Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

20.03.2018

Have a nice day – wystawa w Technoparku Pomerania

Have a nice day – wystawa w Technoparku Pomerania
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

„Have a nice day” to hasło wystawy uznanego i nagradzanego artysty Tomasza Kopcewicza, którą zaprezentuje Galeria T Technoparku Pomerania.

Wernisaż odbędzie się 22 marca o godz. 18.00. Towarzyszyć mu będzie panel dyskusyjny nt. projektowania kreatywnej przestrzeni biurowej, w którym udział wezmą artyści, przedsiębiorcy i wykładowcy szczecińskich uczelni.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną prace, których tematyką są przestrzenie biurowe. Artystę fascynuje w nich rytm, porządek, architektura i pewien rodzaj egzotycznej estetyki. Patrząc na czysto funkcjonalną przestrzeń korporacyjnych boxów, Tomek Kopcewicz nie ma złudzeń - to miejsce, w którym należy przede wszystkim ciężko pracować. Pomimo prób nadania biurom przyjaznych form, m.in. za pomocą koloru i wymyślnych kształtów mebli, artysta ma wciąż wrażenie, że patrzy na wnętrze laboratorium, a stanowiska pracy to raczej wyrafinowane klatki. Zabranie z biurek przedmiotów osobistych dodatkowo potęguje to wrażenie.

- Tytuł „Have a nice day” wyraża pewnego rodzaju ironiczne podejście artysty do opresyjnego systemu pracy biurowej lub też zachętę do opuszczenia tej przestrzeni i udania się na wymarzone wakacje bądź podróż w nieznane. Żartobliwie dobrał także materiał, na którym namalował obrazy. Podobraziem są znalezione na śmietnikach porzucone meble biurowe – wyjaśnia kuratorka wystawy, Monika Krupowicz z Open Gallery.

Tomasz Kopcewicz to ceniony przez krytyków i kuratorów sztuki artysta młodego pokolenia, który zajmuje się malarstwem i realizacją prac wideo. Prezentował swoją twórczość w wielu prestiżowych instytucjach kulturalnych, m.in. w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i w Gdańskiej Galerii Miejskiej. Jego obrazy znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Gdańsku i Ambasady Niemiec w Polsce. Jest laureatem polskiej edycji festiwalu One Minute Films (Gdańsk - 2006) oraz Biennale Malarstwa „Bielska Jesień” (Galeria Bielska BWA – 2005).

Poza pracami Kopcewicza podczas wystawy zaprezentowane zostanie również mobilne, rozkładane biurko Andrzeja Golca, będące przenośnym, biurowym „boxem", który łączy funkcję pracy i wypoczynku. Dzięki temu jest on formą pośrednią pomiędzy artystyczną wizją Kopcewicza a kreatywnym projektowaniem przestrzeni, o którym rozmawiać będą goście wernisażu.

- Obecnie coraz więcej firm branży technologicznej stawia na kreatywne projektowanie przestrzeni swoich siedzib, dzięki któremu atmosfera pracy jest przyjazna i sprzyja twórczemu myśleniu. Podczas wernisażu porozmawiamy m.in. o tym, jak przestrzenie wpływają na kulturę pracy i efektywność pracowników – mówi Katarzyna Witkowska z Technoparku Pomerania.

W dyskusji udział wezmą m.in. artysta Tomasz Kopcewicz, dr Olga Chomska z Akademii Sztuki, dr Andrzej Golc z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego oraz Kacper Skoczylas z firmy Squiz.

Otwarcie wystawy odbędzie się 22 marca o godz. 18.00, ekspozycja potrwa do 22 kwietnia br. Galeria T mieści się w budynku F3 Technoparku Pomerania. To nowa przestrzeń artystyczna, która powstała dzięki współpracy Technoparku z Akademią Sztuki w Szczecinie i galerią sztuki Open Gallery Moniki Krupowicz. Organizowane w niej wystawy mają z założenia przybliżać firmom z branży IT prace młodych artystów, którzy w swojej twórczości wykorzystują nowe media i nowoczesne technologie oraz podejmują tematykę związaną z szeroko rozumianą działalnością biznesową.

Źródło: szczecin.eu