Echo Tablica

Artykuły

Echo Szczecina

13.11.2018

Świętowaliśmy radośnie i dumnie. 100 lat Niepodległości Polski

Świętowaliśmy radośnie i dumnie. 100 lat Niepodległości Polski
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Białoczerwone kotyliony i polskie flagi opanowały w niedzielę 11 listopada br. szczecińskie ulice. W stulecie odzyskania Niepodległości Polski w stolicy województwa odbyły się wojewódzkie uroczystości, których jednym z organizatorów było Pomorze Zachodnie.

Na Wałach Chrobrego  odbyła się defilada, koncerty, pokaz sprzętu wojskowego i służb mundurowych oraz warsztaty edukacyjno-artystyczne. Do nabrzeża przybił okręt ORP Xawery Czernicki, który można było zwiedzać.  W wydarzeniu uczestniczył marszałek Olgierd Geblewicz, który rozdawał kotyliony i flagi. - Chciałbym, aby był to czas radosny, spędzony wspólnie. Niech to będzie także moment refleksji nad tym, jak wiele poprzednie pokolenia poświęciły, aby doczekać się wolnej Polski – mówił marszałek.
 
Tradycyjnie pod popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego na placu Szarych Szeregów odbył się ceremoniał wojskowy, a także koncert zespołu Tulia.
 
W obchody 100-lecia polskiej niepodległości zaangażowały się instytucje kultury Województwa Zachodniopomorskiego. W Muzeum Narodowym Centrum Dialogu Przełomy rodziny mogły wspólnie spotkać się przy patriotycznych kolorowankach. Przeboje międzywojnia zaśpiewali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 56 w Szczecinie. Dostępne były dwie wystawy poświęcone tematyce święta: „Dialog pamięci” i „Rok 1918. Odzyskanie Niepodległej”. Plac Solidarności ozdobiło 100 flag, które na stulecie przygotowali mieszkańcy Szczecina.
 
Opera na Zamku w Szczecinie przygotowała niezwykły koncert „700 głosów na 100 lat Niepodległości”, w którym publiczność mogła śpiewać patriotyczne utwory wraz z artystami opery.
 
Tradycją stały się spotkania marszałka województwa z przedstawicielami środowisk kombatanckich z okazji Święta Niepodległości. W czwartek 8 listopada br. ok. 250 osób wzięło udział w „Spotkaniu Pokoleń”. Gośćmi byli przedstawiciele środowisk kombatanckich z województwa zachodniopomorskiego, którzy walczyli na frontach II wojny światowej i byli ofiarami represji, działacze opozycji i harcerze. Obecni byli także reprezentanci administracji rządowej i samorządowej, służb mundurowych i kościoła.

Autor: rsocko

Źródło: wzp.pl