Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

11.12.2018

III Misterium Adwentowe CHAPS

III Misterium Adwentowe CHAPS
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Mamy w Szczecinie nowy, interesujący cykl koncertowy: Misterium Adwentowe, na którego trzecią odsłonę zaprasza Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego działający przy Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym znany wszystkim jako CHAPS.

Zamysłem dyrygenta - Szymona Wyrzykowskiego - kalendarz roczny zespołu porządkują cztery duże wydarzenia artystyczne: organizowane od prawie 40 lat: Misterium Kolędowe, wprowadzone dekadę temu Misterium Pasyjne, majowy koncert oratoryjny ( o lżejszym charakterze ) oraz najmłodszy cykl prezentowany zawsze tuż przed świętami: Misterium Adwentowe. 

Tak jak w przypadku pierwszych dwóch misteriów repertuar jest w pełni zdeterminowany okresem liturgicznym, tak cykl adwentowy ma być tą rozszerzoną przestrzenią repertuarową, gdzie CHAPS może wykonać różnorodne dzieła z wyraźną skłonnością do muzyki nowej.

W tym roku w interpretacji CHAPS i BNO ( Baltic Neopolis Orchestra ) będziemy mogli usłyszeć instrumentalną, kontemplacyjną Summę genialnego estońskiego minimalisty Arvo Pärta oraz pierwszy raz w Szczecinie Sunrise Mass młodego, norweskiego kompozytora Ola Giejlo.

Muzyka Arvo Pärta stanowi zawsze gratkę dla każdego melomana, a utwór Giejlo jest już międzynarodowym, chóralnym hitem. Jego atrakcyjność można mierzyć faktem, iż do CHAPSu dołączy grupa chórzystów-fascynatów z Polski i Słowacji, których do Szczecina przywiodła miłość do Sunrise Mass.

Cóż takiego jest w tej muzyce, że chórzyści potrafią przejechać ponad 1000 kilometrów, aby ją zaśpiewać? Prostota, minimalizm, naturalność w budowaniu fraz i kulminacji... Przekonajmy się sami przychodząc w przedświąteczną sobotę na koncert do kościoła seminaryjnego. 

Może warto, zamiast sprzątania i pieczenia bab, otworzyć uszy, głowę, a może nawet duszę i wpuścić trochę światła do naszego wnętrza. W ten sposób przygotujmy się do zbliżających Świąt. 

Tradycyjnie już koncert będzie transmitowany na FanPage’u CHAPS na FB.

Informacje szczegółowe:

III Misterium Adwentowe
Arvo Pärt – Summa
Ola Gjeilo - Sunrise Mass 

22 grudnia 2018 r., godz. 19.00
Kościół Seminaryjny, ul. Papieża Pawła VI 2
WSTĘP WOLNY

Transmisja online: fb.com/chapspl

Wykonawcy
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie (CHAPS)
Baltic Neopolis Orchestra
Szymon Wyrzykowski - dyrygent 

Organizator
Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie

Mecenat
Miasto Szczecin
Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie

Współpraca
Wyższe Arcybiskupie Seminarium Duchowne W Szczecinie, Elvira Lipko Design

Wydarzenie współfinansowane przez Miasto Szczecin

Źródło: szczecin.eu