Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

25.09.2018

Krokusowa rewolucja po raz 7.

Krokusowa rewolucja po raz 7.
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Krokusowa rewolucja narodziła się 6 lat temu i przerosła najśmielsze oczekiwania jej pomysłodawczyni - Marii Myśliwiec, która wraz z Sylwiuszem Mołodeckim „Zielone Ogrody " postanowiła „przenieść” krokusowe kobierce z Jasnych Błoni do innych części naszego miasta.

Pomysł został pozytywnie przyjęty nie tylko przez mieszkańców Szczecina, ale zdobył też uznanie poza jego granicami.

Dzięki współpracy z  Radami Osiedli, Spółdzielniami, Wspólnotami Mieszkaniowymi, szkołami i przedszkolami, a także firmami i osobami prywatnymi Krokusowa Rewolucja z roku na rok, ogarniała coraz to nowe zakątki miasta. Niebagatelną rolę w tym sukcesie odegrało medialne wsparcie akcji przez Kurier Szczeciński.

W roku ubiegłym społecznicy posadzili kolejne 150 tys. krokusów. Do akcji czynnie włączyło się Miasto Szczecin – czego efektem było posadzenie 250 tys. cebul krokusów na Trasie Zamkowej oraz kolejne tysiące na Walach Chrobrego. Wiosną można było oglądać efekty wspólnych starań Miasta i uczestników Krokusowej Rewolucji. Były one zachwycające. Potwierdziły to prace zgłoszone na konkurs fotograficzny Krokusowej Rewolucji organizowany przez Kurier Szczeciński.

Główną siłą sprawczą społecznych nasadzeń krokusów w terenie byli najmłodsi: dzieci ze szkół, przedszkoli, a nawet żłobków. Są placówki, które już latem pytają czy  mogą zgłaszać swój udział w kolejnej edycji. Krokusowa Rewolucja, nie tylko dla  dzieci i młodzieży jest prawdziwą lekcją przyrody, ale co ważniejsze, lekcją poszanowania wspólnej pracy i zachowań prospołecznych. 

W roku ubiegłym dzięki wsparciu Prezydenta Miasta Szczecina Piotra Krzystka na terenach jednostek oświatowych miasta posadzonych zostało 50 tys. cebul krokusów. W tej części akcji wzięło udział 80 placówek.

Co roku wraz z czytelnikami Kuriera Szczecińskiego wybierane i obsadzane jest jedno miejsce w mieście. W roku 2017 były to bulwary nad Odrą, gdzie posadzonych zostało kolejne 10 tys. krokusów. W poprzednich latach obsadzono m.in. Aleję Kwiatową, taras na Wałach Chrobrego, trawniki przy Jeziorku Słonecznym i Stawie Brodowskim.

Organizatorem tegorocznej Krokusowej Rewolucji jest Stowarzyszenie Szczecin dla Pokoleń w ramach INICJATYWY LOKALNEJ.

W sobotę 6 października br. zainaugurowana zostanie 7. edycja inicjatywy społecznej pn. „Krokusowa Rewolucja” pod hasłem „Wybuch Krokusowej Rewolucji”.  Zapraszamy wszystkich sympatyków akcji oraz przyjaciół Różanki do posadzenia 10 tys. cebulek krokusów i wspólnej zabawy w godz. 12.00-16.00 w Ogrodzie Różanym.

Źródło: szczecin.eu