Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

06.11.2018

Finał projektu „Sto flag na sto lat”

Finał projektu „Sto flag na sto lat”
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Takiego widoku jeszcze nie było! Nigdzie! Tylko w Szczecinie, tylko na placu Solidarności, tylko w dniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie można zobaczyć arcywidowiskową instalację.

Tego jedynego niepowtarzalnego wieczoru na wysokich na sześć metrów masztach załopocze sto pełnowymiarowych* flag. Flag niezwykłych – osobistych proporców, stworzonych przez setkę szczecinian. „Wernisażowej” iluminacji towarzyszyć będzie oficjalna uroczystość, prezentacja autorów, oraz koncert Szczecin Brass Quintet. Początek o godzinie 18.00. Instalację będzie można podziwiać także przez cały poniedziałek (12.11). 

Projekt stworzony przez niezależny zespół animatorów, przy współpracy Domu Kultury 13 Muz oraz Muzeum Narodowego w Szczecinie jest wyjątkowym przedsięwzięciem obywatelskim. To oddolna inicjatywa, której celem jest nie tylko uczczenie setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, ale przede wszystkim próba zwrócenia uwagi na rolę i istotę społeczeństwa, oraz jego roli w demokratycznym, wolnym kraju. 

Organizatorzy zaprosili do udziału w projekcie kreatywnych mieszkańców Szczecina. Powstał zespół „liderów”, do którego zadań należało z kolei powołanie kolejnych grup – „bohaterów miejskich”. Ci ostatni podczas kilkutygodniowego cyklu spotkań stworzyli setkę oryginalnych proporców. To własne osobiste flagi, na których pokazali siebie, swoje przekonania, osiągnięcia, albo… marzenia. Projekty emanują niespotykaną pomysłowością, odwagą, ale też oryginalnymi formami i pełną paletą barw. Zanim powstały projekty graficzne (realizacja: Kaja oraz Piotr Kleśta-Depta), uczestnicy na warsztatach zastanawiali się nad tożsamością w ujęciu narodowym, lokalnym, i wreszcie osobistym. Rozmawiali o wolności i niepodległości, polskich tradycjach i kulturze. 

* flagi o wymiarach 200/125cm

11 listopada 2018 | niedziela | godzina 18.00
plac Solidarności / dach Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy

Organizator: Dom Kultury 13 Muz w Szczecinie
Partner: Muzeum Narodowe w Szczecinie
Animatorzy projektu: Maria Sztark, Łukasz Kowalski
Koordynacja: Agata Grzybowska
Identyfikacja wizualna i warsztaty graficzne: Kaja i Piotr Depta-Kleśta
Promocja: Daniel Źródlewski
Warsztaty filozoficzne i dobry duch projektu: Paweł Kłodziński
Dokumentacja fotograficzna: Piotr Nykowski 
Dokumentacja filmowa: Krzysztof Kuźnicki 
Liderzy projektu: Maciej Korpuliński, Paula Rudź, Mateusz Jakubowski, Magdalena Tyczka, Igor Podeszwik, Marta Cieślak

„Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”