Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

26.04.2019

„Było sobie Pomorze” – projekcja filmu

„Było sobie Pomorze” – projekcja filmu
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

29 kwietnia 2019 (poniedziałek) o godz. 18.00 zapraszamy do ProMediów na projekcję filmu dokumentalnego „Było sobie Pomorze”, w reżyserii Michała Majerskiego.

 Film dokumentalny „Było sobie Pomorze” wpisuje się w dyskusję o potrzebie przyswajania zastanego dziedzictwa kulturowego na ziemiach włączonych do Polski po wojnie. Film jest pierwszą i do tej pory jedyną próbą podjęcia środkami filmowymi dyskusji, w której obok Polaków uczestniczą również Niemcy, związani z Pomorzem i jego kulturą. Udało się w ten sposób połączyć i skonfrontować głosy i różne punkty widzenia ludzi, świadków historii, którzy jednocześnie należą do elity intelektualnej Regionu. W rezultacie, oprócz nowego źródła naukowego, otrzymujemy tu w skoncentrowanej postaci nie tylko treści edukacyjne, ale również aktualny stan myśli o sytuacji Regionu, w szybko zmieniającej się sytuacji społecznej na Pograniczu.

Michał Majerski urodził się w 1948 roku w Polanicy-Zdroju w rodzinie polsko-niemieckiej. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi w 1978 wyemigrował ze swoją rodziną do Niemiec, gdzie w Berlinie przez wiele lat pracował jako wykładowca filmu. Po powrocie do Polski podjął pracę jako dziennikarz telewizyjny i producent dla niemieckiej telewizji publicznej. Od 2005 roku realizuje autorskie pełnometrażowe filmy dokumentalne na temat konsekwencji przesiedleń ludności na ziemiach włączonych po wojnie do Polski. W opinii krytyków jest specjalistą od zagadnień, które inni omijają szerokim łukiem.

Filmy: Kraj mojej matki, Dom mojego ojca, Isakowitz, Oberschlesien – kołocz na droga, Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy, Było sobie Pomorze.

Najważniejsze nagrody: Międzynarodowy Festiwal Filmów Europy Wschodniej i Środkowej w Łagowie – nagroda dla najlepszego dokumentu niemieckiego dla Kraj mojej Matki i wyróżnienie w konkursie dla Było sobie Pomorze. Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Regiofun” w Katowicach – trzecia nagroda dla Oberschlesien – kołocz na droga, Erasmus European Media Awards w Wiedniu, Grand Award dla Oberschlesien – tu, gdzie się spotkaliśmy.

Film trwa 90 min. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Fundacją Ścieżkami Pomorza. Wstęp wolny.

Zwiastun filmu „Było sobie Pomorze” można obejrzeć tutaj

Więcej informacji o bieżącej działalności Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie znajdziecie na stronie internetowej instytucji.

Źródło: szczecin.eu