Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

25.09.2018

Europejska Noc Naukowców Szczecin 2018

Europejska Noc Naukowców Szczecin 2018
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Największe europejskie wydarzenie w regionie już w ten weekend!

Dziedziniec ZUT w Szczecinie zamieni się w jedno wielkie europejskie centrum nauki. Już 28 i 29 września po raz szósty odbędzie się Europejska Noc Naukowców. Organizatorem tego wydarzenia jest Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, który jako jeden z trzech podmiotów w Polsce otrzymał w tym roku dofinansowanie z Komisji Europejskiej na realizację Nocy Naukowców. Pozytywną ocenę wniosków otrzymały również Politechnika Poznańska i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. 

European Researchers’ Night to idealna propozycja dla ludzi w każdym wieku.  Jej głównym celem jest promowanie nauki, ośrodków naukowych a przede wszystkim zawodu naukowca. W ostatni weekend września umysł ścisły, przyrodnik, humanista i artysta znajdzie coś dla siebie. W tym roku przygotowaliśmy ponad 200 bezpłatnych atrakcji m.in.: pokazy, wykłady, laboratoria, warsztaty i konkursy z nagrodami.

Na dziedzińcu ZUT (al. Piastów 17, wejście od ulicy Kordeckiego) odbędą się główne wydarzenia tegorocznej Nocy Naukowców. Rozpoczynamy w piątek (28 września) o godz. 10:00.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy atrakcje z nagrodami. W specjalnej strefie OPEN AIR dzieci będą mogły wziąć udział w konkursach wiedzy m.in.: o polskich naukowcach, krajach Europy czy wiedzy kulinarnej. Dodatkową rozrywką będzie zabawa zręcznościowa z globusem XXL oraz „tandem europejski” gdzie uczestnicy będą poruszali się rowerem przeznaczonym dla dwóch osób po specjalnie przygotowanym torze (mapa Europy), wykonując przy tym proste zadania.  Oprócz tego w strefie OPEN AIR  będzie można zrobić sobie tzw. „selfie” na tle balonów wypełnionych helem z flagami państw Europy. 

Mamy również propozycję dla wielbicieli świata wirtualnego. W mobilnym studiu VRR przeniesiemy się do innego wymiaru. Operatorzy studia VRR opowiedzą, wyjaśnią i dobiorą przeżycia do indywidualnych preferencji odwiedzających. Dzięki goglom cardboard będzie można w łatwy i przyjemny sposób wybrać się w podróż do odległych zakątków świata, czy nawet wszechświata, zanurkować w pobliżu rafy koralowej albo odwiedzić wnętrze ludzkiego serca.

Podczas wydarzenia w specjalnym namiocie Unii Europejskiej będziemy mogli skorzystać z porad specjalistów i zaczerpnąć wiedzy na temat programów unijnych oraz możliwości pozyskania funduszy europejskich na różnego rodzaju działalność. 

Dla zmęczonych zwiedzaniem Ikea Poznań przygotuje miejsce, w którym będzie można uciąć sobie 15 minutową drzemkę. Z pozycji leżącej w przeszklonej mobilnej sypialni będziemy mogli oglądać pokazy mini dronów. 

Nie zabraknie również eksperymentów, pokazów chemicznych i doświadczeń fizycznych, które zadziwiają i cieszą oko. W swoim laboratorium prof. Albert pokaże nam m.in.: rysunki, które znikają w ogniu i umieści nurka w specjalnej kapsule pokazując jak działa siła wyporu.

Podczas wydarzenia wydrukujemy na drukarce 3D najnowocześniejszy motor rajdowy zbudowany z ultralekkich materiałów z włókna węglowego oraz zobaczymy najbardziej wytrzymały na świecie stół operacyjny zbudowany z korka i materiału węglowego. 

Na terenie ZUT, za Halą Technologiczną Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki (od ulicy Sikorskiego) stanie mobilny tunel aerodynamiczny, który przyjedzie do Szczecina spod Warszawy.
Szansę na lot będą miały osoby, które zainstalują na swoich smartfonach specjalną aplikację – Noc Naukowców ZUT 2018. Podczas tegorocznej edycji, z zainstalowaną aplikacją trzeba będzie wybrać się w 12 miejsc z mapki, zeskanować 12 kodów i przyjść do namiotu organizatorów z ułożonym obrazkiem. Kody QR rozmieszczone będą na wydziałach ZUT.

28 września o godz. 21:00 na parkingu przed Budynkiem Jednostek Międzywydziałowych ZUT w Szczecinie (al. Piastów 45) odbędzie się spektakularny pokaz laserowy. Będzie to niezapomniane widowisko zapierające dech w piersiach - spektakl światła, dźwięku, ognia, wody, efektów specjalnych oraz muzyki. Pokaz dla wszystkich uczestników Europejskiej Nocy Naukowców przygotuje firma Visual Sensation z Krzycka. W nocy z 28 na 29 września budynki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego rozbłysną wieloma kolorami. Będzie to idealna okazja do tego, żeby wybrać się na wieczorny , jesienny spacer.

Szczegółowy program imprezy oraz informacje o rejestracji na wybrane zajęcia dostępne są na stronie wydarzenia www.nocnaukowcow.zut.edu.pl. Do tej pory na wykłady, warsztaty i pokazy zapisało się już ponad 4,5 tysiąca osób. Rejestracja na poszczególne zajęcia zakończy się 26 września o północy.

Tegoroczną edycję Europejskiej Nocy Naukowców w Szczecinie honorowym patronatem objęli: Prezydent Miasta Szczecin - Piotr Krzystek, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polska Akademia Nauk oraz Kuratorium Oświaty w Szczecinie. 
   
Mateusz Lipka 

Źródło: Biuro Promocji ZUT