Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

26.06.2018

Wakacyjne atrakcje dla dzieci w Zamku Książąt Pomorskich

Wakacyjne atrakcje dla dzieci w Zamku Książąt Pomorskich
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Warsztaty dla małych projektantów, rzeźbiarzy i miłośników baśni, teatr bajek, czytanie legend - już od pierwszych dni lipca Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie startuje z ciekawą ofertą rozwijających wyobraźnię i kreatywność zajęć dla dzieci.

Pierwsze warsztaty - „Kraina Małych Projektantów” - zaczynają się już w pierwszy poniedziałek lipca. To propozycja dla dzieci w wieku 6-12 lat, które w ciągu pięciu kolejnych spotkań zostaną m.in. kreatorami mody, twórcami minispektakli w japońskim teatrzyku Kamishibai, tropicielami dawnych tajemnic w labiryncie zamkowej gry i w legendach o Gryfie, twórcami minidomków do zamieszkania na drzewie. Stworzą również jedyne w swoim rodzaju skarpetkowe ludziki, które wraz z bohaterami bestsellerowych książek Justyny Bednarek przeżyją niesamowite przygody. Mali projektanci pod kierunkiem Marty Wróblewskiej, pedagog i animatorki kultury, tworzyć będą codziennie od poniedziałku 2 lipca do piątku 6 lipca w godz. 11-12.30. Karnet (na 5 warsztatów) kosztuje tylko 50 zł.

Dwa dni później – 4 lipca – na zamkowym Dużym Dziedzińcu rozpoczną się Warsztaty plastyczno-rzeźbiarskie dla dzieci od 6 do 14 lat. Tutaj obowiązywać będą jednorazowe bilety (10 zł od dziecka). Rzeźbiarz Wiktor Zubek będzie uczył m. in., jak tworzyć profil czy twarz postaci, jak wyrzeźbić np. gryfa, rycerza, leśne zwierzęta czy statki. Dzieci poznają także technikę tworzenia naczyń użytkowych (talerzy, pater, wazonów). Warsztaty odbywać się będą w środy: 4, 11,18 i 25 lipca oraz 1,8,22 i 29 sierpnia, zawsze w godz. 13.00-14.30.

Liczba miejsc na obydwa warsztaty ograniczona.

W piątek 6 lipca o godz. 17.00 zamkową Galerię Przedmiotu (wejście J) przejmą bohaterowie baśni. Na wernisaż wystawy estońskich ilustracji do baśni braci Grimm „Once Upon a Time…Dawno, dawno temu…” Zamek zaprasza dorosłych i dzieci (wstęp wolny). Przywitają ich Jaś i Małgosia, którzy oprowadzą  po wystawie. W towarzystwie wiedźmy poprowadzą konkurs dla wszystkich gości z wiedzy o baśniach braci Grimm. Dzieci otrzymają pierniczki z chatki Baby Jagi. Będą je ozdabiały cukrami i lukrami.

Następnego dnia (w sobotę 7 lipca) o godz. 10 zaczną się warsztaty dla rodzin (oparte na tej wystawie lekcje muzealne). Takie interaktywne lekcje dla całych rodzin z dziećmi, a także zajęcia dla samych dzieci, Zamek proponuje przez cały czas trwania wystawy (ekspozycja będzie w Szczecinie tylko do 5 sierpnia).

Kolejne zajęcia dla całych rodzin odbywać się będą w piątki o godz. 16 (13 lipca, 20 lipca, 27 lipca i 3 sierpnia). Koszt to 10 zł od rodziny. Zajęcia dla dzieci ( 6 -12 lat) organizowane będą w środy o godz. 10 (11 lipca, 18 lipca, 25 lipca i 1 sierpnia). Wstęp - 5 zł od dziecka.

7 lipca o godz. 12 projekcje filmów opartych na baśniach braci Grimm rozpocznie kino Zamek. Będzie je kontynuować w samo południe codziennie do 15 lipca. Wstęp bezpłatny.

Ale uwaga! Zarówno na warsztaty dla rodzin oraz dzieci, jak i projekcje w kinie Zamek liczba miejsc ograniczona. Obowiązują wcześniejsze zapisy (mailem wystawy@zamek.szczecin.pl lub pod numerem tel. 91 434 83 46).

W soboty lipca i sierpnia (o godz. 11.00 na Dziedzińcu Menniczym, wstęp wolny) wystawiane będą spektakle dla dzieci. W lipcu zaprasza Teatr Fantazja. W programie: 7 lipca „Księżniczka na ziarnku grochu”, 14 lipca „Piracka Wyspa”, 21 lipca „Miś Jogi o ekologii”, a 28 lipca „Przygoda Alladyna”. W sierpniu spektakle przygotowuje Teatr La Fayette - 4 sierpnia „O Szewczyku Dratewce”, 11 sierpnia „Opowieść o Byczku Fernando”, 18 sierpnia „Czerwony Kapturek”, a 25 sierpnia „Pchła Szachrajka”.

Z kolei w wakacyjne niedziele (w lipcu i sierpniu) o godz. 12.00 na zamkowym Dziedzińcu Menniczym „Czytanie legend pomorskich” (w przypadku niepogody hol wschodni - wejście A, bezpłatne wejściówki do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – wejście I). Czytać będą znani szczecińscy aktorzy, w lipcu - Joanna Matuszak i Konrad Pawicki.

Także w sierpniu dzieci mogą ciekawie i aktywnie spędzać czas w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Od 6 do 10 sierpnia (w godz.11.00-12.30) trwać będą warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat „Na spotkanie świata! Przygody Małych Podróżników”. W niezwykłą podróż dookoła świata zabierze uczestników Karolina Sabat, aktorka, animatorka kultury, współzałożycielka teatru Głowa Mała.

Karnet (5 warsztatów) - 50 zł, liczba miejsc ograniczona.

LATO W ZAMKU. ZAJĘCIA DLA DZIECI

Kraina Małych Projektantów
2-6.07.2018

poniedziałek-piątek, godz. 11.00-12.30, Sala Literacka
Prowadzenie: Marta Wróblewska, animatorka kultury, pedagog
Karnet (5 warsztatów) 50 zł, liczba miejsc ograniczona
Kraina Małych Projektantów to cykl atrakcyjnych zajęć dla dzieci w wieku 6-12 lat. Warsztaty rozwijają wyobraźnię, kreatywność i umiejętności manualne dzieci za pomocą oryginalnych, autorskich technik i form.
W ciągu pięciu kolejnych spotkań uczestnicy warsztatów zostaną m.in. kreatorami mody, twórcami minispektakli w japońskim teatrzyku Kamishibai, tropicielami dawnych tajemnic w labiryncie zamkowej gry i w legendach o Grye, twórcami minidomków do zamieszkania na drzewie.
Stworzą również jedyne w swoim rodzaju skarpetkowe ludziki, które wraz z bohaterami bestsellerowych książek Justyny Bednarek będą przeżywać niesamowite przygody.

Na spotkanie świata! Przygody Małych Podróżników
6-10.08.2018

poniedziałek-piątek, godz.11.00-12.30, Sala Literacka
Prowadzenie: Karolina Sabat, aktorka, animatorka kultury, współzałożycielka teatru Głowa Mała
Karnet (5 warsztatów) 50 zł, liczba miejsc ograniczona
Wakacje to czas wojaży i przygód. Dlatego zapraszamy dzieci w niezwykłą podróż dookoła świata. Odkryjemy nieznane lądy, oswoimy inne, wspaniałe kultury, zanurzymy się w piękno przyrody, zachwycimy się różnorodnością naszej planety. Dotrzemy
tam, gdzie poniesie nas zew przygody! Każdemu uczestnikowi będzie towarzyszył niepowtarzalny dziennik podróży.
Przekonamy się też, jak użyteczne mogą się okazać dawne mapy… Zapraszamy na pokład! Zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Warsztaty plastyczno-rzeźbiarskie
4, 11,18 i 25 lipca 2018 oraz 1,8,22 i 29 sierpnia 2018 (środy), godz. 13.00-14.30, Duży Dziedziniec

Prowadzenie: Wiktor Zubek, rzeźbiarz
Bilet jednorazowy: 10 zł, liczba miejsc ograniczona
Zajęcia dla dzieci w wieku 6-14 lat. Warsztaty plastyczno-rzeźbiarskie to nauka rzeźbienia przez zabawę. Każdorazowo jest realizowany jeden z wybranych tematów, np. twarz i jej prol, postaci (m. in. gryf, rycerz, muzyk, anioł), zwierzęta leśne
i morskie, statki. Dzieci poznają także technikę tworzenia naczyń użytkowych: talerzy, pater, wazonów. Uczestnicy zajęć będą posługiwać się profesjonalnymi narzędziami rzeźbiarskimi – dłutami.

Bajeczki dla dzieci - każda sobota lipca i sierpnia, Dziedziniec Menniczy, godz. 11.00, wstęp wolny
Teatr „Fantazja” – przedstawienia w lipcu:

07.07
Księżniczka na ziarnku grochu

14.07
Piracka Wyspa

21.07
Miś Jogi o ekologii

28.07
Przygoda Alladyna
Teatr „La Fayette” – przedstawienia w sierpniu:

04.08
O Szewczyku Dratewce

11.08
Opowieść o Byczku Fernando

18.08
Czerwony Kapturek

25.08
Pchła Szachrajka

CZYTANIE LEGEND POMORSKICH
Lipiec – sierpień

Dziedziniec Menniczy, niedziele, godz. 12.00, wstęp wolny
W przypadku niepogody – hol wschodni (wejście A)
Bezpłatne wejściówki będą do odbioru w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I) na pół godziny przed czytaniem.
Zapraszamy całe rodziny.
Legendy czytać będą aktorzy szczecińskich teatrów, a każde spotkanie będzie się wiązało z krótkimi zajęciami interaktywnymi dla dzieci.

PROGRAM NA LIPIEC:
8 lipca
Wężowe jezioro
Jak rycerz Bonin duszę diabłu zaprzedał
Joanna Matuszak i Konrad Pawicki
Wężowe jezioro (Janusz Władysław Szymański z tomu „Opowieści i legendy pomorskie”)
Jak rycerz Bonin duszę diabłu zaprzedał (Gracjan Bojar-Fijałkowski - z tomu „W krainie Grytów” opr. St. Świrko)

15 lipca
Nocna przygoda drwala Marcina
Złote jezioro
Joanna Matuszak i Konrad Pawicki
Nocna przygoda drwala Marcina (Gracjan Bojar-Fijałkowski - z tomu „W krainie Grytów” opr. St. Świrko)
Złote jezioro (Tymoteusz Karpowicz - z tomu „W krainie Grytów” opr. St. Świrko)

22 lipca
O okrutnym władcy zbójeckiego zamku
O rusałce z Nowogardna
Paulina Lenart i Konrad Pawicki
O okrutnym władcy zbójeckiego zamku (Janina Buczyńska - z tomu „W krainie Grytów” opr. St. Świrko)
O rusałce z Nowogardna (Marzenna Rzeszowska - z tomu „W krainie Grytów” opr. St. Świrko )

29 lipca
Upiór w Suchej
O rybaku i diable
Paulina Lenart i Przemysław Walich
Upiór w Suchej (Gracjan Bojar-Fijałkowski - z tomu „W krainie Grytów” opr. St. Świrko)
O rybaku i diable (Tymoteusz Karpowicz - z tomu „W krainie Grytów” opr. St. Świrko)

6 lipca - 5 sierpnia
ONCE UPON A TIME…….
DAWNO, DAWNO TEMU……

Otwarcie wystawy w Galerii Przedmiotu ( wejście J), 6 lipca 2018 roku, godz. 17.00
Viive Noor, kuratorka wystawy: „Dawno, dawno temu był sobie…” – tak zaczyna się każda bajka. „Dawno, dawno temu był sobie…” – tak też zaczyna się ta wystawa. Dawno, dawno temu byli sobie dwaj bracia, których osiągnięciem całego życia stały się bajki. Takie rodzaje bajek, które powtarzane przez setki gawędziarzy przetrwały trudne, zamierzchłe czasy aż po piękniejsze dni dzisiejsze. Czy jednak na pewno dzisiaj czasy są tak naprawdę lepsze? Dobro i zło od zawsze toczyło ze sobą walkę, najprawdopodobniej będzie też towarzyszyć człowiekowi do końca świata…
Bajki, które mimo wszystko przetrwały czasy katastrof, siejących spustoszenie chorób i klęsk głodu, zostały spisane. Nie złagodzono ich treści dla dzieci, nie sprostowano, by były poprawne politycznie. Bajki były autentyczne, ponure i srogie, były
jak czasy, w których powstawały. Lasy były ciemne i gęste, czarownice były niedobre i złośliwe, śmierć czekała za każdym zakrętem i nie wolno było przestać mieć się na baczności nawet na moment. Triumf dobra przychodził niełatwo, przyjaźń, miłość,
dobroć, uczciwość i wdzięczność skrzyły się jak najcenniejsze kosztowności, a zło dostawało wreszcie to, na co zasłużyło. Takie właśnie są baśnie braci Grimm, właśnie w ten sposób zainspirowały one artystów i sprawiły, że ludzie je pokochali.
W krajach nordyckich baśnie opowiadano zawsze podczas zimowych, długich i ciemnych nocy. Tak też było w Estonii. I chociaż estońska literatura dziecięca przeżywa aktualnie swoisty Złoty Wiek, to artyści rzadko mają okazję ilustrować klasyczne baśnie.
Nic jednak nie hamuje kreatywnych potrzeb artystów i w ten sposób powstają wystawy, gdzie artystyczna wizja i percepcja mogą przerodzić się w rzeczywistość. Nawet, jeżeli wizje te nie zostaną potem wydrukowane w książkach.
59 ilustracji stworzonych przez 20 estońskich artystów jest inspirowanych baśniami braci Grimm – tymi, które były najbliższe sercu ilustratorów. Wystawa zyskała wieloaspektowy charakter dzięki temu, że uczestniczą w niej zarówno prace najmłodszego
pokolenia ilustratorów, którzy dopiero rozpoczynają swoją wspaniałą karierę, jak i tych najbardziej doświadczonych, którzy pozostawili już swój cenny ślad w estońskiej historii sztuki w latach, kiedy byli aktywni. Prace mają wiele warstw i odkrywają tak
wiele znaczeń, jak tylko się da. Niektórzy widzowie spostrzegą i zadowolą się tylko pierwszą, wierzchnią warstwą opowieści, inni dotrą do najgłębiej ukrytych w bajkach sekretów. Pewne jest jednak, że nikt nie będzie rozczarowany, a w czasie całej wystawy jasne i lekkie motywy będą dodawać widzowi otuchy na przemian z nutami nieco posępnymi.

WERNISAŻ Piątek 6 lipca, godz.17.00
Dzieci i dorosłych gości przywitają Jaś i Małgosia, którzy oprowadzą po wystawie. Opowiedzą też swoją historię, o smutnym dzieciństwie, o złej macosze, o okrutnej wiedźmie i szczęśliwym zakończeniu.
Jaś i Małgosia w towarzystwie wiedźmy poprowadzą również konkurs dla wszystkich gości z wiedzy o baśniach braci Grimm.
A dzieci otrzymają pierniczki z chatki Baby Jagi, będą je ozdabiały cukrami i lukrami.
Od pierwszego dnia do zakończenia wystawy do dyspozycji zwiedzających będzie udostępniona niezapisana księga. Każda osoba może napisać lub zilustrować ciąg dalszy baśni „ Dawno, dawno temu…”

Sobota 7 lipca 2018
godz. 10.00 lekcje muzealne dla rodzin (liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy mailem
wystawy@zamek.szczecin.pl lub pod numerem tel. 91 434 83 46)
godz. 12.00 bajki braci Grimm w kinie Zamek

W dniach 8 – 15 lipca
w kinie Zamek codziennie o godz. 12.00
projekcja filmów opartych na baśniach braci Grimm (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona).
Program edukacyjny dla dzieci i rodzin towarzyszący wystawie „ Once Upon a Time….. Dawno, dawno temu…”
Galeria Przedmiotu (wejście J)
Zapraszamy na warsztaty rodzinne oraz warsztaty dla dzieci, podczas których dzieci i ich opiekunowie przeniosą się w magiczny świat baśni. Wspólnie będziemy poznawać opowieści braci Grimm i uczestniczyć w zabawach, dzięki którym
odkryjemy uniwersalne wartości ukryte w baśniach.
Liczba miejsc ograniczona, obowiązują wcześniejsze zapisy mailem wystawy@zamek.szczecin.pl lub pod numerem tel. 91 434 83 46.

Zajęcia dla dzieci w wieku 6 – 12 lat
cena 5 zł od dziecka (zajęcia w środy):
11 lipca (środa), godz. 10.00
18 lipca (środa), godz. 10.00
25 lipca (środa), godz. 10.00
1 sierpnia (środa), godz. 10.00

Zajęcia dla rodzin
cena 10 zł od rodziny (zajęcia tylko zaraz po wernisażu w sobotę, a następnie w piątki):
7 lipca (sobota), godz. 10.00
13 lipca (piątek) , godz. 16.00
20 lipca (piątek) , godz. 16.00
27 lipca (piątek) , godz. 16.00
3 sierpnia ( Piątek), godz. 16.00
Wystawa trwa do 5 sierpnia 2018 r.