Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

27.03.2018

Zacięta walka w finale Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym

Zacięta walka w finale Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Za nami decydujące rozdanie szóstej edycji Konkursu Marszałka Województwa Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym.

Do finałowej rywalizacji przystąpiło 26 zachodniopomorskich gimnazjalistów, którzy z powodzeniem pokonali wcześniej etap szkolny i rejonowy. Tegorocznego zwycięzcę poznaliśmy w poniedziałek, 26 marca 2018 roku w Szczecinie. Po zaciętej walce i dogrywce została nim Sara Mroczka z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie. Nagrody laureatom wręczył Olgierd Geblewicz.

W ostatecznej rozgrywce zobaczyliśmy 26 gimnazjalistów. Wśród nich kilku ubiegłorocznych uczestników. Oprócz uczniów ze Szczecina w finale wystąpili także przedstawiciele placówek z: Gryfic, Stargardu, Międzyzdrojów, Wierzchowa i Mścic.

- Kompetencje samoprządu terytorialnego są cześto odległe dla jego mieszkańców. Tym bardziej miło mi gościć młodzież o nieprzeciętnej wiedzy w tym zakresie. Doceniam także rolę nauczycieli, którzy swoją postawą zachęcili uczniów do startu w konkursie - przekonywał marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Finaliści odpowiadali na trzy pytania z zakresu organizacji i kompetencji samorządów terytorialnych, administracji publicznej, historii Pomorza Zachodniego po 1945 roku, geografii regionu oraz najważniejszych wydarzeń z życia kulturalnego, gospodarczego i naukowego województwa zachodniopomorskiego. To np. jakie trzy z pięciu dawnych województw utworzyło województwo zachodniopomorskie, w jakim mieście odbywa sie Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film czy w jakim trybie sejmik województwa wybiera marszałka. Dodatkowo uczestnicy przedstawili 5-minutową prezentację „Jak wykorzystać nowoczesne technologie promując Pomorze Zachodnie”.

- Świetne pomysły, wiele świeżości w spojrzeniu na samorząd województwa oraz zacięta rywalziacja. Szkoda, że cały zachodniopomorski sejmik nie mógł tego usłyszeć - zauważył członek komisji konkursowej i radny województwa Jerzy Kotlęga.

Na uczestników edukacyjnych zmagań czekały atrakcyjne nagrody. Dziesięciu laureatów wraz z opiekunami wyjedzie na wycieczkę do Brukseli, gdzie pozna pracę Parlamentu Europejskiego. Trzem najlepszym uczniom wręczono nagrody finansowe od 1 tys. do 2,5 tys. zł. Wyróżnienia otrzymali także ich opiekunowie oraz najlepsza szkoła.

- Uczniowie podzieli się z nami ogromną wiedzą, jak również ciekawymi wątkami i wskazówkami dla regionu. Ufam, że będzie okazja, aby współnie wdrożyć je w działanie i przekuć w sukces dla Pomorza Zachodniego - zaznaczył dyrektor Gabinetu Marszałka Krzysztof Barczyk.

Konkurs propagować ma wiedzę o samorządzie terytorialnym, kształtować postawy obywatelskie oraz wzmacniać lokalny patriotyzm, jak i promować Pomorze Zachodnie. Od początku cieszy się sporą popularnością. W tegorocznej edycji przedsięwzięcia udział wzięło blisko 350 uczniów z 41 szkół regionu, a we wcześniejszych pięciu ponad 3,5 tys. gimnazjalistów.

Lista laureatów tegorocznej edycji konkursu:
1. Sara Mroczka - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie
2. Matylda Godlewska - Gimnazjum nr 42 w Szczecinie
3. Julia Konarzewska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. B. Chrobrego w Międzyzdrojach
4. Julia Orłowska  - Gimnazjum Nr 42 w Szczecinie
5. Wiktoria Małkińska - Szkoła Podstawowa nr 1 im. B. Chrobrego w Międzyzdrojach
6. Natalia Bulikowska - Gimnazjum nr 42 w Szczecinie
7. Karol Mehal - Szkoła Podstawowa nr 4 w Gryficach
8. Kacper Grabowski - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie
9. Julia Stępień - Gimnazjum nr 42 w Szczecinie
10. Emilian Kmiecik - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 w Szczecinie

Opiekunem laureatki jest Jerzy Szawdzianiec, a nauczycielami uczennic, które uplasowały się na dwóch kolejnych miejscach: Urszula Suwaj i Alina Poskart. Najciekawszą prezentację multimedialną o wpływie oświetlenia na otoczenie przygotowała Julia Orłowska z Gimnazjum nr 42 w Szczecinie. Najlepszą szkołą okazał się Zespół Szkół nr 7 w Szczecinie (dawne Gimnazjum nr 16), które do finału wprowadziło aż 8 uczniów.

Autor: Łukasz Jucha

Źródło: wzp.pl