Echo Tablica

Artykuły

Echo Szczecina

09.02.2018

Jak daleko jest ze Szczecina do morza?

Jak daleko jest ze Szczecina do morza?
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Związek Szczecina z wodą jest oczywisty właściwie dla wszystkich Polaków.

Nasze miasto kojarzy się z portem, Odrą, znakomitymi warunkami do żeglarstwa, regatami The Tall Ships Races a przede wszystkim z morzem. Jak bardzo „morski” jest Szczecin? Ile czasu zajmie nam podróż z centrum miasta na prawdziwą plażę?

Wbrew pozorom odpowiedź na pytanie o położenie Szczecina nad morzem wcale nie jest taka prosta i oczywista. Wszystko zależy od punktu widzenia. Dla turysty, który przyjechał tutaj pierwszy raz, wyjście z hotelu z w kąpielówkach, klapkach i z parawanem pod pachą skończy się rozczarowaniem. Dodatkowo istnieje duże prawdopodobieństwo, że na prośbę o pokierowanie w stronę plaży otrzyma radę by udał się na Plac Rodła i tam wsiadł w tramwaj numer 10. To dawny i kultowy już żart, powstały w czasach kiedy „dziesiątki” w Szczecinie w ogóle nie było.

W tej sytuacji Szczecin rzeczywiście nie leży nad morzem. Oczywiście wodny charakter miasta sprawia, że można poczuć namiastkę prawdziwej plaży i udać się na jedno z miejskich kąpielisk – Głębokie, Dąbie, Arkonkę czy Dziewoklicz.  A nawet na plażę w centrum miasta zlokalizowaną przy marinie na Łasztowni.

Podchodząc do sprawy teoretycznie i posiłkując się ustawą o obszarach morskich i administracji morskiej można jednoznacznie stwierdzić, że o spacer nad morzem w samym centrum miasta wcale nietrudno. Wody morskie, zaczynają się bowiem już przy północnej stronie Trasy Zamkowej. Tam właśnie rozpoczyna się tor wodny Szczecin-Świnoujście, który biegnie w dół Odry. Ma długość 65 kilometrów i jest to jednocześnie odległość, która dzieli Szczecin od „prawdziwego” morza w linii prostej. Spacer na północ rozpoczynający się przy Trasie Zamkowej można więc bez żadnych wątpliwości nazwać przechadzką nad morzem.

Jak dojechać nad morze?

Jeżeli jednak chcemy zobaczyć prawdziwe morskie fale musimy wyjechać ze Szczecina. Skomunikowanie miasta z najbliższymi nadmorskimi miejscowościami jest jednak bardzo dobre i wygodne. Podróż pociągiem, bez przesiadek, do Międzyzdrojów czy Świnoujścia zajmie nam ok. półtorej godziny.  Nie brakuje też regularnie kursujących busów czy połączeń PKS, dzięki którym równie szybko dotrzemy do takich miejscowości jak Niechorze, Pobierowo, Pustkowo, Trzęsacz czy Rewal.

Chcąc dojechać ze Szczecina nad morze samochodem, musimy być przygotowani na pokonanie około stu kilometrów.

Źródło: szczecin.eu