność, sprawiedliwość, porozumienie, solidarność, dialog, równość, które określiły nasze działania, jako drogowskazy wpisuję się w idee Biennale i stanowią linię przewodnią i motywację dla naszych dalszych działań. Za słowami Leszka Szustera - dyrektora Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i Pawła Warchoła - kuratora wystawy, podpisało się kilkuset artystów z 27 krajów, tworząc 594 plakatów. Dzieła te stanowią graficzny odzew na współczesną rzeczywistość. Kolejna, VI edycja, Biennale znakomicie rozwija idee hasła “Twórczo dla praw Człowieka”. Ekspozycja gościła już w Strassburgu, Kilonii czy Stuttgarcie. A po “wizycie” w naszej Filharmonii czekają na nią inni Europejczycy. – mówi Andrzej Błażejczyk, jeden z organizatorów wystawy. Ale więcej o podróży plakatów powiemy na wernisażu w naszym, cytując profesora Lexa Drewinskiego, “Pałacu Królowej Śniegu” – dodaje Błażejczyk