Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

13.02.2018

Tramwajem na Łasztownię

Tramwajem na Łasztownię
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

100 metrów wysokości i ponad 150 długości – taki będzie kolejny symbol miasta, jakim niewątpliwie stanie się Most Kłodny.

Miasto Szczecin otrzymało 100 mln zł dofinansowania na realizację jednej z największych inwestycji drogowych – przebudowę dróg na Międzyodrzu oraz budowę nowego mostu nad Odrą.

Połączy Centrum z Łasztownią

Nowa przeprawa zlokalizowana będzie w pobliżu Trasy Zamkowej, połączy Centrum Miasta z obszarem rewitalizowanej Łasztowni. Będzie to konstrukcja wantowa o długości ponad 150 metrów, z wysokim na około 100 metrów pylonem oraz 24 linami podtrzymującymi pomost. Konstrukcja umożliwi obustronny ruch pieszych, rowerzystów, samochodów. Most będzie przystosowany również do obsługi ruchu tramwajów.

Podstawowe wymiary mostu:

długość: ponad 150 m
szerokość obiektu: około 28, 5 m
szerokość całkowita jezdni: 14 m
szerokość chodnika: 1,5 - 2 m
szerokość dwukierunkowej ścieżki rowerowej: 3 m
minimalny prześwit pod mostem: 5, 25 m
pylon o wysokości około 100 m
Nowe drogi na Międzyodrzu

Most Kłodny realizowany będzie w ramach inwestycji pn. „Modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie: przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie Międzyodrza”, która jest jedną z priorytetowych dla miasta w nowej perspektywie unijnej. W ramach zadania oprócz budowy mostu zmodernizowane zostaną m.in. ulice: Gdańska, Energetyków, Basenowa, Górnośląska, Bytomska i Rybnicka. Zmieni się także układ dróg na Łasztowni. Inwestycja obejmuje ponadto budowę torowiska tramwajowego na Moście Kłodnym oraz części Łasztowni.

Konieczne dofinansowanie

Zgodnie z Wieloletnim Programem Rozwoju Szczecina, szacunkowy koszt inwestycji wynosi ponad 362 mln zł. Dofinansowanie w wysokości 100 mln zł zostanie przekazane miastu przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Szczecin będzie się ubiegać o przyznanie kolejnych środków na realizację tego dużego zadania inwestycyjnego.

Źródło: szczecin.eu