Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

23.07.2018

„Szczecinianie” jadą do Turcji

„Szczecinianie” jadą do Turcji
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Podtrzymują narodowe tradycje poprzez taniec, śpiew i muzykę ludową. Na przełomie lipca i sierpnia zaprezentują się na największym folklorowym festiwalu w Stambule.

Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” rusza do Turcji, by tam promować Polskę i Pomorze Zachodnie. W piątek 20 lipca br. z członkami zespołu spotkał się marszałek Olgierd Geblewicz.

Pomorze Zachodnie od lat wspiera Stowarzyszenia Zespół Pieśni i Tańca „Szczecinianie” prowadzące zespół. W tym roku środki województwa wsparły m.in. występy „Szczecinian”  w Warszawie (maj br.), wesprą też jesienny Koncert Galowy „W podróży do źródeł” w Operze na Zamku w Szczecinie, który będzie jednocześnie koncertem jubileuszowym na osiemnaste urodziny grupy.

Największym wydarzeniem będzie jednak obecność zespołu na festiwalu International Büyükçekmece Culture And Art Festival w Stambule w dniach 27 lipca – 5 sierpnia 2018 r. Szczecinianie" znaleźli się pośród 28 zespołów, które zostały zaproszone do udziału przez turecką sekcję CIOFF (Międzynarodową Radę Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej).

- Jestem dumny, że tak fantastycznie reprezentujecie Pomorze Zachodnie na świecie. Słyszałem dzisiaj ledwie próbkę Waszego talentu i jestem pewien, że zrobicie wielkie wrażenie na tureckiej publiczności. Życzę Wam, abyście zostali gorąco przyjęci i abyście też mieli frajdę z tego występu - mówił marszałek Olgierd Geblewicz chwilę po kameralnym występie „Szczecinian” w gabinecie. Marszałek wręczył zespołowi flagę województwa i upominki.

- Dziękujemy za wsparcie, na które możemy liczyć od lat. Bez niego nie moglibyśmy myśleć o takich festiwalach czy nowych strojach. Dla nas to wielki zaszczyt, że zostaliśmy zaproszeni do Turcji, bo chętnych aby tam się pojawić były setki, a może i tysiące – mówił Krzysztof Kamiński, dyrektor muzyczny zespołu.

Ewa Ott-Kamińska, dyrektor artystyczna grupy dodała, że „Szczecinianie” będą jedynym polskim reprezentantem pośród niemal 30 różnych składów z całego świata. – Jedziemy autobusem w 35 osób, przed nami długa podróż – przyznała z uśmiechem.

Przed wyjazdem do Turcji, zespół będzie można zobaczyć jeszcze 21 lipca podczas II Transgranicznych Spotkań z Kulturą w Tychowie (koło Koszalina). Po powrocie „Szczecinianie” pojawią się na wydarzeniach dożynkowych: 15 sierpnia  w Dobrej Szczecińskiej, 2 września w Połczynie, 8 września w Gryfinie.

Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" obchodzi w tym roku 18-lecie swojej działalności. Od wielu lat jest Honorowym Ambasadorem Szczecina. Reprezentuje Pomorze Zachodnie podczas Międzynarodowych Festiwali Folkloru w kraju i za granicą.

Grupa wykonuje tańce i pieśni ludowe z różnych regionów Polski, m.in. tańce kaszubskie, morskie, krakowskie, rzeszowskie, łowickie, spiskie, pasterskie, żywieckie, rybackie, śląskie, orawskie oraz narodowe. Zespół angażuje w swoją działalność blisko 300 artystów, podzielonych na różne grupy wiekowe: dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, młodzież gimnazjalną i licealną oraz grupę dorosłą. W skład wchodzi także kapela, która na żywo wzmacnia przekaz artystyczny.

Autor: rsocko

Źródło: wzp.pl