Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

09.02.2018

Komedia Mozarta w Operze na Zamku

Komedia Mozarta w Operze na Zamku
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Widowiskowy, zabawny, współczesny – tak zapowiada się kolejny spektakl szczecińskiej Opery na Zamku.

„Così fan tutte” to jedna z najbardziej rozpoznawalnych komedii w dorobku Wolfganga Amadeusza Mozarta. Zapowiedź wydarzenia odbyła się podczas briefingu prasowego w czwartek 1 lutego br.

Wyborne stroje, komizm sytuacyjny, wyraziste postaci czy ponadczasowe aluzje w połączeniu z wybitną realizacją zapowiadają przeżycia na najwyższym poziomie. Spektakl będzie można zobaczyć po raz pierwszy już 10 lutego br.

- Cosi fan tutte Mozarta ma szanse na stałe zapisać się w repertuarze Opery, bo przecież wiadomo, że melomani na Pomorzu Zachodnim szczególnie ukochali sobie operetkę i operę komiczną. Różnorodność gatunków, po jakie sięga Opera na Zamku w Szczecinie jest dowodem na wszechstronność naszych wspaniałych artystów - zespołu baletowego, orkiestry, chóru i solistów. Jestem przekonana, że nadchodząca premiera będzie kolejnym sukcesem – podkreślała członek zarządu województwa Anna Mieczkowska.

 „Wierność kobiety jest jak Feniks, wszyscy o niej słyszeli, ale nikt nie wie gdzie jej szukać...“ Tak śpiewa na początku Così fan tutte Don Alfonso, jeden z bohaterów opery buffa Wolfganga Amadeusza Mozarta, powodując tym samym lawinę niespodziewanych działań i zdarzeń: od cynicznego zakładu i pieniędzy stawianych przez młodzieńców na wierność swych wybranek przez późniejsze sprytne fortele, uwikłanie w zmowę nowych zalotników, po śluby i truciznę.

Wszystko to w przepięknej scenerii mórz południowych, gdzie powietrze jest gorące, a namiętności jeszcze bardziej. Liczne pomyłki i zamiany ról czynią z Così fan tutte najzabawniejszą chyba komedię w dorobku Mozarta, która ma jednak poważne przesłanie – skłania do refleksji nad ludzką naturą i namysłu, na czym naprawdę opiera się związek dwojga ludzi. By podkreślić ponadczasowy charakter tej opowieści realizatorzy umieszczają jej akcję blisko współczesności, jedynie aluzyjnie odnosząc się do epoki Mozarta, w której Così fan tutte było prawdziwym skandalem obyczajowym.

Opera na Zamku, która jest instytucją kultury Województwa Zachodniopomorskiego święci w ostatnich latach sukcesy. W czerwcu 2017 roku po raz pierwszy w swojej 60-letniej historii otrzymała Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury za spektakl "Dokręcanie śruby". Artyści związani z operą otrzymali też indywidualne wyróżnienia. Ubiegły rok przyniósł także „Bursztynowe Pierścienie”. Szczecińska publiczność w plebiscycie organizowanym przez Kurier Szczeciński doceniła musical „Crazy for You" w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego, uznając go spektaklem roku. 

Autor: rsocko

Źródło: wzp.pl