Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

09.04.2018

Zainaugurowano Dni Olimpijczyka na Pomorzu Zachodnim

Zainaugurowano Dni Olimpijczyka na Pomorzu Zachodnim
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Jak co roku kwiecień należy do zachodniopomorskiej rodziny sportowej. Początek wiosny oznacza wojewódzką inaugurację Zachodniopomorskich Dni Olimpijczyka.

Gospodarzem tegorocznej edycji był Koszalin. Oficjalne otwarcie wydarzenia z udziałem członka Zarządu Województwa Ryszarda Mićki, odbyło się w piątek, 6 kwietnia 2018 roku. Impreza objęta została honorowym patronatem zachodniopomorskiego marszałka Olgierda Geblewicza.

Wojewódzkie święto idei olimpijskiej od lat wypełniają sportowe przedsięwzięcia. Główny punkt uroczystości to oficjalna Inauguracja, która odbyła się zgodnie z olimpijskim ceremoniałem. W jej trakcie nie zabrakło zatem hymnu, znicza i flagi. Inne ciekawe wydarzenia to otwarcie „Galerii Olimpijczyków i Paraolimpijczyków, Turniej Karate Olimpijskiego Tokio 2020, a także VII Koszalińska Gala Laurów Sportu.

- Od kilku lat z dumą obserwuję, jak wspierane przez władze samorządu województwa zachodniopomorskiego inicjatywy propagujące szczytne idee olimpijskie zyskują na popularności wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego. W 2018 roku nasze regionalne święto - „Zachodniopomorskie Dni Olimpijczyka” - zawitało do Koszalina. To cykliczne wydarzenie na stałe zapisało się w kalendarzu najważniejszych wydarzeń sportowych Pomorza Zachodniego. Tegoroczna wojewódzka inauguracja przypada w szczególnym okresie, bo w roku XXIII Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pyeongchangu, a także III Letnich Młodzieżowych Igrzysk Olimpijskich w Buenos Aires. Koszalin, gospodarz tegorocznych „Dni Olimpijczyka”, wybrano nie bez przyczyny. Miasto ma w swojej historii wielu wybitnych sportowców, którzy z sukcesami reprezentowali nasz kraj na arenach olimpijskich - podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz, którego w Koszalinie reprezentował Ryszard Mićko.

Oficjalne otwarcie Inauguracji nastąpiło w piątek, 6 kwietnia 2018 roku godzinie 13 w hali widowiskowo-sportowej przy ul. Śniadeckich 4. Organizatorem uroczystości była Zachodniopomorska Rada Olimpijska, Organizacja od ponad 15 lat upowszechnia idee olimpijskie na Pomorzu Zachodnim. Co roku w wysiłkach tych wspiera ją Urząd Marszałkowski. W 2018 roku na te działania marszałek województwa przeznaczył ponad 30 tys. zł. Ruch olimpijski w regionie to jednak przede wszystkim bogate tradycje. Na najważniejszych światowych imprezach Zachodniopomorskie reprezentowało dotąd ponad 170 olimpijczyków i 45 paraolimpijczyków. W województwie działa także 15 klubów i 26 szkół imienia polskich olimpijczyków.

Autor: Łukasz Jucha

Źródło: wzp.pl