Echo Tablica

Artykuły

Echo Szczecina

16.02.2019

„iEER”: w międzynarodowym gronie o rozwoju start-upów

„iEER”: w międzynarodowym gronie o rozwoju start-upów
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Przedstawiciele dziesięciu europejskich regionów rozmawiali 14 lutego w Szczecinie o efektach wdrażania projektu „iEER”. To flagowe przedsięwzięcie finansowane przez Unię Europejską ze środków programu Interreg Europe.

Z pomysłów i nowych rozwiązań korzystają już dziś przedsiębiorcy, studenci, a nawet najmłodsi mieszkańcy Pomorza Zachodniego. Wypracowane postulaty znajdą się także w strategicznych dokumentach Województwa Zachodniopomorskiego. Region na spotkaniu reprezentował marszałek Olgierd Geblewicz.

Partnerzy projektu „iEER” (Boosting Innovative Entrepreneurial Ecosystem in Regions for Young Entrepreneurs) od czerwca 2016 r. zajmują się opracowaniem kierunków wsparcia młodych przedsiębiorców, tak by rozwój start-upów był łatwiejszy i bardziej efektywny. Wykorzystują swoje doświadczenia, wzorują się też na najciekawszych pomysłach.
 
W Szczecinie rozmawiano o efektach założeń przyjętych podczas konferencji, która odbyła się 22 i 23 marca 2018 r. w Brukseli.  Każdy z parterów zdał sprawozdanie ze zrealizowanych działań. Swoimi doświadczeniami, oprócz Województwa Zachodniopomorskiego dzielili się przedstawiciele: Rady Regionu Helsinki-Uusimaa i Uniwersytetu Nauk Stosowanych Laurea (Helsinki-Uusimaa), Instytutu Techniki TRALEE (hrabstwo Kerry), Uniwersyteu Nauk Stosowanych w Brandenburgia, Zarządu Regionu Marche, organizacji na rzecz rozwoju innowacyjności North France Innovation Development (Hauts-de-France), Stowarzyszenia Samorządów Terytorialnych Irlandii Północnej, Regionu Danii Południowej, Samorządu Regionalnego Walencji oraz Regionu Zachodniej Rumunii.
W projekcie Zachodniopomorskie bazowało głównie na doświadczeniach Regionu Walencji (Hiszpania), Kraju Związkowego Brandenburgia (Niemcy) oraz Regionu Helsinki-Uusimaa (Finlandia).

W ubiegłym roku do przeprowadzenia wybrano pięć działań, w których realizację zaangażowane były Wydział Współpracy Terytorialnej oraz Wydział Zarządzania Strategicznego Urzędu Marszałkowskiego. To konferencja Zachodniopomorskie Dni Przedsiębiorczości i Innowacji, Kongres Przemysłów Kreatywnych, warsztaty dotyczące profesjonalizacji usług instytucji otoczenia biznesu czy zajęcia dla dzieci „Miasto nauki”. Zorganizowano także warsztaty dla siedmiu uczelni z Pomorza Zachodniego w zakresie kształtowania postaw przedsiębiorczych w procesie kształcenia uczniów i studentów. Organizacja szkoły trenerów dla wykładowców jest częścią międzynarodowego programu „Aula Emprende”, do którego przyłączyło się również Województwo Zachodniopomorskie.

W roku 2019 powtórzone zostaną działania zrealizowane w 2018 r. oraz dodatkowo dzieci i młodzież wezmą udział w warsztatach kształtujących twórcze myślenie.

W projekcie inne regiony chwaliły Pomorze Zachodnie za program wspierający start-upy sektora IT. Również działania Regionalnego Centrum Innowacji i Transferu Technologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie zostały uznane za dobrą praktykę, która powinna być szerzej promowana w ramach sieci Europejskich Regionów Przedsiębiorczości.

Projekt „iEER”  będzie realizowany do roku 2020.

Autor: Emilia Wolf

Źródło: wzp.pl