Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

31.01.2019

Zapraszamy na festiwal filmów żeglarskich JachtFilm

Zapraszamy na festiwal filmów żeglarskich JachtFilm
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

9-10 lutego zapowiada się weekend pełen żeglarskich przeżyć. Wielkimi krokami zbliżamy się do festiwalu filmów żeglarskich JachtFilm. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Żeglarskie i JachtFilm.

Festiwal filmów żeglarskich JachtFilm odbędzie się 9 i 10 lutego w Studiu S1 Polskiego Radia Szczecin. Przez dwa dni festiwalu będziemy mogli zobaczyć aż jedenaście produkcji w pięciu blokach filmowych. Wśród projekcji znajdziemy także tytuły dla dzieci i młodzieży.

Ten weekend zapowiada się naprawdę interesująco, miłośnicy kina, wody i wiatru z pewnością będą zachwyceni. W tegorocznym repertuarze festiwalu JachtFilm znajdziemy: unikatowe filmy i klasyki kina żeglarskiego, konkursy z nagrodami oraz ciekawe dyskusje.

Wstęp na poszczególne bloki filmowe jest wolny (za okazaniem wejściówek). Darmowe bilety będzie można odebrać w siedzibie Polskiego Radia Szczecin przy al. Wojska Polskiego oraz w Centrum Informacji Turystycznej w Alei Kwiatowej. 

SOBOTA
Blok I (dla dzieci), godz.: 10.00-11.00

· Optimista - To emocjonująca, subtelna opowieść o przeżyciach 8-letniego bohatera podczas kursu żeglarskiego dla najmłodszych. 8-letni Mateusz rozpoczyna naukę w szkółce żeglarskiej dla najmłodszych. Wychodząc w morze na jednoosobowej łódeczce sam obsługuje żagiel i ster, sam walczy z nieokiełznanymi falami Bałtyku, a przede wszystkim — z własnym strachem.

Blok II, godz.: 12.00-15.30

· Robert Manry na morzu - Film opowiada prawdziwą historię człowieka, który od dzieciństwa marzył o żeglowaniu i swe marzenie spełnił wiele lat później. Jest to także historia rejsu najmniejszą żaglówką jaka kiedykolwiek przepłynęła Atlantyk.

· Jerzy i Jerzy na jeziorach - Ma to, co najlepsze przykłady slow cinema. Jego nicniedzianiesię śledzi się w wielkim napięciu, ze strachem przed zmąceniem tego błogiego letargu nieoczekiwanym zwrotem akcji czy kompletnie niepotrzebnym emocjonalnym fajerwerkiem.

· Cape Horn - To pełen emocji film o młodzieńczej przygodzie, oczekiwaniu, nadziejach, chwilach uniesień i znacznie dłuższych chwilach zwątpienia. Jest to też opowieść o historii południowych krańców Ameryki, o indianach Yamana, i o setkach zaginionych statków próbujących przepłynąć cieśninę Drake’a.

Blok III, godz.: 17.00-19.40

· Żeglarze z bloków - Film opowiada o grupie czarnoskórych uczniów Greig City Academy – państwowej szkoły w północnym Londynie, którzy dzięki unikalnemu programowi wychowawczemu stawiają swoje pierwsze kroki w żeglarstwie.

· Pośród fal - Ten film to historia miłości młodej dziewczyny zauroczonej jachtami i nieco starszym od niej żeglarzem. Opowieść o parze, która odrzuciła tradycyjnie pojmowaną definicję rodziny na rzecz życia na dalekich wodach. Jest to także opowieść o umiłowaniu wolności, i o cenie jaką czasem trzeba za nią płacić.

NIEDZIELA
Blok IV (dla dzieci), godz.: 10.00-11.50

· Pippi wśród piratów - Gdzieś na dalekich morzach południowych, straszny pirat Krwawy Swen napadł na statek kapitana Efraima Langstrumpfa. Splądrował go i zabrał, a biednego kapitana uwięził w wysokiej baszcie na jednej z wysp odległego Archipelagu. Głodny, bo dostawał tylko chleb i wodę, pisał listy do swojej córki i starym żeglarskim zwyczajem wrzucał do morza w butelce. List dotarł do adresata i zdecydowana na wszystko Pippi wraz ze swymi przyjaciółmi zorganizowała wyprawę ratunkową, której celem jest uwolnienie ojca z rąk okrutnych piratów. Rozpoczyna się długa i pełna przygód podróż.

Blok V, godz.: 12.30-15.30

· Wokół Hornu na pokładzie Wander Bird – To film opowiadający o rejsie wokół przylądka Horn z 1936 roku. Ponad 80-letni obecnie Warwick Tomkins, pomaga nam przeżyć podróż oczami 4-letniego chłopca, który okrywał w jej trakcie świat  jakiego nigdy nie doświadczymy. Ta podróż zdeterminowała również całe dorosłe życie bohatera filmu.

· Żeglujące głowy - To filmowy eksperyment, obraz o żeglarstwie, morzu, i o ludziach, którzy na tym morzu się znaleźli. To ludzie bardzo różni – młodzi, starzy, bardziej i mniej doświadczeni. Mają różne cele, motywacje i odczucia. Łączy ich jedno – „oderwani od lądu” odnajdują coś, czego prawdopodobnie nie są w stanie odnaleźć gdzie indziej.

· Architekt - Tytułowym tego filmu jest Ken Minor – architekt, który zmienił się w szkutnika. Ken mieszka w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat prowadził bardzo dobrze prosperujące biuro projektowe, realizujące złożone projekty budowlane. Sam miał jednak bardzo proste marzenie – zbudować własnymi rękoma jacht i popłynąć dookoła świata.

· Bezwzględny – Film pokazuje karierę żeglarską Alexa Thomsona i jego udział w ostatniej edycji regat Vendee Globe w 2016 roku.

Źródło: szczecin.eu