Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

07.08.2018

„Dzień Kultury Romskiej 2018”

„Dzień Kultury Romskiej 2018”
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

11 sierpnia 2018 r. (sobota) po raz kolejny odbędzie się Dzień Kultury Romskiej 2018 - wydarzenie ukazujące dorobek i kulturę mniejszości romskiej ze Szczecina.

Podczas festiwalu na Dziedzińcu Menniczym Zamku Książąt Pomorskich (tzw. małym dziedzińcu) wystąpią cztery zespoły romskie prezentujące różne gałęzie muzycznego folkloru romskiego:

ZESPÓŁ VANESSA & SORBA, tworzą Eugeniusz Merstein - Kwiatkowski, znany kompozytor i aranżer, wirtuoz cygańskiej gitary, który podczas wieloletniej kariery w Niemczech grywał z najlepszymi muzykami jak: Pireli Lagren, Cyroli Winterstein, Titi Winterstein oraz jego żona Vanessa - piosenkarka i tancerka. Pozostali członkowie grupy to młodzi, utalentowani instrumentaliści (akordeon, skrzypce, gitara, flet oraz tancerki). Zespół wykonuje na żywo oryginalne utwory instrumentalne i wokalne Romów polskich, rosyjskich, węgierskich, rumuńskich i hiszpańskich, a także muzykę Romów zachodnich, tzw. sinti jazz, na wzór utworów jednego z najsłynniejszych gitarzystów jazzowych Django Reinhardta. W ich repertuarze znajdują się pieśni i romanse, czardasze, swing i standardy jazzowe oraz tradycyjne tańce w pięknych i barwnych strojach i oczywiście własne kompozycje.

ZESPÓŁ DŻANGO BANGO – to magia rytmu, barwność improwizacji, cygańska wolność i radość życia, a wszystko przyprawione szczyptą szaleństwa. Zespół prawdopodobnie nigdy by nie powstał, gdyby nie Django Reinhardt, niedościgniony mistrz gipsy jazz. To fascynacja jego sztuką połączyła drogi lubelskich Romów i Polaków, lubiących dobrą muzykę i zabawę. W repertuarze zespołu usłyszeć możemy nie tylko standardy jazzowe, ale także romanse cygańskie, rumby flamenco, czy tanga argentyńskie. Zespół powstał w roku 2014 i mimo krótkiego stażu wystąpił już za granicą między innymi w Niemczech, Holandii, Francji, a także na najbardziej renomowanych krajowych festiwalach romskich w Polsce.

LIZA KOTLYARENKO - gwiazda cygańskiej muzyki, wszechstronnie uzdolniona artystka. Śpiewa w języku romskim, polskim, rosyjskim, hiszpańskim, tańczy, sama pisze teksty i komponuje muzykę. Pochodzi z rodziny romskich artystów z Sankt Petersburgu. Jako dziecko zagrała w rosyjskim filmie „Cyganka Aza". Jej talent muzyczny od dziecka pielęgnowany był przez jej artystyczną rodzinę. Świetnie odnajduje się w folklorze romskim, ale nie ogranicza się tylko do tego rodzaju muzyki. Popis swoich umiejętności dała w 2006 roku nagrywając z Katarzyną Nosowską tytułową piosenkę do filmu Bogusława Lindy „Jasne Błękitne Okna". Uwielbia jazz. Sama zresztą śpiewa utwory w tym klimacie. To właśnie taki charakter mają piosenki nagrane z Mateuszem Pospieszalskim na jego płycie EMPE3. W lipcu 2016 odbyła się premiera jej kolejnej solowej płyty pt. „Cygańskie Serce".

BOGDAN TROJANEK &TERNE ROMA - zespół  istnieje od 1999 r. Prezentuje  muzykę taborowo-cygańską. Nagrał dziewięć płyt. W 2000 r. zdobył wiele nagród na Międzynarodowym Festiwalu Kultury i Muzyki Romów: nagrodę  jury, nagrodę publiczności oraz telewidzów. W 2001 r. zespół był nominowany do nagrody muzycznej Fryderyk, otrzymał Statuetkę Złotego Głosu Opole 2001. Założycielemi kierownikiem zespołu jest Bogdan Trojanek.

Zapraszamy na Zamek w godz. od 17:00 do 21:00. Wstęp wolny.

Źródło: szczecin.eu