Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

12.02.2018

Street Art w Szczecinie: „Ptaki i ptaszyska” zamieszkają w centrum miasta

Street Art w Szczecinie: „Ptaki i ptaszyska” zamieszkają w centrum miasta
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Powarsztatową wystawę rzeźb mieszkańców naszego miasta najpierw będzie można obejrzeć w galerii „Na strychu” w 13 Muzach (od 12 do 27 lutego 2018 r.). Potem rzeźby trafią na szczecińskie podwórka by cieszyć oczy lokatorów i turystów.

- Dzisiejsze wydarzenie to ważne spotkanie, które mówi o jakości życia w przestrzeni miejskiej. Street Art to wyjście sztuki na zewnątrz, blisko nas. Dziękuję za zaangażowanie wszystkim, którzy brali udział w tym projekcie. Wierzę, że dzisiejsza dyskusja będzie ze sobą niosła duży potencjał w działaniach realizowanych w przyszłości w północnych dzielnicach miasta – mówił podczas wernisażu Piotr Krzystek, prezydent miasta.

Odlane w brązie rzeźby ptaków to efekt warsztatów przeprowadzonych w obszarze rewitalizacji przez artystę rzeźbiarza Stanisława Motykę. W warsztatach udział wzięło prawie 200 osób w różnym wieku od przedszkolaków po osoby dojrzałe.

Uczestnicy warsztatów realizowali własne pomysły lub szukali inspiracji poprzez rozmowy i oglądanie wydrukowanych wcześniej fotografii ptaków. Wybrane formy gipsowe (26 sztuk) zostały odlane z brązu i po wystawie trafią na szczecińskie podwórka.

- Warsztaty to przygoda, którą możemy wspólnie przeżyć z ich uczestnikami. Pozytywnie zaskoczyła mnie kreatywność i pomysłowość uczestników zajęć, dzięki którym możemy dziś oglądać wiele interesujących projektów - mówi Stanisław Motyka, organizator warsztatów rzeźbiarskich.

Rzeźby pojawią się w podwórzach kwartałów zabudowy przy ul. Wielkopolskiej, Mazurskiej, Monte Cassino, alei Papieża Jana Pawła II (kwartał nr 11) oraz Księcia Bogusława, Władysława Łokietka, Władysława Jagiełły, Błogosławionej Królowej Jadwigi (kwartał nr 52).

„Ptaki i ptaszyska” to część realizowanego od 2017 roku projektu pt. „Niwelacja błędów infrastrukturalnych poprzez sztukę ulicy - Street Art".

Pierwszym przedsięwzięciem w ramach projektu było działanie Mirosławy Jarmołowicz pt. "Miasto dla sztuki - miasto dla każdego", której instalacje (zdjęcia natury) stanęły we wnętrzach trzech szczecińskich podwórek (podwórko na Przybysławy 2, Kolumba 6a, i Krzywoustego 25).

W 2018 roku na działania w ramach projektu Steet Art w Szczecinie miasto przeznaczy 355 tys zł.  Będą to m.in. działania na północy naszego miasta oraz kontynuacja działań w obszarze rewitalizacji.

Źródło: szczecin.eu