Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

19.07.2018

Impreza obserwacyjna na Wałach Chrobrego - Spokojnie, to tylko zaćmienie!

Impreza obserwacyjna na Wałach Chrobrego - Spokojnie, to tylko zaćmienie!
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Oby bezchmurnym i oby ciepłym wieczorem spotykamy się na Wałach Chrobrego, by obejrzeć niezwykłe zjawisko Całkowitego Zaćmienia Księżyca! I nie tylko.

Warto wybrać się na Wały Chrobrego już o 21.00. Pierwszym celem będzie Wenus, szybko chowająca się za horyzontem wraz z zachodem Słońca.  O ile uda nam się uchwycić ją między wysokimi zabudowaniami na zachód od "Wałów", co może być małym wyzwaniem.
Z pewnością niesamowite przeżycia dostarczy ogromny, wschodzący czerwony Księżyc (możemy się go spodziewać ok 21.30-22.00 - w zależności od warunków atmosferycznych), który już nad horyzontem będzie w całkowitym cieniu Ziemi! Z pewnością zerkniemy na Saturna i jego niesamowite pierścienie, jak i króla wszystkich planet - Jowisza. 
Lipiec tego roku to także doskonała okazja do obserwacji Marsa. Ten będzie najbliżej Ziemi od 2003 roku! Jeśli tego nam będzie mało, skierujemy teleskopy również w ciekawe gwiazdy podwójne lub w jaśniejsze gromady gwiazd. 
Nie zabraknie na Wałach Chrobrego największego teleskopu amatorskiego w Polsce - Sowy - olbrzyma o średnicy lustra aż 60 cm i wysokości ponad 2 m! 
Mniejsze instrumenty również niczego sobie - zdecydowanie warto przez nie oglądać, szczególnie, że obiektów do obserwacji będziemy mieli mnóstwo!

Spokojnie, to tylko zaćmienie
27 lipca, g. 21.00
Wały Chrobrego
wstęp bezpłatny

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/354963468364718/