Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

07.08.2018

Nie tylko fajerwerki

Nie tylko fajerwerki
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Jarmarki, zawody strażaków, zmagania samotnych żeglarzy, widowiskowe pokazy na wodzie oraz kolorowe święto Holi – to tylko część imprez, które będą towarzyszyć tegorocznemu festiwalowi Pyromagic 2018.

Tradycyjnie, gwoździem programu podczas Międzynarodowego Festiwalu Sztucznych Ogni Pyromagic 2018 będą fajerwerki, ale to dopiero wieczorem. Na teren imprezy warto już przyjść w ciągu dnia, bo po obu stronach Odry atrakcji będzie całe mnóstwo. 

Wały Chrobrego i Jana z Kolna

W okolicach Wałów Chrobrego na czas Pyromagic 2018 pojawią się stoiska handlowe i gastronomiczne, ogródki piwne. Na jarmarku będzie można kupić m.in: jedzenie, rękodzieło, dania z grilla, zabawki dla dzieci, kosmetyki naturalne.

Podobnie jak w poprzednich latach u stóp Wałów Chrobrego stanie scena główna. Podczas dwóch dni festiwalu, w ramach Szczecin Music Live wystąpią: DJ Krzaku aka Selecta Arbusto, Adam Strug, DJ Urban Turban oraz  [dunkelbunt] live.

Już po raz ósmy przy okazji Pyromagic na Wałach Chrobrego będziemy mieli okazję obserwować zmagania kilkuset strażaków z Polski, Europy, które z roku na rok przyciągają coraz większą liczbę „najtwardszych” strażaków oraz coraz więcej ich sympatyków. Historia tych zawodów sięga 1975 roku.

W trakcie zawodów strażacy wykonają szereg wyczerpujących zadań. W pełnym rynsztunku (hełmy, rękawice, kombinezony) będą musieli m.in.:
- wnieść 19-kilogramowy wąż strażacki na szczyt 12-metrowej wieży,
- za pomocą wielkiego młota przesunąć na odległość 1,5 metra metalową sztabę o wadze 72,5 kg,
- pokonać slalom na dystansie 40 m i przebiec dystans 30 m ciągnąc wypełniony wodą wąż,
- przeciągnąć, idąc tyłem, manekina o wadze 79 kg na odległość 30 m.

Konkurencje biegów są w dużym stopniu odzwierciedleniem rzeczywistej pracy strażaka, a efektowość i dynamiczny przebieg sprawiają, że jest to impreza bardzo widowiskowa. 

Przygotowano również atrakcje dla najmłodszych. Dzieci będą mogły spróbować swoich sił na specjalnie przygotowanych torach w podobnych konkurencjach.

Na wodzie

Po raz trzeci przy okazji Pyromagic odbędzie się Water Show. W spektakularnych wodnych dyscyplinach zaprezentują się najlepsi zawodnicy w Polsce i na świecie. W ramach Water Show Szczecin przeprowadzone zostaną turniej we flyboardingu, blob jumpingu, splash divingu. Nie zabraknie też pokazów jet ski freestyle, jet surf. 

Pyromagic będzie też miejscem Polonez Cup Race, czyli zawodów skupiających najlepszych żeglarzy samotników i załogi dwuosobowe z Polski i zagranicy. Zawodnicy wypływają w samotne rejsy na trasę Świnoujście – Christiansø – Świnoujście i walczą „o Puchar Poloneza” w długim wyścigu non stop. W Szczecinie od trzech lat podczas festiwalu Pyromagic organizowane są krótkie starty na Odrze wzdłuż Wałów Chrobrego. Tegoroczne regaty Pyromagic (krótkie) rozpoczynają się 11 sierpnia, o godz. 12. Organizatorzy zaplanowali dwa wyścigi wzdłuż szczecińskich nabrzeży. Dalsza część regat odbędzie się w Świnoujściu (wyścigi średnie w Zatoce Pomorskiej) i zostanie zwieńczona kultowym wyścigiem „o Puchar Poloneza” (wyścigi długie).  

W tym roku w ramach Polonez Cup Race w Szczecinie, oprócz zmagań samotników zaplanowano także filmowe produkcje o tematyce żeglarskiej. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć dwie projekcje: "Pierwsza dama oceanów" o Krystynie Chojnowskiej Liskiewicz i "OPTY-mista” o kpt. Leonidzie Telidze. Żeglarskie kino startuje o godz. 16, w Starej Rzeźni.

Łasztownia

Masę atrakcji znajdziemy także po drugiej stronie Odry – na Łasztowni. Podczas festiwalu będzie można przyjść do ogródka piwnego oraz strefy food trucków i skosztować m.in. lodów naturalnych, kawy, dań z kuchni japońskiej, burgerów, soków wyciskanych, kanapek z rybą, tostów, zapiekanek oraz fish&chips.
Dla dzieci pojawi się tam dmuchany plac zabaw, VRR studio wirtualnej rzeczywistości oraz Strefa Adventure Board – wypożyczalnia pojazdów elektrycznych dla dzieci i młodzieży. 
W sobotę zachęcamy do wzięcia udziału w próbie bicia rekordu Polski w synchronicznym wyrzucie proszków holi podczas Splash of Colors.  Wyrzuty kolorowych proszków rozpoczną się od godz. 16 i będą odbywać się, co 30 minut do godz. 19.

Przez całą sobotę będzie można zajrzeć do namiotu Radia Złote Przeboje, namiotu Unity Line oraz na stoisko Toyota Kozłowski. W namiocie Unity Line zaprezentowany zostanie spektakl dla dzieci i dorosłych „Tomi i Damian show”. Oprócz tego będą konkursy, warsztaty cyrkowe i wiele innych ciekawych zajęć. 

Program 

Piątek, 10 sierpnia

10.00-20.00 Firefighter Challenge Starty indywidualne
14.00-01.00 Jarmark i ogródki piwne
20.50 Szczecin Music Live DJ Krzaku aka Selecta Arbusto
21.10 Szczecin Music Live Adam Strug 2
22.20 I pokaz Pyromagic: Pyro Events - Temexson Team (Rumunia)
22.35 Szczecin Music Live DJ Krzaku aka Selecta Arbusto
23.00 II pokaz Pyromagic: Platinum Fireworks (Filipiny)
23.15-00.00 Szczecin Music Live DJ Krzaku aka Selecta Arbusto

Sobota, 11 sierpnia

10.00 Baltic Polonez Cup Race Ceremonia otwarcia regat
10.00-01.00 Jarmark i ogródki piwne
10.00-18.00 Firefighter Challenge Starty sztafetowe
12.00 Baltic Polonez Cup Race Short Races – wyścigi krótkie na Odrze
12.00-15.15 WaterShow Oficjalne treningi
15.30-20.30 WaterShow Flyboarding, Jet Surf vs Hoverboard, pokaz Jetpack, Flyboarding –  
Flycup Battle, pokazy Jetski, Flyboarding – Flycup Szczecin 2018 Best Trick, Jet Surf, Splash Diving Free Style, Flyboard – pokazy synchroniczne
16.00 Baltic Polonez Cup Race Projekcja filmów: "Pierwsza dama oceanów" i "OPTY- mista” 
20.00 Baltic Polonez Cup Race Wręczenie nagród Short Races
20.30 WaterShow Parada finałowa
20.50 Szczecin Music Live DJ Urban Turban
21.20 Szczecin Music Live [dunkelbunt] live
22.20 III pokaz Pyromagic: Pyrotex Fireworx (Anglia)
22.35 Szczecin Music Live DJ Urban Turban
23.05 Pyromagic Ogłoszenie wyniku konkursu
23.15 Pokaz specjalny Pyromagic: Surex (Polska)
23.30-00.15 Szczecin Music Live DJ Urban Turban

Źródło: Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia