Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

14.05.2018

Skandynawia gościła w Szczecinie

Skandynawia gościła w Szczecinie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Były rozmowy o biznesie, jak również degustacje potraw skandynawskich, spotkania z artystami oraz pokazy teatralne i filmowe. Za nami 5 jubileuszowe Dni Skandynawskie.

Główną osią wydarzenia jak co roku, było spotkanie ukierunkowane na rozmowy o biznesie. Podczas paneli dyskusyjnych goście z kraju i zagranicy dyskutowali o prowadzeniu inwestycji oraz o tym jak kreować przyjazną przestrzeń publiczną. Dowiedzieć się można było m.in. w jaki sposób w Skandynawii realizowano działania ukierunkowane na rewitalizację. Panelom dyskusyjnym towarzyszyły warsztaty związane z rozwijaniem kompetencji międzykulturowych. Część biznesową uzupełniły tradycyjne spotkania przedsiębiorców oraz spotkania z ekspertami z branży HR.

Jubileuszowa edycja Dni Skandynawskich to także okazja do podsumowania efektów współpracy. Podczas uroczystej gali, która odbyła się w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza włodarze miasta, wspólnie z przedstawicielami państw skandynawskich, przedsiębiorcami oraz mieszkańcami wymienili się informacjami o tym, co przez ostanie pięć lat udało się zainicjować oraz jakie kierunki i działania należy podjąć aby współpraca w pszysłości odbywała się z jeszcze lepszymi rezultatami.

Dni Skandynawskie to także bogata oferta wydarzeń skierowanych do samych mieszkańców. Oprócz przedstawień teatralnych, których motywem przewodnim były baśnie H.Ch. Andersena, zobaczyć można było wystawę „Woodland Sweden”, jak również projekcje filmów skandynawskich. Nie zabrakło również okazji do spotkań z ciekawymi postaciami. O Szwecji można było porozmawiać z Aldoną Hartwińską, współautorką bloga Pofikasz?, a podczas wykładów autorskich prowadzonych Anną Kurek i Natalię Kołaczek, dowiedzieć się można było jak wygląda szwedzki i norweski styl życia. Chętni brali także udział w warsztatach żeglarskich.

Było również muzycznie. Chętni mogli wziąć udział w koncercie chóru kameralnego Kairos z Ystad, a w ramach festiwali Me.Ba zagrali w Szczecinie tacy artyści jak RAINDEAR, Malene Mortensen, duńsko-szwedzki kwartet jazzowy, którego liderem jest Carl Wither, Yarosh Organ Trio i Kasia Mirowska.

Spotkanie ze Skandynawią zakończył rodzinny Piknik Skandynawski w Alei Kwiatowej, podczas którego skosztować można było tradycyjnych duńskich, szwedzkich czy norweskich przysmaków. Chętni mogli kupić upominki stworzone przez lokalnych artystów. Podczas pikniku odbyły się warsztaty dla dzieci i dorosłych z tworzenia drewnianych zawieszek w kształcie popularnych szwedzkich koników z Dalarna, oraz pokazy walk wikingów.

Źródło: szczecin.eu