Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

11.06.2018

Od piątku w Szczecinie rządzą książki i pisarze

Od piątku w Szczecinie rządzą książki i pisarze
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Zapraszamy serdecznie do udziału w siódmym szczecińskim Plenerze Literackim „Odkryj książkę na nowo”, który odbędzie się w dniach 15-17 czerwca 2018 roku na Jasnych Błoniach.

Przed nami spotkania z gwiazdami, w otoczeniu książek. Nie zabraknie licznych atrakcji dla dzieci!

U progu wakacji, w najlepszym czasie do nadrobienia czytelniczych zaległości, miłośnicy książek będą mogli wybierać spośród kryminałów, reportaży, historii miłosnych czy poradników, a co najcenniejsze – wziąć udział w spotkaniach i zdobyć autografy ponad 20 ulubionych autorów. Naszymi gośćmi będą m.in.: wielokrotnie nagradzani i doceniani za twórczość literacką Justyna Kopińska i Łukasz Orbitowski.

Miłośnicy kryminałów i literatury sensacyjnej będą mogli spotkać się z Ewą Ornacką – dziennikarką śledczą i reportażystką, Leszkiem Hermanem, nazywanym szczecińskim Danem Brownem, czy autorem trylogii o inspektorze Suderze - Markiem Stelarem. Dziennikarz radiowy, pisarz i fotograf Roman Czejarek zdradzi  sekrety pracy w radiu i tajemnice Szczecina.

Znana aktorka Anna Seniuk opowie o miłości, teatrze i swoich pasjach. Nie zabraknie atrakcji dla fanów programów kulinarnych Tomka Jakubiaka. Wspólnie z Joanną Jakubiak, fachową nianią i właścicielką agencji opiekunek, podzielą się opisanymi w książce przepisami, z którymi doskonale poradzi siebie każdy tata, nawet jeśli dotąd sam nie zrobił choćby jajecznicy.

Na czytelników czekają autorki powieści obyczajowych, Sylwia Trojanowska, trenerka biznesu i Dorota Schrammek oraz Justyna Bednarek i Jagna Kaczanowska, które opowiedzą o swojej powieści, a także o sekretnym języku kwiatów. Młodzież szkolna będzie mogła spotkać się z uznanymi autorami książek dla najmłodszych: Marcinem Szczygielskim i Jerzym Zielonką.

W tym roku gościem specjalnym Pleneru będą Węgry, które zaprezentują rekordową ilość węgierskich nowości książkowych wydanych podczas Roku Kultury Węgierskiej w Polsce 2016-2017, największego wydarzenia kulturalnego w historii stosunków polsko-węgierskich. Specjalnie dla uczestników Pleneru Ignác Romsics przedstawi „Historię Węgier” napisaną specjalnie dla polskiego czytelnika.

http://www.muratorexpo.pl/targi/plener-literacki-w-szczecinie/program/

Na Jasnych Błoniach, pięknym i lubianym przez spacerowiczów placu, swoją ofertę przedstawią 34 oficyny wydawnicze w tym: Akapit Press, Agora, Media Rodzina, Wydawnictwo Debit, Sonia Draga, Wydawnictwo ZNAK, Nasza Księgarnia, Wydawnictwo „JEDNOŚĆ”, Książkowe Klimaty, Wydawnictwo KAMELEON, Księży Młyn, Kluboksiegarnia FiKa oraz Węgierski Instytut w Warszawie.

http://www.muratorexpo.pl/targi/plener-literacki-w-szczecinie/wystawcy/

Częścią Pleneru będzie ogłoszenie laureatki Gryfii – Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej dla Autorki, organizowanej przez „Kurier Szczeciński”. To jedyny taki laur literacki w Polsce – przyznawany wyłącznie pisarkom. Sobota, 16 czerwca, upłynie pod znakiem spotkań ze wszystkimi nominowanymi do tegorocznej nagrody autorkami: Martyną Bundą, Weroniką Gogolą, Patrycją Gryciuk, Moniką Piątkowską oraz Katarzyną Wężyk. A laureatkę siódmej już edycji nagrody poznamy tego samego dnia podczas wieczornej gali.

Inicjatorem i organizatorem przedsięwzięcia jest Szczecińska Agencja Artystyczna, a jego współorganizatorem Murator EXPO, przy merytorycznej współpracy spółki Targi Książki.

Zapraszamy serdecznie do udziału w tegorocznym szczecińskim Plenerze Literackim „Odkryj książkę na nowo” w dniach 15-17 czerwca 2018 roku na Jasnych Błoniach.

Piątek i sobota (15-16 czerwca) – 11.00-19.00, niedziela (17 czerwca ) – 11.00-17.00.

Uroczyste otwarcie Pleneru – piątek, 15 czerwca, godz. 12.00 (na scenie).

Zapraszamy dzieci i młodzież na szczecińskie Jasne Błonia na Plener Literacki "Odkryj książkę na nowo”, który odbędzie się w dniach 15-17 czerwca.

Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji!

W piątek 15 czerwca na starsze dzieci czeka wyjątkowa gratka - o godz. 11:00 Marcin Szczygielski przedstawi swoją premierową książkę "Weronika i zombie"!

Marcin Szczygielski to jeden z najzdolniejszych współczesnych polskich pisarzy, grafik, dziennikarz, autor sztuk teatralnych. Wielokrotnie nagradzany, m.in. Grand Prix Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom” za „Czarny Młyn”; Nagrodą Dużego Donga za powieść „Za niebieskimi drzwiami”, która została również wpisana na międzynarodową Listę Honorową IBBY; Zieloną Gąską za „Czarownicę piętro niżej”. Pisze brawurowo, ma wspaniały zmysł dramaturgiczny, olśniewa wyobraźnią i poczuciem humoru.

Zapraszamy szkoły (klasy 6-8) na spotkanie z tym wyjątkowym autorem!

O godz 12:00 kolejna atrakcja, na Plenerze zagości Jurek Zielonka - autor wyjątkowej książki dla młodzieży pt. "Nigdy Nigdy". Powieść przedstawia znane nastolatkom problemy, jak rozstanie rodziców, życie w rodzinie patchworkowej, zmierzanie się z trudnymi sprawami i próby rozumienia świata. Sprawy tak samo ważne dla młodych ludzi w Polsce, jak i w Australii.

Autor ukończył romanistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i podyplomowe studia pedagogiczne na Uniwersytecie Zachodniej Australii w Perth. Pracował jako lektor w ośrodkach Alliance Française (Polska, Australia) i na Uniwersytecie Wrocławskim.  Przez 25 lat mieszkał w Australii, gdzie uczył w liceach języka francuskiego. Autor powieści dla dorosłych – „ Antypody” (1998) oraz „Tadzio” (2000). Laureat nagrody w konkursie na powieść wydawnictwa Znak w 2000 r. Autor świetnie budujący akcję i dozujący napięcie, wyrozumiały wobec swoich bohaterów. „Nigdy Nigdy” jest jego pierwszą książką dla młodzieży.

Zapraszamy szkoły (klasy 7-8 SP oraz gimnazjalistów)

A w sobotę zapraszamy rodziców z dziećmi o godz. 14.00 na wyjątkowe wydarzenie: FiKa Czyta. Radość jest w nas!

Zakochana w swoim mieście Katarzyna Huzar-Czub, tłumaczka  literatury dziecięcej z języka angielskiego na język polski, która uwielbia wiersze i rymowanki, przeczyta najmłodszym dwie historie: "Żyrafy nie umieją tańczyć" i "Rycerz, który nie chciał walczyć". Zapraszamy!

Źródło: szczecin.eu