Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

20.07.2018

Koncertowa oprawa żeglarskich zmagań

Koncertowa oprawa żeglarskich zmagań
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Już dziś o 20 zapraszamy na pierwszy koncert z okazji weekendowego Żeglarskiego Meczu na wodzie. Na scenie wystąpi zespół Qftry.

Przed nami Żeglarski Mecz pomiędzy Polską Niemcami i Danią na Odrze w samym centrum miasta. I chociaż te ciekawe regaty będą odbywać się w sobotę i niedzielę, to już w piątek żaglówki będą widoczne w okolicy Wałów Chrobrego, bo zawodnicy będą trenować przed weekendowymi wyścigami.

Po treningu zapraszamy na pierwszy koncert. Na pływającej scenie o godz. 20 wystąpi zespół Qftry. Grupa powstała w styczniu 1995 roku i od tego czasu w niemal niezmiennym składzie koncertuje po Polsce Europie i Świecie. Na swoim koncie zespół ma wiele nagród festiwalowych w tym najbardziej cenioną za Wierność Szancie Klasycznej zdobywaną w sumie aż pięciokrotnie. Zespół nagrał trzy płyty „solowe” oraz dwie wspólnie z Tomem Lewisem, jako projekt Poles Apart. Qftry to głównie wykonania a capella, aczkolwiek do korzystania z instrumentów muzycznych nie czują wstrętu. Występy sceniczne Qftrów okraszane są tradycyjną dawką, dowcipu i autoironii.

Zawody rozpoczynają się w sobotę o godz. 12. Regaty odbędą się w formułach flotowej (fleet racing), zespołowej (team racing) i meczowej (match racing), a każdy z krajów reprezentować będzie zespół składający się z 2 załóg czteroosobowych. Za wygraną w każdej dyscyplinie reprezentacja otrzymuje 1 punkt. Wygra ten zespół, który pierwszy zdobędzie 2 pkt. Sobotnie regaty zakończą się o godz. 17.

Tuż po zakończeniu wyścigów, na pływającej scenie zagra Klang - męski zespół wokalny z Rzeszowa, związany głównie ze sceną piosenki żeglarskiej, który wyewoluował z Zespołu Reprezentacyjnego 23. Harcerskiej Drużyny Wodnej. Przez ponad 20 lat działalności zespół stworzył charakterystyczny dla siebie styl, którego znakiem rozpoznawczym są utwory w aranżacjach a cappella. Specjalnością Klangu poza tradycyjnymi pieśniami pracy i kubryku są polskie utwory marynistyczne z okresu dwudziestolecia międzywojennego wykonywane w autorskich aranżacjach. Zespół nie storni też od wykorzystania tematyki marynistycznej, jako pretekstu do zabawy z innymi nurtami muzycznymi.

Ważnym uzupełnieniem repertuaru są programy adresowane do najmłodszych żeglarzy.W niedzielę regaty potrwają od 11 do 15.30, zakończenie zawodów i wręczenie nagród zaplanowano na godz. 16. Na brzegu Wyspy Grodzkiej Centrum Żeglarskie, organizator wydarzenia, przygotuje atrakcje dla publiczności. Regaty będą komentowane na żywo przez spikera. Organizatorami wydarzenia są Centrum Żeglarskie w Szczecinie oraz North East Marina.

Źródło: szczecin.eu