Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

11.01.2018

Ferie w Zamku. Program 15-21 stycznia

Ferie w Zamku. Program 15-21 stycznia
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!Opowieści z wojaży. Świadomi podróżnicy
15 – 19.01.2018 (poniedziałek - piątek), godz. 10.00-11.30, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), karnet tygodniowy: 50 zł

Prowadzenie: Agata Ilnicka Hegel, animatorka kultury

Edukacyjne warsztaty dla dzieci (6-12 lat).

Podczas pięciu spotkań warsztatowych mali uczestnicy przemienią się w podróżników, obserwatorów i  myślicieli, zmagających się z wyzwaniami dotyczącymi różnic międzykulturowych i współzależności na naszej planecie. Poprzez gry i zabawy będziemy rozwijać wrażliwość i wyobraźnię. Poznamy triki i logistykę pakowania się prawdziwego wojażera i stworzymy własne artefakty – pamiątki z podróży. Historia naszych wypraw zmieni się w niezwykły list z przyszłości.

Zapraszamy wszystkich dziarskich, ciekawych świata i otwartych na przygodę!

Warsztaty rzeźbiarskie 
15 – 19 oraz 22 – 26.01.2018 (poniedziałek - piątek), godz. 13.00-14.30, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), bilet jednorazowy: 10 zł
Prowadzenie: Wiktor Zubek
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-14 lat. 

Dzieci będą się uczyć rzeźbienia poprzez zabawę. Tematami zajęć będą: twarz i jej profil, postaci (np. gryf, rycerz, muzyk, anioł), zwierzątka leśne i morskie oraz statki. Uczestnicy poznają również technikę tworzenia naczyń użytkowych – talerzy, pater, wazonów.

Seans „Coco” w Kinie Zamek
15-19.01.2018 (poniedziałek- piątek), godz. 12.00, Sala Kina „Zamek” (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety w cenie 15 zł normalny, 13 zł ulgowy, 10 zł dla grup zorganizowanych (od 10 osób). Seanse bez reklam!

2017, Słowenia, Azerbejdżan, Turcja,  Czarnogóra, Serbia, USA, Familijny, Przygodowy, Animacja, 109 min
Reżyseria: Lee Unkrich

Bohaterem filmu jest Miguel. W jego rodzinie od pokoleń muzyka jest zakazana. Jednak Miguel marzy, by pójść w ślady swojego idola, wielkiego muzyka Ernesta de la Cruza. Zdesperowany chce udowodnić światu swój talent, a to – za sprawą serii przedziwnych wydarzeń – doprowadzi go do niezwykle kolorowej Krainy Umarłych. Po drodze spotyka uroczego oszusta Hectora. Wspólnie spróbują rozwikłać tajemnicę z przeszłości rodziny Miguela...

Bajkogranie, czyli wierszyki ze szczyptą muzyki
20,27.01.2018 (soboty), godz. 12.00, sala 101 (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety: 15 zł dziecko, 20 zł opiekun; ilość miejsc ograniczona

20.01.2018 / Słoń Trąbalski i puzon
27.01.2018 / Rzepka i klarnet

Warsztaty teatralno-muzyczne dla dzieci w wieku od 5 do 10 lat. Celem zajęć jest rozwój wyobraźni najmłodszych widzów, którzy przez zabawę zgłębiają tajniki teatru i muzyki.

Podczas zajęć dzieci poznają budowę poszczególnych instrumentów oraz zapoznają się z ich brzmieniem wysłuchując różnego rodzaju fragmentów muzycznych. W trakcie takich spotkań, które mają charakter warsztatów, dzieci budują teatralną scenografię, dobierają kostiumy, obsadzają role i wspólnie z aktorem wystawiają miniprzedstawienie.

Każde spotkanie cyklu poświęcone jest innemu utworowi literackiemu i towarzyszy mu prezentacja innego instrumentu muzycznego.

Warsztaty poprowadzi Jakub Gwit z Teatru Rozmaitości „Gwitajcie”.

Seans „Louise nad morzem” w Kinie Zamek
22-26.01.2018 (poniedziałek- piątek), godz. 12.00, Sala Kina „Zamek” (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety w cenie 15 zł normalny, 13 zł ulgowy, 10 zł dla grup zorganizowanych (od 10 osób) Seanse bez reklam!
2016, Belgia, Francja, Animacja, 70 min
reżyseria: Jean-François Laguionie

Tytułowa Louise to starsza pani, która utknęła w nadmorskim kurorcie, po tym jak odjechał ostatni w tym sezonie pociąg. Szanse na wydostanie się są zerowe. Ale Louise nie wpada w panikę. Postanawia samotnie przetrwać zimę. Nie będzie to łatwe. Jednak z czasem ulewne deszcze, przypływy czy brak ludzi, przestają jej doskwierać tak mocno, jak na początku. Louise brakuje tak wielu rzeczy, ale znajduje coś bezcennego ― odzyskuje wiarę w siebie. Zaczyna traktować swoją sytuację jako wyzwanie. Ma zamiar przetrwać stawiając czoła żywiołom, a także swym trudnym wspomnieniom… Wzruszający film animowany dla dorosłych o sile człowieka i o tym, że w każdym wieku można znaleźć sens życia.

„Film przykuwa uwagę świadomymi spowolnieniami i powściągliwością, które ukazują piękno prostoty animacji. Reżyser stopniowo odsłania wewnętrzny świat bohaterki: to jak leczy ona swoją pamięć. Jean-François Laguionie tworzy wzruszające, poetyckie obrazy z dziecięcą dociekliwością i uwagą przyglądając się emocjom bohaterki”. Olivier Bouchard – Cinefilic

Animacja wyróżniona nagrodą publiczności na festiwalu Animator 2017 w Poznaniu. Film zdobywcy Złotej Palmy za "Rowing Across the Atlantic".

„Z bum bum rurką za pan brat!” Zimowe przygody muzyczne
22 – 26.01.2018 (poniedziałek - piątek), godz. 10.00-11.30, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), karnet tygodniowy: 50 zł

Prowadzenie: Katarzyna Rydzak (Akademia Sztuki)

Cykl warsztatów muzyczno-ruchowych dla dzieci (6 -12 lat). Uczestników czeka spotkanie z mało znanymi jeszcze w Polsce dzwonkami rurowymi, czyli Handchimes (z grupy instrumentów perkusyjnych). 
Warsztaty poszerzą świadomość muzyczną dzieci (w programie m. in. aktywne słuchanie muzyki wg Batti Strauss i ćwiczenia muzykoterapeutyczne), rozwiną pamięć melodyczną i rytmiczną. Uświadomią dzieciom wartość gry zespołowej i zapewnią świetną zabawę!

Wystawy:
- Piękno poza czasem. Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie
- Wystawa irańskiej ilustracji dziecięcej
- Afryka i Azja w fotografii
- Galeria Jednego Obrazu: Mirosława Poślednik, Bez tytułu
Szczegóły w dziale „wystawy”

W Y S T A W Y

Zwiedzanie galerii wystawowych od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 18.00. W dniach 1 i 6 stycznia galerie wystawowe będą nieczynne.

Ceny biletów:
6 zł normalny
4 zł ulgowy

Bilet upoważnia do jednorazowego wstępu na wystawy. Bilet obowiązuje w dniu zakupu.

Galeria Gotycka, Galeria Wschodnia  (wejście J z dużego dziedzińca)
Piękno poza czasem
Kolekcja Muzeum Narodowego w Kielcach na Zamku w Szczecinie
do 27.01.2019

Kielecka Galeria Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej zaliczana jest do jednej z najznakomitszych w Polsce. Ekspozycja prezentowana na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, przygotowana została w oparciu o znaczną i co ważne, najcenniejszą część tej kolekcji. Prezentuje style obecne w polskim malarstwie od XVII do połowy XX wieku. 
Malarstwu towarzyszą wyroby rzemiosła artystycznego: meble, szkło, porcelana, fajans i przykłady złotnictwa, zaaranżowane tak, by choć w podstawowym stopniu przybliżyć klimat poszczególnych epok. 
Ekspozycji nadano układ chronologiczny. Otwierają ją nowożytne wizerunki z polskich, szlacheckich galerii rodowych z XVII i XVIII wieku, wywodzące się z tradycji sarmackiej. Dalej prezentowana jest sztuka epoki stanisławowskiej, malarstwo doby romantyzmu aż po rozwijające się w XIX w. malarstwo pejzażowe i pejzażowo-rodzajowe. Następnie pokazywane są dzieła malarzy związanych ze szkołą monachijską, wśród których warto wymienić m. in. Józefa Chełmońskiego, czy Aleksandra Gierymskiego. Licznie prezentowana jest twórczość Olgi Boznańskiej. Interesującą grupę stanowią młodopolskie, alegoryczno-mitologiczne i symboliczno-patriotyczne kompozycje Jacka Malczewskiego, czy jednego z czołowych przedstawicieli Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego. Niewątpliwym arcydziełem pokazywanym na wystawie jest modernistyczny Portret dziewczynki w czerwonej sukience namalowany w 1897 roku przez Józefa Pankiewicza.
Kolejnym nurtem prezentowanym na wystawie jest sztuka Art Deco. Dalsza część ekspozycji poświęcona została  pierwszym próbom awangardowym w malarstwie polskim. Ekspozycję zamykają m.in. przykłady dzieł kolorystów, kapistów oraz przedstawicieli polskiej awangardy w różnorodnych wydaniach.

Kuratorki: Joanna Kaczmarczyk, Jolanta Rybkiewicz

Galeria Fotoklubu Zamek (Hol skrzydła wschodniego, wejście A z dużego dziedzińca) 
Afryka i Azja w fotografii
do 21.02.2018

Wstęp wolny.

„Fotografuję krajobraz, architekturę i ludzi. W poszukiwaniu tematów, ciekawych miejsc i ludzi wiele podróżuję. Chciałam zaprosić na wystawę fotografii, która choć trochę przybliży daleki, mało znany świat. Tym razem będą to obrazy pokazujące Afrykę i Azję. Moje motto: „Obecnie eksperymentuję i ciągle poszukuję, bo… jeśli ma się w zanadrzu aparat, rośnie ciekawość świata. A jeśli człowiek jest ciekawy, to więcej widzi i ma ochotę więcej wiedzieć. Życie staje się ciekawsze, mniej monotonne, mniej zwyczajne, szare nudne…..” – wyjaśnia Anna Klinkosz

Anna Klinkosz urodziła się w Zamościu. Obecnie mieszka w Koszalinie. Jest absolwentką Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Z wykształcenia geodeta, z zamiłowania fotografik. Jest laureatką licznych konkursów fotograficznych. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Autorka kilku wystaw indywidualnych. 
Członek rzeczywisty Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej z tytułem AFRP, członek Fotoklubu Zamek w Szczecinie, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręgu Wielkopolskiego oraz Stowarzyszenia Marynistów Polskich Oddział w Słupsku. 

Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca)
Wystawa irańskiej ilustracji dziecięcej
do 28.01.2018

Wystawa prezentuje prace ilustratorskie około czterdziestu cenionych na całym świecie irańskich artystów, takich jak m. in. Hoda Haddadi, Ali Reza Goldouziani, Ali Boozori, Farshid Shafiee. To ilustracje do literatury dziecięcej, pozostające pod silnym wpływem perskiej sztuki zdobniczej i miniatorskiej, co w połączeniu z nowoczesnymi technikami artystycznymi oraz lekkością, humorem i uniwersalnością przekazu skierowanego do najmłodszych odbiorców, staje się również dla dorosłych doświadczeniem na pograniczu sztuki i socjologii kultury. 
Wystawa, zainicjowana przez IBBY Denmark i irańskiego artystę grafika Alima Boozori, przygotowana została we współpracy z Fundacją Punkt Kultury, Klub Kultury Przegorzały oraz Instytut Książki w Warszawie.

Skrzydło zachodnie (wejście G z dużego dziedzińca)
Galeria Jednego Obrazu
od 15.01.2018
od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–15.00, wstęp wolny

Mirosława Poślednik, Bez tytułu

E K S P O Z Y C J E   S T A Ł E

Galeria Gotycka  (wejście J z dużego dziedzińca)
Cela Czarownic

Ze szczecińskim zamkiem i rodziną książęcą związana jest historia posądzonej o czary i skazanej na śmierć w 1620 roku Sydonii von Borck. Według legendy miała ona rzucić klątwę na ród książęcy. Kolejne przedwczesne zgony książąt pomorskich, umierających bezpotomnie, zaczęły zagrażać wygaśnięciem dynastii. 
Losy Sydonii von Borck przybliża prezentowana na wystawie projekcja holograficzna oraz repliki szesnasto- i siedemnastowiecznych narzędzi kar i tortur. 
Ekspozycję wzbogaca cykl prac Andrzeja Maciejewskiego, które są współczesną interpretacją dziejów oskarżonej o czary szlachcianki.

W Y S T A W Y   P O Z A   Z A M K I E M

Leszek Żebrowski. Plakaty
Zamek Gribenow (Niemcy)
do 15.01.2018

Wystawa plakatów Leszka Żebrowskiego, szczecinianina, wybitnego plakacisty, ucznia prof. J. Krechowicza w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dydaktyka Akademii Sztuki w Szczecinie, laureata m. in. Głównej Nagrody na Międzynarodowym Triennale Plakatu w Mons. Jego twórczość jest zaliczana do nurtu portretowego w plakacie polskim. W rysunkach wykonanych najczęściej techniką aerografu stara się nawiązać do Witkacego, oddając za pomocą deformacji psychikę portretowanego. 
Na wystawę w Zamku Gribenow złożą się plakaty z początków XXI w., promujące wydarzenia teatralne.

T E A T R

Ślimak
21.01.2018 (niedziela), godz. 10.00, sala Kina „Zamek” (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety: opiekun 20 zł, dziecko 10 zł

Spektakl teatralny dla dzieci od 18. miesiąca życia do 6. lat.

Autor: Marta Guśniowska
Reżyseria: Laura Słabińska
Muzyka: Jacek Gałkiewicz
Scenografia: Wanda Kowalska
Obsada: Paulina Lenart, Rafał Hajdukiewicz, Paweł Niczewski

Spektakl „Ślimak” powstał na podstawie znakomitego materiału literackiego Marty Guśniowskiej, autorki najczęściej wystawianych sztuk teatralnych dla dzieci w Polsce. To mądra i zabawna opowieść dla najmłodszych. O tym, że trzeba nauczyć się doceniać to, co mamy, bo nieznane nie zawsze jest lepsze od tego, co bliskie. 
Ślimak zamieszkuje swój mały, muszlowy domek. Spotyka na swej drodze Bobra, zajmującego się handlem nieruchomościami. Bóbr naigrywa się z mieszkania Ślimaka. Roztacza przed nim wizję nowego apartamentu, w którym nie tylko poczułby się lepiej, ale i byłby lepiej postrzegany przez innych. Rozpoczyna się droga w poszukiwaniu nowego domu dla Ślimaka, w której naszemu bohaterowi towarzyszy rezolutny Bóbr. W podróży spotkają wiele niezwykłych postaci, jak Kret czy Mrówki. Będą przymierzać się do najprzeróżniejszych eleganckich domów. A wszystko po to, by na koniec nasz Ślimak zrozumiał starą prawdę: wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej. Żeby docenił, to co ma i pojął, że nawet jeśli jego domek nie jest idealny, nic nie szkodzi. Ważne, żeby był idealny dla niego.

Moja Abba
17.01.2018 (środa), godz. 19.00
18.01.2018 (czwartek), godz. 21.30
sala Kina „Zamek” (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety: 30 zł, ulgowy 20 zł

Spektakl muzyczny „Moja Abba” autorstwa Tomasza Mana w reżyserii Pawła Niczewskiego. Ostatnim spektaklem muzycznym w Zamku było przedstawienie „Drzwi Morrisona”, którego premiera miała miejsce w marcu 2009 r.

Tomasz Man - autor
Paweł Niczewski - reżyseria, adaptacja                                
Tomasz Lewandowski – aranżacje i opracowanie muzyczne
Wanda Kowalska - kostiumy                                   
Arkadiusz Buszko – plastyka ruchu                                  
Obsada: Dorota Chrulska, Rafał Hajdukiewicz, Konrad Pawicki, Marta Uszko.
                                                  
Lata 70. XX wieku w Polsce to czasy smutne, szare i pozbawione inspirujących rozrywek. 
Przyjazd szwedzkiego zespołu muzycznego Abba budzi tęsknotę za kolorową rzeczywistością. Urzekające melodie, barwne, fantastyczne kostiumy, uśmiech, pewność siebie i beztroska. Wówczas w Polsce nikt nie miał odwagi tak wyglądać ani nawet podobnie myśleć. Tekst Tomasza Mana „Moja Abba” doskonale oddaje klimat tamtych czasów.

Klub Komediowy „Impro”: Teatr improwizacji Damy na Pany
19.01.2018 (piątek), godz. 21.30, Sala Kina „Zamek” (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety: 25 zł

Dwie Panny, dwóch Dżentelmenów. Trzy osoby na scenie, jedna przy pianinie i - miejmy nadzieję - cała masa ludzi na widowni. Niemal dwie godziny zabawy opartej na sugestiach publiczności. Na oczach widzów aktorzy stworzą niepowtarzalny spektakl. Widzowie będą współtwórcami. 
Dobra zabawa jest pewna, bo w skład zespołu wchodzą doświadczeni improwizatorzy, których na co dzień można oglądać w licznych programach telewizyjnych oraz wieczorach stand-up comedy.

Damy na Pany tworzą: Karolina Pańczyk, Kasia Waszkiewicz, Grzegorz Dolniak, Łukasz Ławniczak.

NOWOŚĆ! Improbajka z udziałem aktorów Teatru improwizacji Damy na Pany
20.01.2018 (sobota), 10.00, Sala Kina „Zamek” (wejście A z dużego dziedzińca, I p.), bilety: 20 zł dorośli, 10 zł dziecko

Bajki improwizowane to spektakl współtworzony przez dzieci! Aktorzy gotowi będą ziścić wszystkie plany dziecięcej wyobraźni, wcielić się w postaci wymyślone przez dziecięcą publiczność, odegrać losy bohaterów, które również podyktowane będą przez dzieci. Cała historia jest więc spontanicznie tworzona przez najmłodszych widzów i z ich udziałem. Bajki improwizowane to przede wszystkim praca z wyobraźnią i kreatywnością dziecka. To wyjątkowe spektakle, które dzieci nie tylko obejrzą, ale i wykreują!

Damy na Pany tworzą: Karolina Pańczyk, Kasia Waszkiewicz, Grzegorz Dolniak, Łukasz Ławniczak.

K I N O

W 2018 roku Kino „Zamek” obchodzi 55-lecie istnienia

Działająca w historycznych zamkowych murach, jedna z najmniejszych sal kinowych w Polsce – kameralna sala Kina „Zamek”. Seanse bez reklam!

Bilety w cenie 15 zł normalny, 13 zł ulgowy, 10 zł dla grup zorganizowanych (od 10 osób).

Ferie w Kinie „Zamek” – bajki w samo południe
Coco
15-19.01.2018 (poniedziałek- piątek), godz. 12.00
2017, Słowenia, Azerbejdżan, Turcja,  Czarnogóra, Serbia, USA, Familijny, Przygodowy, Animacja, 109 min
Reżyseria: Lee Unkrich

Bohaterem filmu jest Miguel. W jego rodzinie od pokoleń muzyka jest zakazana. Jednak Miguel marzy, by pójść w ślady swojego idola, wielkiego muzyka Ernesta de la Cruza. Zdesperowany chce udowodnić światu swój talent, a to – za sprawą serii przedziwnych wydarzeń – doprowadzi go do niezwykle kolorowej Krainy Umarłych. Po drodze spotyka uroczego oszusta Hectora. Wspólnie spróbują rozwikłać tajemnicę z przeszłości rodziny Miguela...

Filmowe drogi do niepodległości: Biegnij chłopcze, biegnij
18.01.2018 (czwartek), godz. 17.00, obowiązują bezpłatne wejściówki (do odbioru na pół godziny przed seansem w kasie kina Zamek)
Francja, Niemcy, Polska, 2013

Cykl dyskusyjnych spotkań filmowych realizowanych wspólnie przez IPN Oddział Szczecin i  Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Atak paniki
19.01.2018 (piątek), godz. 17.00 Premiera
20,21.01.2018 (sobota, niedziela), godz. 15.00, 19.00
2017, Polska, dramat, komedia, 100 min
Reżyseria: Paweł Maślona

Obsada: Artur Żmijewski, Dorota Segda, Nicolas Bro, Magdalena Popławska, Grzegorz Damięcki, Julia Wyszyńska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Bartłomiej Kotschedoff

Atrakcyjna autorka kryminałów na randce spotyka swojego byłego. Wracające z wakacji małżeństwo wybiera najgorsze miejsca w samolocie. Nastolatek po raz pierwszy pali trawkę i przeżywa totalny odlot. Młoda dziewczyna ryzykuje, że koleżanki zdemaskują ją jako gwiazdę porno. Panna młoda z pomocą psiego psychologa rodzi na własnym weselu, a w tym czasie kelner próbuje uratować planetę. 

Twój Vincent
20,21.01.2018 (sobota, niedziela), godz. 17.00
2017, Polska, Wielka Brytania, animacja, 95 min
Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman

27 lipca 1890 r. szczupła postać idzie po zmierzchu chwiejnym krokiem senną ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna nie ma nic przy sobie. Dłonie przyciska do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. To Vincent van Gogh – wówczas mało jeszcze znany artysta, dziś uznawany za jednego z największych malarzy na świecie. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. "Twój Vincent" opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny? "Twój Vincent" to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie.  Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie.

S P O T K A N I A   I   W Y K Ł A D Y

Zamkowe Spotkania z Psychologią i Sztuką 
16.01.2018 (wtorek), godz. 17.30, Sala Kina „Zamek” (wejście A z dużego dziedzińca), bilety: 8 zł

Temat spotkania: Psychologia pracy aktora 

Michał J. Kawecki – psycholog terapeuta oraz Maciej Rayzacher – aktor, będą rozmawiać o roli empatii (współodczuwania), uważności, harmonii wewnętrznej oraz inteligencji emocjonalnej w pracy artystycznej i aktorskiej, a także o panowaniu nad stresem i emocjami w odpowiedzialnej działalności społecznej.

Maciej Rayzacher – aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, znany m.in. z roli Kapitana Knothe w filmie „Czarne chmury”, a także innych ról w takich filmach jak m.in. „Popiełuszko, wolność jest w nas”, „Miś”, „Człowiek z marmuru”, „Stawka większa niż życie”. Odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużonym Kulturze Gloria Artis oraz Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. 
Oprawa muzyczna w wykonaniu uczniów szczecińskich szkół muzycznych. 

Szkoła Zdrowia
17.01.2018 (środa), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), bilety: 5 zł

Temat spotkania: O używkach, sztuce i zdrowiu

Prowadzenie i oprawa muzyczna: prof. dr hab. n. med. Jacek Rudnicki

Pozytywny wpływ twórczości i kontaktu ze sztuką na kondycję zdrowotną człowieka jest niezaprzeczalny. Z drugiej strony, wielu wybitnych artystów było i jest znanych ze stosowania używek i wyniszczającego organizm trybu życia. Podczas spotkania zastanowimy się nad  aspektami medycznymi, socjologicznymi i historycznymi tego zagadnienia.

Potyczki z polszczyzną 
18.01.2018 (czwartek), godz. 17.00, Sala Literacka (wejście A z dużego dziedzińca, II p.), bilety: 5 zł

Temat spotkania: Wstyd nie odmieniać nazwisk!

Prowadzenie: prof. dr hab. Ewa Kołodziejek

Jak powiedział Hugo Steinhaus, każdy z nas jest właścicielem swojego nazwiska tylko w mianowniku liczby pojedynczej, a pozostałymi przypadkami rządzi gramatyka. Wciąż jednak pokutuje pogląd, że w pismach oficjalnych nazwisk nie odmienia się. Zdarza się również, że ktoś nie życzy sobie, aby odmieniać jego nazwisko. Często pojawiają się wątpliwości co do prawidłowych form użycia nazwisk obcojęzycznych lub nietypowych. Podczas styczniowego wykładu uzyskamy odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące poprawnej polszczyzny w praktyce.

Zamkowe Wieczory Książęce
21.01.2018 (niedziela), godz. 16.00, Galeria Przedmiotu (wejście J z dużego dziedzińca), bilety: 5 zł

Temat spotkania: Karnawał w sali balowej, czyli muzyka od Lannera do Straussa

XIX wiek przyniósł modę na rozrywkę masową – operetki, tańce, zabawy… W porze karnawału szczególnym zainteresowaniem cieszyły się sale taneczne, wypełniane tłumnie przez ludzi żądnych zabawy i rozrywki. Każdy sezon przynosił nowe melodie i figury taneczne. Szczególnie bawiono się w Wiedniu: od pałacu cesarskiego po peryferyjne dzielnice. Walce i polki, kadryle i kotyliony królowały na parkietach i zdobywały szturmem inne miasta Europy. O tej muzyce i jej twórcach, zwłaszcza słynnej rodzinie Straussów, opowiedzą prowadzący, a publiczność będzie miała okazję wysłuchać utworów z wiedeńskiego repertuaru w wykonaniu Mirosławy Białas (fortepian) i Andrzeja  Słonieckiego  (altówka)

Gospodarze spotkania: dr Wojciech Kral i dr  Andrzej Wątorski.

C E N T R U M   I N F O R M A C J I   K U L T U R A L N E J   I   T U R Y S T Y C Z N E J

Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (CIKiT) mieści się w Skrzydle Menniczym (wejście I z małego dziedzińca) Zamku Książąt Pomorskich i jest czynne: 16 X-14 IV (wtorek - niedziela), godz. 10.00-18.00 / 15 IV-15 X (poniedziałek-niedziela), godz. 10.00-18.00 / tel. 91 48 91 630. Kasa w skrzydle wschodnim (wejście A z dużego dziedzińca, I p.) jest czynna od wtorku do niedzieli w godzinach: 10.00 – 18.00. W poniedziałki kasa nieczynna. Dodatkowo kasa jest czynna do czasu rozpoczęcia spektakli teatralnych, seansów filmowych oraz koncertów, tel. 91 434 83 65. Rezerwacje biletów: Odbiór zarezerwowanych biletów musi nastąpić nie później niż 4 dni przed datą danego wydarzenia. Odstępstwo od tej zasady jest tylko dla biletów do Kina „Zamek”, na które odbiór zarezerwowanych biletów może nastąpić w dniu seansu, ale nie później niż 15 minut przed rozpoczęciem filmu.

Z A P O W I E D Z I

Prezentacje, oprowadzania z przewodnikiem, wstęp na wystawy (10.00-18.00), a wszystko za 2 zł:

2.02.2018 (piątek) / Rocznica ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką

23.03.2018 (piątek) / Urodziny twórcy mapy Księstwa Pomorskiego Eilharda Lubinusa

3.04.2018 (wtorek) / Rocznica nadania praw miejskich Szczecinowi przez księcia pomorskiego Barnima I