Echo Tablica

Artykuły

Echo Szczecina

08.03.2018

100 kobiet na 100 lat. Rok Kobiet Pomorza Zachodniego

100 kobiet na 100 lat. Rok Kobiet Pomorza Zachodniego
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

W dniu święta kobiet, 8 marca poznaliśmy szczegóły cyklu wydarzeń w ramach Roku Kobiet Pomorza Zachodniego organizowanego przez Marszałka Województwa.

– W tym roku mamy nie tylko 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, ale także 100. rocznicę nadania Polkom praw wyborczych. Polki były liderkami ruchów emancypacyjnych – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Sto lat temu Polki jako jedne z pierwszych w Europie otrzymały prawa wyborcze. Z tej okazji odbędą się wydarzenia organizowane przez Marszałka Województwa pod hasłem Roku Kobiet Pomorza Zachodniego. Ich celem jest promowanie aktywności kobiet w sferze publicznej oraz przybliżenie tego, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola kobiet, ze szczególnym naciskiem na ich współczesne publiczne i społeczne zaangażowanie. W programie Roku Kobiet zaplanowano projekcje filmów w ramach Kina Kobiet w szczecińskim Pionierze oraz plebiscyt „Kobiety Roku Pomorza Zachodniego”.

- Tylko pięć krajów skandynawskich zdecydowało się na przyznanie pełni praw wyborczych kobietom wcześniej, niż Polska. Organizując naszą akcję chcemy, aby jubileusz nadania pełni praw polskim kobietom zaistniał w szerszej świadomości. Zamierzamy dotrzeć do 100 aktywnych kobiet i pokazać ich działalność w najróżniejszych dziedzinach – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

W spotkaniu zapowiadającym Rok Kobiet wzięły udział ambasadorki cyklu, które reprezentują różne sfery aktywności: biznes, sport, politykę, kulturę, media czy działalność społeczną: prof. Maria Kaszyńska –  Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury na ZUT w Szczecinie, Małgorzata Hołub – Kowalik – lekkoatletka, medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4x400, Sylwia Różycka – aktorka Teatru Polskiego w Szczecinie, Janina Koptas – pionierka, przedstawicielka środowisk kombatanckich, prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Teresa Kalina – radna województwa, przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego i dyrektorka szkoły podstawowej nr 7 w Szczecinie, Ynona Husaim-Sobecka – zastępca redaktora naczelnego Głosu Szczecińskiego oraz Bogna Czałczyńska – działaczka na rzecz kobiet, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds.  kobiet i równego traktowania. Ambasadorkami będą także Laura Hołowacz –  prezes firmy CSL, spółki która dokonała renowacji Starej Rzeźni, Anna Mieczkowska –  radna województwa, członek zarządu województwa.

- Pamiętajmy, że dziś świętujemy nie tylko kobiecość. To także święto kobiet-rewolucjonistek, kobiet walczących o swoje prawa. Mamy już je zagwarantowane w konstytucji, ale ciągle trwa walka o zmianę mentalności, dysproporcji na rynku – podkreślała Bogna Czałczyńska, pełnomocnik Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego ds.  kobiet i równego traktowania. – Fakt, że marszałek województwa dostrzegł potrzebę takiej funkcji świadczy o tym, że dostrzegł potrzebę kształtowania polityki społecznej w tym zakresie. Pomorze Zachodnie jest liderem jeśli chodzi o aktywność kobiet i jest pierwszym regionem, który działa również systemowo – zaznaczyła B.Czałczyńska.

Małgorzata Hołub – Kowalik – medalistka mistrzostw świata w sztafecie 4x400 podkreślała, że to potrzebna akcja, która może wpływać na zmianę mentalności. – Jeszcze do niedawna sport uznawany był jako rozrywka dla mężczyzn. Ale widać, że coraz więcej kobiet uprawia sport i nim się interesuje. Wierzę, że przez działalność kobiet to się zmienia. Mam nadzieję, że dzięki plebiscytowi uda się pokazać ciężko pracujące kobiety, które często są w cieniu.

Plebiscyt obejmie wszystkie powiaty Pomorza Zachodniego – Chcemy dotrzeć do aktywnych kobiet z małych miejscowości, wydobyć kobiety aktywne, ambitne, przedsiębiorcze, odważne – mówiła Ynona Husaim-Sobecka, zastępca redaktora naczelnego Głosu Szczecińskiego

Kino Kobiet

Wydarzenia w ramach projektu „Rok Kobiet Pomorza Zachodniego” zainauguruje Kino Kobiet – w dniach 8-11 marca br. w szczecińskim Kinie Pionier mieszkanki Pomorza Zachodniego będą mogły obejrzeć filmy prezentujące postaci kobiet niezależnych i odważnych, walczących z dyskryminacją i przemocą. Bilety zostały rozdane przez lokalne media i na portalach społecznościowych.

W ciągu czterech dni w kinie Pionier odbędzie się siedem seansów. Pokazane zostaną następujące produkcje: „Maria Callas”, „Madame” oraz „Jestem najlepsza”.

Plebiscyt „Kobiety Roku Pomorza Zachodniego”        

Częścią Roku Kobiet będzie również plebiscyt, którego celem będzie wyróżnienie lokalnych liderek, najbardziej wpływowych i  aktywnych mieszkanek Pomorza Zachodniego. To także sposób, aby promować i wspierać działalność kobiet w sferze publicznej.

Plebiscyt ogłoszony zostanie na łamach Głosu Szczecińskiego i Koszalińskiego. Potrwa kilka tygodni. Kandydatki będzie mógł zgłaszać każdy mieszkaniec Pomorza Zachodniego. Czytelnicy wybiorą 21 kobiet, każda reprezentowała będzie swój powiat. Oprócz tego Kapituła Konkursu, w skład której wejdą Ambasadorki akcji, ze wszystkich nominowanych Pań  wybierze sto wyróżnionych kobiet. Spośród nich wyłoniona zostanie Kobieta Roku. Plebiscyt zwieńczy gala finałowa.

Autor: rsocko

Źródło: wzp.pl