Echo Tablica

Artykuły

Echo Szczecina

26.06.2018

Nad wodą wypoczywaj bezpiecznie

Nad wodą wypoczywaj bezpiecznie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Słońce, plaża, wysokie temperatury co roku zachęcają do kąpieli morskich czy aktywności w licznych jeziorach Pomorza Zachodniego.

Dobry odpoczynek to bezpieczny odpoczynek. 25 czerwca br. przy Wyspie Grodzkiej w Szczecinie odbyła się konferencja prasowa inaugurująca kampanie „Kąpiel tylko bez promili”, którą poprowadzi Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego we współpracy z zachodniopomorskim WOPR. Gościem specjalnym była Otylia Jędrzejczak.

- Nasze województwo bogate jest w jeziora, rzeki i nadmorskie plaże. Mam nadzieję, że dzięki tej kampanii zachęcimy ludzi do trzeźwego wypoczynku i uwrażliwimy na zagrożenia związane z nieprzestrzeganiem zasad bezpiecznego odpoczynku nad wodą –mówił podczas konferencji Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Ryszard Mićko.

W zeszłym roku w województwie zachodniopomorskim utonęło 35 osób. Niestety przyczyną niektórych wypadków był także alkohol, więc ważne jest informowanie o skutkach nadmiernego spożycia. W tym roku, tak jak w latach poprzednich, Samorząd Województwa udziela wsparcia finansowego WOPR oraz realizuje wspólnie z nim kampanię społeczną „Kąpiel tylko bez promili”.

- Patrząc na statystyki w tym roku w naszym województwie utonęły już 22 osoby. Często przyczyną wypadków jest kąpiel pod wpływem alkoholu. Dzięki wsparciu z Urzędu Marszałkowskiego przeprowadzimy 2-dniowe akcje w Międzyzdrojach, Kołobrzegu, Dźwirzynie i Jarosławcu, podczas których za pomocą alkogogli pokażemy ludziom jak wygląda świat pod wpływem alkoholu oraz będziemy zachęcać ich do trzeźwego wypoczynku - mówił wiceprezes zachodniopomorskiego WOPR Apoloniusz Kurylczyk.

Celem kampanii jest propagowanie trzeźwości i ukazanie zagrożeń oraz negatywnych skutków spożywania alkoholu podczas wypoczynku nad wodą. Akcja polegać będzie na ekspozycji w sezonie letnim plakatów oraz dystrybucji ulotek z dekalogiem plażowicza, przedstawiającym zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą, a także gadżetów takich jak wodoodporne etui na telefon czy tablet.

Województwo zachodniopomorskie dzięki rozległym, piaszczystym plażom co roku, zwłaszcza w sezonie letnim, przyciąga mieszkańców regionu, a także i turystów z całej Polski. Wielu przyjezdnych nie potrafi dobrze pływać. Ta niedostateczna umiejętność zwłaszcza w połączeniu z procentami jest niezwykle niebezpieczna.

- 25 lat doświadczenia w pływaniu, a dalej ogromny szacunek do żywiołu jakim jest woda. O jego sile powinniśmy pamiętać przez cały rok, zwłaszcza latem, kiedy zazwyczaj puszczają nam hamulce – podkreślała pływaczka Otylia Jędrzejczak.

Wspólnym wyzwaniem dla władz regionu i władz lokalnych jest zapewnienie bezpieczeństwa nad wodą mieszkańcom i turystom. Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego od lat razem z WOPR realizuje regionalne kampanie edukacyjne, m.in. „Trzeźwość nad wodą” (2017), „Dekalog plażowicza” (2016), „Kąpiel po alkoholu to brak wyobraźni” (2015) oraz wspiera jego akcje i działania profilaktyczne po to, żeby wypoczywający czuli się bezpieczniej.

Źródło: wzp.pl