Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

12.03.2018

Danuta Stenka: Tutaj stawiałam pierwsze kroki

Danuta Stenka: Tutaj stawiałam pierwsze kroki
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

„Kiedy ktoś mówi, że pochodzi ze Szczecina, uczył się w Szczecinie lub tu pracował, czuję się, jakbym spotkała rodaka.

Jakbym spotkała kogoś, kto pochodzi z mojego miejsca na świecie” – mówi w nowym odcinku „Myśli Niepodległych” aktorka Danuta Stenka.

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich aktorek teatralnych, filmowych i telewizyjnych podczas rozmowy w szczecińskiej filharmonii opowiadała o swoich związkach ze Stolicą Pomorza Zachodniego.
– To był dla mnie niezwykle ważny okres. Tutaj rzeczywiście zaczęłam stawać na własnych nogach. Podejmowałam pierwsze zawodowe decyzje. Miałam poczucie, że wpadłam w ten zawód jak śliwka w kompot.

Stenka, zgodnie z założeniami cyklu „Myśli Niepodległe”, podzieliła się z widzami także refleksjami o tym, czy dla niej jest niepodległość.
– W niepodległości mieści się kompromis, zgoda na pewne ustalenia. To sytuacja, w której nie wszystko będzie odbywało się tak, jak mnie się podoba, ale się na to godzę. Kiedy myślę „niepodległość”, to mam wrażenie, że patrzę z lotu ptaka i jednocześnie przez mikroskop. To stan ducha, do którego mają prawa wszyscy ludzie i każdy człowiek z osobna.

Film można zobaczyć na stronie internetowej:
http://mojaniepodleglosc.pl/mysli-niepodlegle/

„Myśli niepodległe” to jeden z elementów akcji „Codziennie Polskę tworzyMy”, która ma na celu całoroczne, obywatelskie świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości nie tylko w Szczecinie, ale i w całym kraju. „Myślami” nazywamy cykl filmów-wywiadów nagrywanych w szczecińskiej filharmonii i publikowanych zawsze 11. dnia każdego kolejnego miesiąca. Ich bohaterami są osoby znane i związane ze stolicą Pomorza Zachodniego. Osoby, które chcą podzielić się refleksjami o niepodległości i opowiedzieć swoje historie ze Szczecinem w tle.

Danuta Stenka to aktorka teatralna, filmowa i radiowa. W roku 1984 ukończyła studium aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W latach 1984–1988 występowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie, gdzie stawiała swoje pierwsze kroki w aktorskim życiu. Obecnie Danuta Stenka jest aktorką warszawskiego Teatru Narodowego.
Ogromną popularność zyskała dzięki rolom w produkcjach serialowych: „Boża Podszewka” (1997), „Ekstradycja III” (1998), „Zaginiona” (2003), czy "Lekarze" (2012-2014). Uznana została za jedną z najpiękniejszych i najzdolniejszych aktorek w Polsce. Zasłynęła z roli George Sand w filmie „Chopin. Pragnienie miłości” (2002) oraz Judyty w komedii romantycznej „Nigdy w życiu!” (2004).
Danuta Stenka wielokrotnie użyczała swego głosu w dubbingowanych wersjach filmów, m.in. w „Iniemamocni” (2004), „Opowieści z Narnii” (2005, 2008, 2010), „Zaplątani” (2010), „Na skrzydłach marzeń” (2013) i „Jak wytresować smoka 2” (2014).
Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

„Codziennie Polskę tworzymy” to nazwa rocznego programu obchodów 100-lecia niepodległości naszego kraju. Inicjatywa składa się wiele elementów o zasięgu lokalnym, regionalnym i ogólnopolskim. Ich naczelnym celem jest ukazanie Święta Niepodległości nie tylko w kontekście historycznym, lecz także w świetle codziennego życia i pracy każdego z nas na rzecz Ojczyzny, dziś i w przyszłości. Polska to przecież ludzie, ich historie i plany.

Źródło: szczecin.eu