Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

14.08.2018

„Cały świat przyjedzie do Goleniowa”. Przed nami festiwal Ludzka Mozaika

„Cały świat przyjedzie do Goleniowa”. Przed nami festiwal Ludzka Mozaika
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Nie każde spotkanie prasowe rozpoczyna się wykonaniem tradycyjnego utworu polifonicznego z Korsyki „Angulina”. I nie każdy festiwal zapowiada się tak ciekawie jak goleniowska Ludzka Mozaika.

Tworzony przez mieszkańców, otwarty na gości z całego świata, oparty na relacjach międzyludzkich. Już 24 sierpnia 2018 r. Goleniów stanie się centrum wydarzeń artystycznych wieńczących projekt Caravan Next. Co nas czeka?

We wtorek, 14 sierpnia 2018 r. z udziałem zachodniopomorskiego marszałka Olgierda Geblewicza odbyło się spotkanie prasowe poświęcone festiwalowi Ludzka Mozaika oraz konferencji podsumowującej projekt Caravan Next. Goleniów odwiedzą artyści  z całego świata, m.in. Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Australii, Zimbabwe, Belgii, Malezji, Francji, Finlandii, Danii, Włoch, Serbii, Bośni, Ukrainy, Grecji, Palestyny, Egiptu, Hiszpanii, Holandii, Iranu, Nepalu, Chin, Indii, Korsyki i Słowenii.  – Ponad 200 wydarzeń, 400 artystów i tysiąc mieszkańców Goleniowa zaangażowanych w projekt – wyjaśnia Daniel Jacewicz z Teatru Brama.

– To zaszczyt wspierać takie niebanalne i nietuzinkowe przedsięwzięcie. Cieszę się, że Goleniów staje się żywo tętniącym punktem nie tylko na mapie Pomorza Zachodniego, ale i całej Europy. Podoba mi się zamysł i koncept pokazania tego jak różni i różnobarwni, a przy tym równi jesteśmy – mówił podczas spotkania prasowego marszałek Olgierd Geblewicz.

Organizatorem Festiwalu jest Teatr Brama – Osiem lat temu przekonałem ówczesnych aktorów Teatru Brama do powrotu do Goleniowa. Chciałem, żeby Teatr Brama był swoistą akupunkturą miejsca. Ludzka Mozaika to kwintesencja tej akupunktury. Dziś Teatr Brama ewaluował w stronę teatru społecznego i aktywizującego – chwalił burmistrz Goleniowa  Robert Krupowicz.

Festiwal został podzielony na pięć elementów – obszarów działania artystycznego i społecznego, które zostały stworzone w oparciu o wartości Bramy, i które kryją się pod nazwami: BRAMAT, CARAVAN NEXT, ŁAKNIENIA, STREFA KONTAKTU oraz MUSIC. – Caravan Next jest projektem, który skupia się na pracy z lokalnymi społecznościami. Artysta Caravan Next słucha społeczności lokalnych. Ta współpraca to większe przeżycie niż projekt artystyczny – wyjaśniała ideę Caravan Next Vilja Itkonen z Odin Teatret w Danii. O tej wyjątkowej współpracy mówiła także Jennifer Crissey z Teatru Brama. – Ważne są relacje między ludźmi. Na ludzkich relacjach budowaliśmy ten festiwal.

Warto dodać, że przepiękną pieśń wykonaną na początku spotkania prasowego będzie można usłyszeć także podczas festiwalu Ludzka Mozaika. Zaśpiewa zespół z Korsyki, który uczył aktorów Teatru Brama.

Festiwal Ludzka Mozaika, czyli co nas czeka?
Element pierwszy: XIX Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT, impreza doskonale znana miłośnikom kultury w Polsce, prezentująca wyselekcjonowane spektakle teatralne z całego świata. To ponad 20 spektakli na scenach naszego Teatru, Domu Kultury i na nieoczywistych tymczasowych scenach w mieście.

Element drugi: Finał CARAVAN NEXT, trzyletniego projektu europejskiego, który zakładał wykorzystanie sztuki i teatru do aktywizacji i umacniania społeczności lokalnych oraz budowania relacji między ich członkami. W ramach tego elementu zaprezentujemy wydarzenia przygotowane przez europejskich artystów we współpracy z mieszkańcami Goleniowa. Z artystami sieci Caravan Next pracowali m.in. ZPiTZG Ina, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Ośrodek Terapii Uzależnień MONAR Babigoszcz, Zakład Karny, goleniowskie szkoły podstawowe oraz liczne stowarzyszenia i goleniowianie. Wszystkie wydarzenia odbędą się w przestrzenii naszego miasta i zaistnieją tylko ten jeden raz!

Element trzeci: IX Festiwal Młodości Teatralnej ŁAKNIENIA, czyli kolejna edycja przeglądu teatralnego w formie konkursu dla początkujących twórców niezależnej polskiej sceny teatralnej. To 12 spektakli będących głosem młodego pokolenia, dyskusje z publicznością i jury festiwalu, spotkania warsztatowe oraz wspólna praca młodych uczestników nad koncertem finałowym Łaknień.

Element czwarty: STREFA KONTAKTU, czyli najświeższy pomysł Bramy na interakcje z Wami! Strefa to 8 dni i 8 tematów społecznych: komunikacja, rodzina, środowisko naturalne, zdrowy tryb życia, IT, miłość, migracja na świecie i patriotyzm. W ramach tego elementu zapraszamy na poranne spotkania, dyskusje i otwarte warsztaty.

Element piąty: MUSIC, czyli muzyka i śpiew – najstarszy i sprawdzony pomysł Bramy na dotarcie do Waszych serc! To koncerty i wydarzenia muzyczne na scenach w Teatrze Letnim, na parkingu przy Zielonej Drodze, w kościołach, na Plantach, przy fontannie i na ulicach Goleniowa. To wspólne tańce i zabawa, ponad kulturami i językami. Wydarzenia, które zbliżają ludzi do siebie.

Ponadto festiwal to także warsztaty, happeningi, budowanie sieci współpracy.

Festiwal został dofinansowany przez Gminę Goleniów, Województwo Zachodniopomorskie i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.teatrbrama.org

Część wydarzeń będzie transmitowana online.

Autor: Emilia Wolf

Źródło: wzp.pl