Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

11.10.2018

Zwiedzamy Szczecin - gdzie pójść i co zobaczyć

Zwiedzamy Szczecin - gdzie pójść i co zobaczyć
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Szczecin, stolica Pomorza Zachodniego, to duże miasto, które wciąż nie zostało odkryte przez polskich miłośników zwiedzania zabytków i ciekawych zakątków kraju.

Wielu przyjezdnych zdziwionych jest faktem, że miasto to wcale nie leży nad morzem. Tymczasem Szczecin ma wiele do zaoferowania w weekend, podczas letniego wypoczynku czy jesiennego wyjazdu służbowego. Co ważne, jest też znakomitym miastem wypadowym do Niemiec. Tylko 1,5 godziny jazdy autostradą dzieli to miasto od Berlina. W niecałą godzinę można też dostać się stąd nad Bałtyk i wsiąść na prom do Szwecji lub dopłynąć na duński Bornholm. Poznaj więc atuty Szczecina!

Najważniejsze atrakcje Szczecina

Wymienić krótko można tylko te najbardziej polecane. Zachęcamy jednak, by po ich dogłębnym poznaniu, zwiedzać Szczecin także na własną rękę i odkrywać inne piękne rejony.

Zamek Książąt Pomorskich

Usytuowany jest na wysokiej skarpie w pobliżu Odry i przed wiekami był siedzibą pomorskich książąt. Chociaż zamek powstał już w czasach głębokiego średniowiecza, wojenne zniszczenia sprawiły, że odbudowane mury i wnętrza nawiązują do stylu renesansowego. Zamek Książąt Pomorskich to obecnie Opera, Muzeum Zamkowe, Gabinet Lubinusa, Cela Czarownic, galerie sztuki, kameralny teatr i kino, muzyczna scena na dużym dziedzińcu, a w skrzydle menniczym znajduje się Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej.

Muzeum Narodowe w Szczecinie

To największa kulturalna instytucja w województwie zachodnio-pomorskim. Znajduje się tutaj cała galeria zbiorów dzieł sztuki i zabytków kultury materialnej. To idealne miejsce dla miłośników pamiątek archeologicznych, etnograficznych i nautologicznych. Są tutaj ekspozycje stałe, wystawy czasowe i odbywa się wiele wydarzeń artystycznych, konferencji naukowych czy spotkań popularnonaukowych.

Wały Chrobrego

Uchodzą za jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Można z Wałów Chrobrego, dawniej Tarasów Hakena, obserwować panoramę Odry i szczeciński port. To 500 metrów trasy spacerowej nad poziomem brzegu rzeki. Z tarasu przejść można też po szerokich schodach i wejść do położonych w fortyfikacjach restauracji. Początki Wałów datuje się na XVI stulecie. 

Bulwary Szczecińskie

To atrakcja dla miłośników żeglarstwa i zwyczajowy początek trasy turystycznej w Szczecinie. Zachwycają tutaj nie tylko eksponaty z Alei Żeglarzy, ale też zapachy. Blisko bowiem znajduje się Przedsiębiorstwo Przemysłu Cukierniczego "Gryf", które produkuje czekoladę, przy bulwarach cumują coraz ciekawsze jednostki pływające.

Podziemne Trasy Szczecina

To rekonstrukcja schronu przeciwlotniczego z II Wojny Światowej i schronu przeciwatomowego z okresu Zimnej Wojny. Przy budowie największego schronu cywilnego w Polsce Niemcy wykorzystali stare korytarze z XIX wieku. Schron mieści się na głębokości około 5 pięter.

Współczesna architektura

Szczecin zachwyca także współczesną architekturą, chociaż przede wszystkim znany jest z Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, na jej twórców spadł prawdziwy deszcz architektonicznych nagród, a sala filharmonii wyróżnia się znakomitą akustyką i niecodziennym klimatem. Jeśli nie uda się kupić biletów na któreś z wielu wydarzeń artystycznych i tak warto ją obejrzeć!

Dla kinomaniaków

W mieście działa też Kino Pionier, jedno z najstarszych kin na świecie. Działalność swoją rozpoczęło w 1907 roku i funkcjonuje do dzisiaj. Można w nim oglądać filmy nie tylko siedząc w klasycznych fotelach, ale także popijając kawę przy stoliku.

Zieleń, woda, czyste powietrze

Pomijając powyższe miejsca, które trzeba zobaczyć w Szczecinie, miasto to słynie z ilości parków, lasów i akwenów wodnych. To także jedno z najczystszych miast w naszym kraju. Warto na pewno odwiedzić Szczeciński Cmentarz Centralny, trzeci co do wielkości największy cmentarz w Europie. Dlaczego właśnie cmentarz? Bo to nie tylko nekropolia, ale przepiękny park, pełen starych drzew, ławek i małej architektury.

Jak poruszać się po Szczecinie?

Chociaż Szczecin jest miastem, w którym ruch samochodowy jest zaskakująco płynny, to warto korzystać ze sprawnej komunikacji miejskiej. Autobusy i tramwaje to sieć wygodnych połączeń, dzięki którym można dojechać do każdego zakątka miasta. Jednak najlepiej poszukać hotelu w centrum Szczecina, aby móc z walorów miasta korzystać o każdej porze dnia i nocy, bez oglądania się na połączenia komunikacji miejskiej. 
 

Restauracje i miejsca, w których zjesz i odpoczniesz

Skoro w Szczecinie jest co oglądać, warto poszukać w nim wygodnego hotelu. Szczeciński hotel DANA ze SPA i restauracją zaspokoi wszelkie potrzeby turysty, jak i osoby, która weekend w Szczecinie spędza z powodów służbowych lub traktuje to miasto jako punkt wypadowy. Żeby wyjazd przebiegał przyjemnie i nie trzeba było poszukiwać dobrego jedzenia na mieście, można zdecydować się na taki hotel w Szczecinie, który oferuje nie tylko wygodne łóżka, ale także ma czynną restaurację. Po długich spacerach może też przydać się nocleg, który zapewnia zabiegi SPA. Hotel w centrum Szczecina umożliwia branie udziału w różnych wydarzeniach kulturalnych, jest też znakomitym miejscem na przygotowanie imprezy okolicznościowej.

Wydarzenia kulturalne

Do hotelu w Szczecinie warto przyjechać także przy okazji ciekawych imprez. Chociaż Szczecin nad morzem nie leży, to w mieście tym znajduje się bardzo duży port, do którego dopływają żeglarze z całej Europy. Co roku więc w mieście odbywają się Dni Morza, podczas kilku dni można zobaczyć przepiękne żaglowce, jachty nowoczesne i historyczne czy okręty marynarki wojennej. W kalendarzu wydarzeń cyklicznych nie brakuje też Festiwalu Fajerwerków oraz Water Show. Impreza odbywa się w drugi weekend sierpnia, a pokaz sztucznych ogni wzbogacony jest o przepiękną oprawę muzyczną. Zamkowe Lato Artystyczne odbywa się od końca czerwca do końca sierpnia. Festiwalu wyczekują miłośnicy muzyki kameralnej, ludowej, symfonicznej czy orkiestr dętych. Wydarzenia na zamku wzbogacone są o wystawy i spektakle.