Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

24.09.2018

Powstaje Regatowa Reprezentacja Szczecina

Powstaje Regatowa Reprezentacja Szczecina
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Silna, odnosząca sukcesy, szczecińska kadra żeglarska, rekrutująca sprawnych i niepełnosprawnych żeglarzy - to cel projektu pod nazwą Regatowa Reprezentacja Szczecina. Twarzą projektu jest szczecinianka, Agnieszka Skrzypulec mistrzyni świata w żeglarstwie w klasie 470.

Szczecin to miasto związane z wodą. Mnogość i dostępność różnych akwenów zachęca do uprawiania sportów wodnych zarówno amatorsko, jak i zawodowo. Miasto powołując do życia Regatową Reprezentację Szczecina, chce wyszkolić kadrę, która z powodzeniem będzie startować w zawodach żeglarskich. Celem pośrednim jest również promowanie żeglarstwa i sportów wodnych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży, a także wśród osób niepełnosprawnych. Do osiągania jak najlepszych wyników reprezentację motywować będzie Agnieszka Skrzypulec - reprezentantka Polski w żeglarstwie, uczestniczka letnich igrzysk olimpijskich, medalistka Mistrzostw Polski, Europy i Świata.

Agnieszka Skrzypulec o projekcie:

https://drive.google.com/file/d/1hNtJqoMjfR3MtRICzS1Px9Yq2TImRsx-/view?usp=sharing

Celem projektu jest integracja szczecińskiego środowiska żeglarskiego. Współpraca ze szkołami pozwoli pozyskać do kadry dzieci i młodzież, a dostęp do infrastruktury Centrum Żeglarskiego umożliwi w pełni wykorzystać warunki do szkolenia.

Ruszamy z projektem, którego celem będzie kształcenie utalentowanych i odnoszących sukcesy żeglarzy. Chcemy pokazać, że Szczecin oprócz warunków, które do żeglarstwa zachęcają, może a wręcz powinien być kojarzony z zawodnikami na najwyższym, nie tylko krajowym poziomie - powiedział Piotr Krzystek Prezydent Szczecina.

W ramach uczestnictwa w reprezentacji, dla zawodników organizowane będą wyjazdy na wspólne obozy, kolonie, zawody regatowe jak również szkolenia motywacyjne. Za proces szkolenia odpowiadać będą wykwalifikowani trenerzy kontraktowi. W ramach programu przewiduje się organizację 3 razy w roku regat kontrolnych, sprawdzających wiedzę oraz umiejętności nabytych podczas szkolenia. Najlepsi zawodnicy będą mogli liczyć na dostęp do sprzętu i stworzą reprezentację, która będzie walczyć w zawodach.

W ramach reprezentacji powstanie także sekcji dla żeglarzy z niepełnosprawnością - to inicjatywa neurochirurga Marka Lickendorfa działacza Zachodniopomorskiego  Okręgowego Związku Żeglarskiego. Specjalnie dla tej sekcji zakupione zostaną dwie łodzie regatowe umożliwiające żeglarzom z niepełnosprawnością uczestnictwo w regatach krajowych i zagranicznych. Ta szczecińska inicjatywa wspierana przez Polski Związek Żeglarski stanowi początek rozwoju nowych możliwości i pasji sportowych integrujących osoby z niepełnosprawnością ze środowiskiem żeglarskim w kraju i zagranicą. 

Jednocześnie, 30 września w Centrum Żeglarskim odbędzie się prezentacja żeglarstwa osób z niepełnosprawnością prowadzona przez trenera kadry Polski Grzegorza Prokopowicza i jego zawodnika, prosto po przyjeździe z Mistrzostw świata rozgrywanych w Stanach Zjednoczonych. Zapraszamy!

Jednym z działań będzie również pozyskanie licencji na organizacje regat pierwszej klasy w klasie Optimist. Docelowo miasto chciałoby organizować 3 duże imprezy z czego minimum jedną w randze Pucharu Polski.

W bieżącym roku rusza organizacja programu. Pierwsze nabory do Regatowej Reprezentacji Szczecina odbędą się w I kwartale 2019 roku.

Koszty przedsięwzięcia (szkolenia, obozy, zawody, zakup sprzętu, zatrudnienie kadry) to ok. 400 tys. zł rocznie.

Źródło: szczecin.eu