Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

15.10.2018

Westival Architektury 2018

Westival Architektury 2018
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

W piątek, 12 października 2018 roku, w Szczecinie wystartował 12. WESTIVAL ARCHITEKTURY.

To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym. To prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście.

Tegoroczne wydanie odbywa się między 12 a 20 października pod hasłem „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy”. Kuratorem jest Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.

12. WESTIVAL ARCHITEKTURY
MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy
Szczecin, 12–20 października 2018

WESTIVAL ARCHITEKTURY jest unikatową inicjatywą szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP). To jedno z najważniejszych w Polsce przedsięwzięć dedykowanych sztuce architektury, oraz wnikliwemu i wszechstronnemu spojrzeniu na miasto, nie tylko w kontekście architektonicznym czy urbanistycznym, ale przede wszystkim społecznym. 
To prezentacje, prelekcje, warsztaty, wystawy, filmy, wycieczki, wydawnictwa i przede wszystkim długie rozmowy o mieście. Każda z edycji toczyła się wokół wybranego hasła, od kilku lat także jako kuratorskie dzieło znawców tematu. Tegoroczne, już dwunaste wydanie odbędzie się między 12 a 20 października 2018 roku, pod hasłem „MIESZKAM W MIEŚCIE. Realia i alternatywy”. Kuratorem jest Grzegorz Piątek – krytyk architektury, kurator, publicysta, a z wykształcenia architekt.

Pierwszym akordem Westivalu, ale rozbrzmiewającym przez cały czas jego trwania, będzie wystawa „Średnia krajowa”. Autorzy ekspozycji – Grzegorz Piątek oraz Piotr Wójcik, zapewniają, że choć nie pokażą ani jednego budynku, będzie to wystawa o architekturze. Zamiast pokazywać fotografie, pokażą dane statystyczne, które podzielili na pięć sekcji: ilość, jakość, własność, dostępność, oraz odpowiedzialność. Zgromadzone liczby i fakty mają stać się punktem wyjścia do dyskusji o tym jak mieszkamy w Polsce i co zrobić, byśmy mieszkali lepiej. 

Zgodnie z mottem dwunastej edycji Westivalu, wśród tematów spotkań i debat znajdą się między innymi: dziedzictwo modernistycznych osiedli oraz realia współczesnego deweloperskiego budownictwa, współczesne tendencje i alternatywne pomysły oraz najnowsze próby wykreowania wzorcowych dzielnic mieszkalnych. W pierwszym spotkaniu cyklu „Konfrontacje projektowe” zatytułowanym „Więc chodź, pomaluj mój blok” o modernizowaniu modernizmu – na przykładach poznańskim, wrocławskim, gdyńskim –opowiedzą dr Łukasz Wojciechowski (VROA), Tomasz Osięgłowski (Ultra Architects) oraz Jacek Wielebski (Traffic Design). Gośćmi drugiego ze spotkań cyklu – „Budujemy lepszy dom. Eksperymentalne dzielnice” będą Joanna Erbel (BGK Nieruchomości), Zbigniew Maćków (Maćków Pracownia Projektowa), oraz Wojciech Kotecki (BBGK Architekci). Przywołane zostaną doświadczenia Osiedla Nowe Jeziorki, Warszawskiej Dzielnicy Społecznej, wrocławskiej Nowych Żerników (WUWA2), oraz szczecińskiej Łasztowni. Kolejna rozmowa – „Człowiek w M”, dotykać będzie społecznej strony architektury mieszkaniowej. O codzienności osiedli opowie dr Marta Skowrońska (UAM), o mieszkaniówce jako inżynierii społecznej – Mateusz Halawa (School of Form), a o aspektach finansowych, w tym o kredytach hipotecznych – dr Mikołaj Lewicki (UW). Podstawowe modele współczesnego oddolnego budownictwa mieszkaniowego – kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i grupy budowlane – zaprezentuje dr Dorota Jędruch (Politechnika Śląska). 

Przez cały czas trwania WESTIVALU w siedzibie szczecińskiego SARPu działać będzie efemeryczna, lecz konsekwentna tematycznie księgarnia. Na jej półkach znajdzie się ponad setka, często trudno dostępnych książek poświęconych miastu i architekturze. Tu odbywać się będą także spotkania autorskie, w ramach cyklu „Książka & kawa”. Pierwsze z nich, to spotkanie z dr Dorotą Jędruch o „faktycznym i mitycznym wpływie Le Corbusiera na nasze życie”. Później w Szczecinie gościć będą: Beata Chomątowska – autorka głośnej książki o polskich i europejskich blokowiskach „Betonia. Mieszkania dla każdego”, Magdalena Matysek-Imielińska – autorka "Miasta w działaniu”, czyli opowieści o legendarnej i dla wielu wzorcowej do dziś (założonej w 1921 roku) Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, oraz Anna Cymer autorka nowo wydanej „Architektury w Polsce 1945-1989". 

W przestrzeni westivalowej księgarni odbywać się będą warsztaty dla najmłodszych „Po nitce do miasta", przygotowane i prowadzone przez ekipę KODA KIDS – Aleksandrę Rus, oraz Edytę Waszak. Dzieciaki będą mogły także wziąć udział w kreatywnych zajęciach Zosi Siwy – ZORIGAMI, czyli papierowej architekturze, podczas których będą tworzyć kartkę 3D. 

Każdego wieczoru zaplanowano projekcje filmowe – jako esencjonalne uzupełnienie spotkań i dyskusji, a jednocześnie ich (esencjonalny) powód. Na wielkim ekranie będzie można zobaczyć unikatowe produkcje o architekturze, bezpośrednio korespondujące z tegorocznym hasłem, lecz nie znajdujące się w powszechnej dystrybucji. „Mit Pruitt-Igoe” w reżyserii Chada Freidrichs to mroczna historia tytułowego osiedla mieszkaniowego w St. Louis. Zburzone w latach ’70 założenie do dziś uchodzi w świecie architektów za swoistą „przestrogę” przed działaniem w wielkiej skali.
Z kolei „Wywłaszczenie” w reżyserii Paula Snga, to pełnometrażowy dokument badający systemowe porażki prowadzące do chronicznego niedoboru mieszkań. Kolejny film poświęcony będzie Jane Jacobs, autorce głośniej książki „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki”, w której podważyła założenia modernistycznej myśli planistycznej. Jej rozważania przyczyniły się do powstania oddolnych ruchów miejskich i nowego myślenia o mieście („Obywatelka Jane. Walka o miasto” , reż. Matt Tyrnauer). Jesper Wachtmeister w „Mikrotpii” pokaże, w jaki sposób współcześni architekci, artyści, a także zwykli aktywiści próbują za wszelką cenę zrealizować marzenie o przenośnym i mobilnym życiu, które może zapewnić ludziom całkowitą wolność. „Do kogo należy miasto?” (reż. Hans-Christian Post) to z kolei opowieść o twórcach mierzących się z berlińskimi sporami architektonicznymi. Ostatni z filmów prezentowanych podczas WETSIVALU to „Big Time”. Jego bohaterem jest Bjarke Engels. 
Film oferuje widzom kameralne spojrzenie na innowacyjnego i ambitnego duńskiego architekta, uznawanego przez jednych za geniusza, a przez innych za mistrza autoreklamy.

Alternatywny przewodnik miejski Przemysław Głowa zabierze uczestników WESTIVALU na oryginalne wycieczki. Zainspirowany hasłem edycji, chce pokazać „mieszkaniowy Szczecin”. Opowie o tym jak mieszkało się w mieście przed wiekami, pokaże przykłady funkcjonalnego modernizmu, kłopotliwą 
do dziś gęstą zabudowę śródmieścia, oraz najnowsze przykłady realizacji mieszkaniowych. 

WESTIVALowi towarzyszyć będzie premierowe Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40. Spotkanie ma być próbą aktywizacji potencjału oraz lepszej integracji środowiska młodych członków SARP-u. Celem zjazdu będzie wymiana opinii i doświadczeń oraz zderzenie problemów
i wyzwań przed którymi stoją młodzi architekci. 

Na wszystkie wydarzenia – wstęp wolny! Centrum wydarzeń stanowić będzie Westival Loft zlokalizowany w gmachu dawnego „Polmozbytu” przy placu Orła Białego 10, oraz siedziba szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP) przy ulicy Mariackiej 10. Kolejne wydarzenia zaplanowano także w TRAFO. Trafostacji sztuki (ul. Świętego Ducha 4) oraz w Cafe Hormon (ul. Monte Cassino 6, wejście od ul. Piłsudskiego).