Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

21.03.2018

Kosmiczny projekt szczecińskich licealistów

Kosmiczny projekt szczecińskich licealistów
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!CanSat. To słowo nie przestaje zaprzątać głów sześciu licealistów ze szczecińskiej Trzynastki, którzy postanowili rozpocząć swoją przygodę ze światem elektroniki i programowania w ramach konkursu organizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA i koordynowanego w Polsce przez Centrum Nauki Kopernik.

O co chodzi?

Projekt polega na zbudowaniu minisatelity wielkości puszki (ang. can) zdolnego do mierzenia parametrów atmosfery podczas opadania na spadochronie z wysokości ok. 3 km. Dane, przesyłane w czasie rzeczywistym, zostaną następnie przeanalizowane przez zespół kontrolujący stację naziemną. Zadania, którym musi podołać drużyna określa:

Misja podstawowa - Cansat ma za zadanie co najmniej raz na sekundę podać pomiary temperatury oraz ciśnienia, a także spadać ze stałą prędkością. Musi być również wyposażony w swego rodzaju czarną skrzynkę;

Poza tym, uczestnicy powinni zrealizować misję dodatkową - jest zupełnie dowolna, tak więc ogranicza ją jedynie kreatywność uczestników.

Dodatkowo, organizatorzy wymagają przesłania łącznie 3 raportów przedstawiających ogólny postęp pracy. Na tej podstawie wyłanianych jest 10 najlepszych zespołów, które pojadą na finał już w kwietniu br. Zwycięzcy polskiej edycji mają także szansę powalczyć o wysoką lokatę na finale międzynarodowym.

O zespole

„Szefowie kosmosu” to grupa uczniów klasy matematyczno-fizycznej z XIII LO w Szczecinie biorąca udział w zawodach, która składa się z sześciu osób zafascynowanych nauką. CanSat wzbudził ich zainteresowanie, ponieważ lubią stawiać sobie wyzwania, które wymagają kreatywności i zaangażowania oraz współgrają z ich pasjami, tj. techniką, informatyką, fizyką czy matematyką.

Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej oraz na facebooku zespołu.

Źródło: szczecin.eu