Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

20.03.2019

„Wielka Ucieczka na Północ” – bezpłatny spacer miejski oraz projekcja filmu

„Wielka Ucieczka na Północ” – bezpłatny spacer miejski oraz projekcja filmu
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

23 marca zapraszamy na darmowy spacer miejski szlakiem filmu „Wielka Ucieczka na Północ”. Dzień później w Kinie Zamek odbędą się bezpłatne seanse filmowe.

W tym roku obchodzimy 75-lecie wydarzeń związanych z „Wielką Ucieczką”, czyli jedną z największych zorganizowanych ucieczek jeńców w czasie II wojny światowej. W 1943 roku jeńcy Stalag Luft III w Żaganiu, który był obozem dla lotników różnej narodowości, rozpoczęli przygotowania do ucieczki.

Akcja polegała na równoczesnym kopaniu trzech tuneli. „Harry” to nazwa najdłuższego tunelu wykopanego na głębokości 9 metrów, który kierował się na północ. Podkop miał ok. 110 metrów długości. Ostatecznie w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku z obozu uciekło 76 lotników. W wyniku pościgu za uciekinierami większość z nich została złapana. Dla dwóch norweskich pilotów RAF Szczecin stał się bramą do wolności.

Historia została przedstawiona w amerykańskim filmie „Wielka Ucieczka” z 1963 r., główną rolę odegrał w nim Steve McQueen. 70 lat później znalazła swoją kontynuację w Szczecinie, a przedstawiona została w filmie „Wielka Ucieczka na Północ” w reżyserii Andrzeja Fadera.

- Z okazji 75-lecia Wielkiej Ucieczki, w sobotę, 23 marca o godz. 15:00 wyruszy pierwszy miejski spacer szlakiem filmu „Wielka Ucieczka na Północ” - mówi Celina Wołosz, rzecznik prasowy Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. - Zwiedzanie nowym szlakiem poprowadzi reżyser filmu wraz z rekonstruktorem, który wcieli się w historyczną postać Pawła Tobolskiego Polaka związanego również z Wielką Ucieczką przez Szczecin. Spacer wyruszy na peronie I Dworca Głównego PKP przy wejściu do Podziemnych Tras Szczecina.

Ponadto, oprócz spaceru w niedzielę, 24 marca o godz. 15:00 i 17:00 odbędą się bezpłatne projekcje filmowe „Wielkiej Ucieczki na Północ” w wersji Directors Cut.

Zarówno spacer, jak i seanse filmowe są bezpłatne. Jednak na 30 minut przed projekcjami należy odebrać darmowe wejściówki w Kinie Zamek. 

„WIELKA UCIECZKA NA PÓŁNOC” film w reżyserii Andrzej Fadera.

Głównymi bohaterami fabularyzowanego dokumentu inspirowanego tą historią pt. "Wielka ucieczka na północ" są norwescy piloci RAF - porucznik Jens Müller / Przemysław Walich i sierżant Peter Bergsland / Paweł Niczewski , którzy uciekli przez tunel w Żaganiu, dojechali do Szczecina i przez szczeciński port uciekli do Szwecji.

Film „Wielka ucieczka na północ”, jest inspirowany tymi wydarzeniami. Ze względu na zmiany układu ulic Szczecina, spowodowane zniszczeniami drugowojennymi oraz uproszczenie relacji ze zdarzeń historycznych na potrzeby filmu, przedstawione w filmie niektóre miejsca i zdarzenia odbiegają w niewielkim stopniu od rzeczywistych faktów. 

Ten trzymający w napięciu fabularyzowany film dokumentalny pokazuje, walkę o wolność odważnych ludzi. 

Premiera filmu miała miejsce w 2014 roku – w roku 70 rocznicy Wielkiej Ucieczki.

Źródło: szczecin.eu