Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

23.01.2018

Makieta Zamku Ksiazat Pomorskich w Szczecinie

Makieta Zamku Ksiazat Pomorskich w Szczecinie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Około 300 kg brązu wykorzystali znani wrocławscy rzeźbiarze do sporządzenia makiety Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Zamek w skali 1:100 można już podziwiać na Dziedzińcu Menniczym.

Makietę sporządzili rzeźbiarze Michał Wysocki i Stanisław Wysocki z wrocławskiej pracowni Stan Wys Atelier.

- Zadanie było bardzo pracochłonne i czasochłonne – mówi Stanisław Wysocki. – To prawdopodobnie największa makieta z brązu w Polsce. Wykorzystaliśmy ok. 300 kg materiału. Z wielką precyzją musieliśmy wykonać wiele skomplikowanych detali architektonicznych, których Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest pełen.

Michał Wysocki wyjaśnia, że najpierw długo pracowali nad projektem. Kształt budowli i szczegóły architektoniczne odwzorowywali na podstawie planów i zdjęć.  Komputerowo sporządzili trójwymiarowy projekt. A później wykonali model – rzeźbili go ręcznie, a do niektórych elementów wykorzystali także drukarkę 3D. 

- Następnie wykonany był odlew metodą wosku traconego. To stara, skomplikowana technologia – mówi Michał Wysocki.

Artyści znakomicie oddali piękno szczecińskiego Zamku.  Z wielkim pietyzmem wykonali najdrobniejsze elementy, np. renesansowe krużganki i attyki czy zamkowy zegar, na którym widać godzinę. Jest nawet miniaturowy dzwon w Wieży Dzwonów.

- Właśnie dzwon, był najtrudniejszy do wykonania – mówi Michał Wysocki. - Tak małych, delikatnych elementów nie da się spawać. Trzeba było od razu odlać dzwon na wieży.

Doświadczeni rzeźbiarze, autorzy makiet m. in. dla Gdańska i Gdyni, pracę dla Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie określają krótko: - To było wielkie wyzwanie!

zdj: Beata Bogusławska

Źródło: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie