Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

07.11.2018

Mała książka – wielki człowiek

Mała książka – wielki człowiek
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie od połowy września uczestniczy w projekcie „Mała książka - wielki człowiek”. Właśnie minął półmetek tej kampanii społecznej Instytutu Książki.

Już ponad 13 tys. trzylatków z całej Polski otrzymało Wyprawki Czytelnicze. Akcja ma zachęcić rodziców do częstego odwiedzania bibliotek i codziennego, rodzinnego czytania z dzieckiem. Biblioteki w całej Polsce zyskały dzięki temu ponad 10 tys. nowych użytkowników.

Idea jest prosta: każdy trzylatek, który przyjdzie do jednej z trzech tysięcy bibliotek biorących udział w projekcie, otrzyma w prezencie Wyprawkę Czytelniczą, a w niej książkę „Pierwsze wiersze dla…”, czyli zbiór wierszy dla dzieci autorstwa wybitnych polskich poetów, pięknie zilustrowany przez Ewę Kozyrę-Pawlak i Pawła Pawlaka.

W zestawie jest również broszura dla rodziców „Książką połączeni, czyli o roli czytania w życiu dziecka”, która przypomina o korzyściach wynikających z czytania oraz podpowiada, skąd czerpać nowe inspiracje czytelnicze.

Dzięki akcji dziecko poznaje ważne miejsce na czytelniczej mapie dzieciństwa (bibliotekę) i zostaje pełnoprawnym uczestnikiem życia kulturalnego. Otrzyma ponadto Kartę Małego Czytelnika, przeznaczoną do zbierania naklejek.

Za każdą wizytę w bibliotece, zakończoną wypożyczeniem minimum jednej książki z księgozbioru dziecięcego, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu dziesięciu zostaje uhonorowany imiennym dyplomem potwierdzającym jego czytelnicze zainteresowania.

Mamy nadzieję, że liczba czytelników będzie stale rosnąć i zarówno dzieci, jak również ich rodzice, staną się stałymi bywalcami bibliotek! Zapraszamy nowych trzyletnich czytelników wraz z rodzicami do wizyty w naszych filiach bibliotecznych i odbioru książkowej wprawki.

Akcja „Mała książka – wielki człowiek” wciąż trwa!

Projekt jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Listę Bibliotek w całej Polsce zaangażowanych w projekt można znaleźć tutaj:

http://wielki-czlowiek.graffiti.nq.pl/wp-content/themes/wielki-czlowiek/img/biblio.pdf

Źródło: szczecin.eu