Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

21.12.2017

Rodzinne święta na Zamku

Rodzinne święta na Zamku
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Bajkowe ilustracje irańskie albo cenne polskie obrazy i rzemiosło artystyczne od XVII do połowy XX w. - to wystawy, które zainteresują zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Całą rodziną można się na nie wybrać w drugi dzień świąt, 26 grudnia, do Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

W niezwykły świat bajek, baśni i legend wprowadzi zwiedzających wystawa irańskiej ilustracji dziecięcej Pomiędzy tekstem a obrazem. Gromadzi ona prace 38 cenionych na świecie irańskich artystów. Kolorowe ilustracje poruszą dziecięcą wyobraźnię, a dorosłym przypomną dzieciństwo. Wystawa będzie prezentowana w Szczecinie (w Galerii Przedmiotu w Zamku) tylko do 28 stycznia. Warto więc wykorzystać świąteczny dzień, by ją wspólnie zobaczyć.

Z kolei w Galerii Gotyckiej i Galerii Wschodniej Zamek prezentuje wystawę Piękno poza czasem. Ekspozycja to zbiór malarstwa i rzemiosła artystycznego od XVII w. do połowy XX w., dzieła największych polskich twórców tamtych czasów. Do Szczecina przyjechała najcenniejsza część kolekcji Muzeum Narodowego w Kielcach.

Dla znawców sztuki to prawdziwa uczta. Ale to idealna propozycja także dla tych, którzy chcieliby dopiero poznawać polskie malarstwo. Chronologiczny układ powoduje, że wędrujemy przez kolejne style i epoki. Od wizerunków z polskich szlacheckich galerii rodowych z XVII i XVIII w., poprzez epokę stanisławowską, romantyzm, XIX-wieczne malarstwo pejzażowe i pejzażowo-rodzajowe, twórców związanych ze szkołą monachijską, przedstawicieli Młodej Polski, Art Deco, po kolorystów, kapistów i awangardę.

Mamy okazję zobaczyć dzieła m. in. takich twórców jak: Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski, Olga Boznańska, Jacek Malczewski, Stanisław Wyspiański, Józef Czapski, Tadeusz Kantor czy Jerzy Nowosielski. Niewątpliwym arcydziełem jest pokazywany na tej wystawie modernistyczny Portret dziewczynki w czerwonej sukience autorstwa Józefa Pankiewicza.

Malarstwu towarzyszą wyroby rzemiosła artystycznego: meble, szkło, porcelana, fajans i przykłady złotnictwa. Wszystko  zaaranżowane zostało tak, by przybliżyć klimat każdej epoki.

Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach zaliczana jest do najznakomitszych w Polsce. Mieszkańcy regionu mają wyjątkową okazję, by zobaczyć ją w Szczecinie.

Jeden bilet (zaledwie 6 zł normalny i 4 zł ulgowy) pozwoli obejrzeć obydwie wystawy.

Miłośnicy fotografii mogą jeszcze odwiedzić Galerię Fotoklubu Zamek (w holu skrzydła wschodniego, wejście A z dużego dziedzińca), gdzie prezentowana jest wystawa Artura Klimka Egipt przed rewolucją 2011 -  24 zdjęcia, ukazujące życie codzienne w Egipcie. Wstęp na tę wystawę jest bezpłatny.

26 grudnia galerie wystawowe w Zamku czynne będą w godz. 11.00 – 16.00. W dniach 24, 25 i 31 grudnia oraz 1 i 6 stycznia będą nieczynne. 30 grudnia tradycyjnie już wstęp do galerii wystawowych Zamku będzie bezpłatny.

Foto: Jacek Malczewski, Portret Aleksandra Wielopolskiego, 1920 r., własność Muzeum Narodowego w Kielcach