Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

29.06.2018

Wakacyjne morze przygód na Pomorzu Zachodnim

Wakacyjne morze przygód na Pomorzu Zachodnim
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Spotkasz tu średniowiecznych wojów i gwiazdy ekranu. Spróbujesz przejażdżki najprawdziwszą amfibią lub czołgiem, posłuchasz muzyki poważnej, jazzu, ale też tej do tupania nóżką.

Kiedy wybierzesz się nad morze zaznać słynnej zachodniopomorskiej bryzy, nie zdziw się, kiedy natkniesz się na… pracowników muzeum. Rusza sezon wakacyjny, a to oznacza, że dzieje się na Pomorzu Zachodnim!

Wszyscy wiedzą, że wakacje bez wizyty nad Bałtykiem to żadne wakacje. Widok pełnych plaż i roztańczonych do rana kurortów to zachodniopomorska codzienność od czerwca do września. To także czas, kiedy ze zdwojoną siłą ożywają najróżniejsze wydarzenia, od sportowych, przez kulturalne, po kulinarne i rozrywkowe. Czego nie można przegapić? Poniżej mała podpowiedź. Mała, bo to jedynie wyrywek z tego, co dzieje się latem na Pomorzu Zachodnim.

Dzielni wojowie, gwiazdy i sportowcy…

Najpopularniejszą imprezą na Pomorzu Zachodnim jest Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie. To jedno z największych wczesnośredniowiecznych wydarzeń na świecie! W tym roku odbędzie się w dniach 3-5 sierpnia.  Co roku przybywa tam ponad 2 tys. uczestników z niemal 30 krajów świata, którzy w barwnych, pieczołowicie odtworzonych strojach prezentują dawne rzemiosła. Podczas festiwalu odbywają się różne gry i zabawy, inscenizacje wydarzeń historycznych, regaty i rejsy replikami łodzi historycznych. Największą atrakcją są wielkie bitwy na nawet 600 wojów. Warto przypomnieć, że skansen w Wolinie cieszy się ogromnym zainteresowaniem filmowców na całym świecie. Powstały tam produkcje m.in. dla Discovery, History Channel oraz „Miasto zatopionych bogów” –  fabularyzowany dokument popularnonaukowy dla TVP Historia. Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie to prawdziwa podróż w czasie!

Wcześniej, bo w dniach 13-15 lipca w Darłowie odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Media i Sztuka. Festiwal szybko stał się jedną z kulturalnych wizytówek regionu. W Darłowie można wysłuchać wykładów i dyskusji z udziałem czołowych dziennikarzy, aktorów, twórców polskiej kultury. To także zabawa i dobra rozrywka w artystycznych okolicznościach: koncerty, wystawy fotografii i malarstwa, kino letnie.

Gdzie w Polsce można spotkać największe zagęszczenie gwiazd na metr kwadratowy? W Międzyzdrojach podczas Festiwalu Gwiazd (4-7 lipca)! To nie tylko gratka dla łowców autografów, ale też dla wszystkich, którzy lubią kino, spektakle i koncerty. Wystąpią m.in. Kayah, Olga Szomańska, Anna Dereszowska, Stanisław Soyka, Jacek Kawalec, Borys\Ławreniw oraz tancerze: Anna Iberszer i Piotr Woźniak, Anna Głogowska i Rafał Maserak. Aleja sław wzbogaci się o kolejne odciski dłoni gwiazd, m.in. Krzysztofa Cugowskiego, Pawła Deląga czy Katarzyny Skrzyneckiej.

Zostajemy nad morzem i przenosimy się nieco na wschód, aby spotkać się z twórczością legendy polskiej piosenki, Marka Grechuty. Na przełomie lipca i sierpnia (29 lipca - 3 sierpnia) w Świnoujściu odbędzie się kolejna edycja Grechuta Festival, podczas której poznamy bogaty zbiór interpretacji dzieł artysty. Usłyszymy też debiutantów, którym akompaniować będą muzycy ostatniego składu zespołu Anawa. Nie wszyscy wiedzą, że Świnoujście zapisało się na trwałe w życiorysie Marka Grechuty. To właśnie tam, niemal 50 lat temu wygrał słynną FAMĘ zanim jeszcze stał się autorytetem dla wielu pokoleń.

Dlatego warto zaplanować szybki powrót do Świnoujścia, aby w dniach 13-26 sierpnia nie przegapić tegorocznej edycji Festiwalu FAMA. Przez dwa tygodnie ulice, skwery, place i sale koncertowe wypełniają się tam muzyką, teatrem i kulturą studencką w całej swej różnorodności. To jedyny taki festiwal w Polsce!

Kochasz kino?. Zaplanuj czas w dniach 10-19 sierpnia. Właśnie wtedy w Ińsku odbędzie się 45. edycja Ińskiego Lata Filmowego. To jedna z najstarszych cyklicznych imprez filmowych w Polsce, propagująca filmy o wysokich wartościach artystycznych. Festiwal promuje również kino młodych twórców.

Czas na bardziej aktywną rozrywkę! Połączenie wydarzeń sportowych i kulturalnych to domena Festiwalu Gwiazd Sportu w Dziwnowie, którego 16. edycja odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia 2018 roku. W trakcie trzydniowego wydarzenia kurort tętni zabawą, promującą ruch, wysiłek fizyczny i zdrowy tryb życia. To też szansa by obcować z gwiazdami sportu. W tym roku do Dziwnowa przybędą: pięcioboista, mistrz olimpijski z Montrealu (1976) Janusz Gerard Peciak, wioślarki, medalistki igrzysk olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro  Natalia Madaj i  Magdalena Fularczyk-Kozłowska oraz siatkarz, reprezentant Polski, mistrz świata z 2014 roku Mariusz Wlazły. Imprezie towarzyszą koncerty znanych gwiazd polskiej sceny muzycznej.   

Jeśli lubisz zapach benzyny, militaria i historię, nie możesz przegapić Międzynarodowego Zlotu Pojazdów Militarnych w Bornem Sulinowie (16-19 sierpnia). Na kilka dni miejscowość przejmują fani militariów, którzy wcielają się w wojska kilkunastu armii z różnych epok. Na zwiedzających czekają między innymi rekonstrukcje militarne, przejazdy czołgami, amfibiami oraz wystawy muzealnicze uzbrojenia i jarmark militarny. Podobne atrakcje oferuje Festyn Komandosa w Dziwnowie w dniach 24-26 sierpnia. Nie zabraknie pokazów wojskowych i sprawnościowych, inscenizacji walk, spektakularnych skoków na spadochronach

Wysokie i widowiskowe loty, wiatr we włosach, piękna morska sceneria. Cóż to takiego? Summer Kite Festival! W dniach 24-26 sierpnia w Międzyzdrojach wystąpią zawodnicy ze światowej czołówki kite’owców. To gwarancja niezapomnianych emocji i mnóstwa wrażeń – nie tylko sportowych, bo wieczorami bawić będziemy się na koncertach.

Dla aktywnych jeszcze mała podpowiedź. W lipcu (28.07) po raz kolejny ponad tysiąc zawodników ruszy w Maraton MTB dookoła jeziora Miedwie. Nie musisz być wyczynowcem. To nie tylko rowerowy wyścig, ale przede wszystkim impreza familijna dla starszych i młodszych, którzy kochają ruch. A że można przy tym zobaczyć urokliwe zakątki? Tym lepiej!  

Spotkaj kulturę na szlaku

Nie samą rozrywką człowiek żyje. Czas na kulturę! Pomorze Zachodnie ma wspaniałe instytucje kultury z Operą na Zamku w Szczecinie, Filharmonią im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie, Zamkiem Książąt Pomorskich w Szczecinie, Muzeum Narodowym w Szczecinie, Filharmonią Koszalińską im. Stanisława Moniuszki oraz Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie na czele. Warto odwiedzić siedziby tych instytucji, które nie tylko zachwycają ciekawym repertuarem, ale i samymi budynkami. Filharmonia w Szczecinie i sąsiadujące Centrum Dialogu Przełomy zgarnęły najważniejsze nagrody architektoniczne i są słynne na całym świecie! Jednak latem kultura spotka nas także na podróżniczym szlaku.   

W teren rusza Opera na Zamku, by zagrać cykl koncertów pod hasłem ,,Opera na plaży” oraz spektakl muzyczny „Tajemnice kuchni mistrza Rossiniego“. Artyści pojawią się w Świnoujściu (06.07, 14.07), Siemczynie (07.07) i Kołobrzegu (08.07, 16.07).

Już po raz czwarty odbędzie się Baltic Neopolis Festival, Międzynarodowy Festiwal Muzyki organizowany przez Baltic Neopolis Orchestra, a wspierany przez Pomorze Zachodnie. W gronie gości, artyści najwyższej klasy z całego świata, m.in.: skrzypaczka Kimi Shimizu (Japonia), skrzypek Vasko Vassilev (Bułgaria), gitarzysta Fabio Fernandes (Portugalia), czy wybitna saksofonistka, Alina Mleczko. Gdzie usłyszymy BNO? W Szczecinie, Złocieńcu, Cedyni, Gryfinie, Kołbaskowie, Drawnie, Gryfinie, Gryficach, czy Kołobrzegu. Szczegóły na stronie BNO.

Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie zadba o to, aby kultura dotarła w wiele zakątków województwa, dzięki 50 spektaklom, które zaplanowano w domach i ośrodkach kultury w Połczynie Zdroju, Nowogardzie, Szczecinku, Polanowie, Choszcznie, Kołobrzegu, Złocieńcu, Świdwinie, Gryficach, Wałczu, Drawsku Pomorskim, Sławnie, Białogardzie i innych miejscowościach regionu. Swoją siedzibę opuszczą także artyści Filharmonii Koszalińskiej, którzy wystąpią m.in. w Białogardzie, Darłowie, Kołobrzegu, Połczynie Zdroju i Wałczu.

Nie zdziwcie się, kiedy spacerując w wakacje nad morzem, spotkacie… pracowników Muzeum Narodowego w Szczecinie. Poznacie ich po obrendowanych rowerach. Na trasie tworzone będą mobilne punkty informacyjne, gdzie dystrybuowane będą materiały muzeum, a towarzyszyć temu będą pokazy, spotkania i inne atrakcje. Kampania informacyjno-promocyjna obejmie zachodnie wybrzeże Bałtyku - od kurortów wyspy Uznam aż do Mrzeżyna i Trzebiatowa.

Zasłuchaj się na Pomorzu Zachodnim

Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum (9-18 sierpnia br.) od lat zajmuje ważne miejsce w sercach miłośników muzyki organowej, symfonicznej, kameralnej, chóralnej czy jazzowej. W tym roku zagości w Szczecinie i Trzęsaczu, a poświęcony będzie twórczości Ignacego Jana Paderewskiego, znakomitego pianisty, kompozytora

Kochasz jazz? Sprawdź koniecznie 9. RCK PRO JAZZ Festiwal w Kołobrzegu (3-5 sierpnia br.). Na scenie wystąpią uznane składy jazzowe z Polski i zagranicy, jak i młodzi zdolni. W bardziej swobodnej atmosferze – bo w połączeniu z piknikiem i kiermaszem – bawić będziemy się podczas VIII Jazz Pikniku nad Zalewem, który odbędzie się 14 lipca w Stepnicy.

Sierpień rozrywkowy, ale z refleksją

Sierpień przyniesie wydarzenia związane z obchodami rocznicy Sierpnia ’88. W tym roku mija 30 lat od strajków w Szczecinie, które pośrednio doprowadziły do Okrągłego Stołu i transformacji ustrojowej w Polsce. W ramach obchodów organizowanych przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego odbywają się lekcje historii dla młodzieży, która spotyka się ze świadkami tamtych wydarzeń, dyskusje i spotkania. W sierpniu (17.08) na Placu Solidarności w Szczecinie otwarta zostanie wystawa „Samotny Strajk. Sierpień 1988”. To nowe opracowanie przez Centrum Dialogu Przełomy planszowej historii strajku, zawierające niewykorzystane dotąd materiały ikonograficzne. W sobotę 1 września w tym samym miejscu odbędzie się Piknik Rodzinny. Na nim atrakcje dla całych rodzin, koncerty i występy artystyczne, strefa edukacji obywatelskiej, pokazy i animacje, warsztaty plastyczne dla dzieci i rodziców, konkursy, strefa sportu. Wieczorem "Sierpniowe przełomy" - koncert w wykonaniu artystów Opery na Zamku. W programie znajdą się kompozycje wybitnych twórców muzyki filmowej, które zapisały się w pamięci kilku pokoleń wielbicieli polskiego kina. Poniedziałek 3 września to Uroczysta Gala z udziałem bohaterów strajku Sierpnia’88 oraz ich rodzin oraz wieczorny koncert na Łasztowni pod hasłem „Źródło wciąż bije". Będzie to widowisko artystyczne w wykonaniu artystów Teatru Polskiego w Szczecinie. Tytuł koncertu został zainspirowany piosenką Jacka Kaczmarskiego. Wstęp na wszystkie publiczne wydarzenia obchodów wolny.

Do zobaczenia!

To tylko podpowiedzi, co można wpisać w kalendarz, planując wakacje na Pomorzu Zachodnim. Poza wydarzeniami, czeka na Ciebie morze przygód: szlak żeglarski, trasy rowerowe, spływy kajakami, pola golfowe, trasy piesze i nord walking. Czekają na Ciebie też serdeczni ludzie – to oni tak naprawdę tworzą ducha Pomorza Zachodniego. Jeśli chcesz tu przyjechać, uważaj, bo według badań aż 90% odwiedzających chce do nas wrócić. Dlatego nie zwykliśmy mówić tutaj żegnaj, tylko do zobaczenia.

Autor: rsocko

Źródło: wzp.pl