Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

29.08.2018

Powitanie członków wyprawy żeglarskiej

Powitanie członków wyprawy żeglarskiej
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

1 września 2018 r. o godz. 9.00 przy Nabrzeżu pasażerskim ŻSTW, ul. Jana z Kolna, powitamy członków wyprawy żeglarskiej „REJSY ODKRYWCÓW- SZLAKIEM MIAST PARTNERSKICH MIASTA SZCZECINA”.

Aby uczcić fakt 100- lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, w ramach szczecińskiego projektu „Codziennie Polskę TworzyMY” i „Szczecińskiego Programu Edukacji Wodnej i Żeglarskiej”, w terminie 23.06 – 18 i 20.07.2018 oraz 6 i 13.08 - 01.09.2018 r. zorganizowana została wyprawa żeglarska pt. „Rejsy Odkrywców – Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina”.

„Wyprawa żeglarska” jest okazją do świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również zachętą do budowania wspólnej przyszłości. Wydarzenia sprzed stu lat miały charakter wyjątkowy. Wspólnym wysiłkiem militarnym, politycznym, kulturalnym, gospodarczym i społecznym Polacy nie tylko odzyskali utraconą ponad wiek wcześniej niepodległość, lecz także stworzyli podwaliny nowoczesnego Państwa.

W wyprawie organizowanej przez Miasto Szczecin i Pałac Młodzieży Pomorskie Centrum Edukacji wzięło udział 200 uczniów szczecińskich szkół (50 załogantów na etapie), w ciągu 56 dni w 4 etapach przepłynęli ponad 2000 mil. Wyprawa zorganizowana została w oparciu o dwa miejskie jachty z Centrum Żeglarskiego – „Dar Szczecina”, (Ambasador Szczecina) i „Urticę” oraz wyczarterowany na wyprawę żaglowiec STS Kapitan Borchardt. 

Całość odbywa się podczas tegorocznych wakacji, w podziale na cztery etapy z podmianami młodzieżowych załóg w kilku portach etapowych:

etap I: Szczecin - Kłajpeda – Karlskrona – Gdańsk/ Świnoujście,
etap II Świnoujście/Gdańsk – Kil – Bremerhaven – Esbjerg
etap III Harlingen – Rostock – Lübecka – Arhus
etap IV Arhus – Malmö - Greifswald/Peenemünde - Szczecin

Uczestnicy podczas rejsów odwiedzili miasta partnerskie Szczecina - Kłajpedę - Bremerhaven - Esbjerg - Rostock - Lübeckę - Malmö – Greifswald, podczas spotkań z przedstawicielami lokalnych władz wręczali jubileuszowe okolicznościowe dyplomy z okazji 100-lecia Niepodległości Polski. 

Odwiedziny były okazją do wspólnych spotkań i podkreślenia dalszej współpracy naszych miast, między innymi w zakresie edukacji, wymiany młodzieży, wspólnych rejsów, programów ekologicznych, dbania o czysty Bałtyk i ochrony jego środowiska przyrodniczego, jak również działań na rzecz bezpieczeństwa. We wszystkich odwiedzanych miastach byli witani serdecznie, spotkania odbywały się w miłej i przyjacielskiej atmosferze.

 Przywitanie wyprawy żeglarskiej „REJSY ODKRYWCÓW- SZLAKIEM MIAST PARTNERSKICH MIASTA SZCZECINA” z okazji 100-Lecia Niepodległości Polski.

1 września 2018 r. , Nabrzeże pasażerskie ŻSTW, ul. Jana z Kolna, godz. 9.00

Prowadzący: Mieczysław Ircha
Oprawa muzyczna: Żeńska Orkiestra Dęta OLIMPIA

01.09.2018, do godz. 8.00
Cumowanie jednostek Dar Szczecina i Urtica oraz STS Kapitan Borchardt.

godz. 8.50 
Ustawienie załóg na nabrzeżu przy STS Kapitan Borchardt.

godz. 8.55 
Przygotowanie jednostek do uroczystości.

godz. 9.00 
Baczność, na banderę patrz, bicie szklanek na STS Kapitan Borchardt.

godz. 9.05
- Złożenie meldunku Prezydentowi Miasta o powrocie jednostek z wyprawy żeglarskiej, (M. Ircha – komodor wyprawy) ”Szlakiem Miast Partnerskich Miasta Szczecina” w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
- Przekazanie Panu Prezydentowi Miasta okolicznościowego jubileuszowego ryngrafu/pamiątkowego dyplomu z okazji 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

godz. 9.15.
Wystąpienia gości

godz. 9.20 
Prezentacja załogantów IV etapu „Wyprawy Odkrywców”

godz. 9.30 
Zakończenie uroczystości (zaproszenie gości na STS Kapitan Borchardt).

Źródło: szczecin.eu