Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

06.05.2019

XVI Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej

XVI Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Zapraszamy Państwa na koncerty inaugurujące XVI edycję Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej - Światło Północy 2019!

Sobota, 11.05.19. godzina 19:30  
Kościół pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie, ul Świętego Ducha 9

Koncert inauguracyjny  Ad honorem Beatae Mariae Virginis – Chorał Bazyliki Mariackiej w Gdańsku.

Program powstał na zamówienie Szczecińskiego Festiwalu i nabrał nowego znaczenia w obliczu dramatycznych wydarzeń w Paryżu, jakim był pożar katedry Notre Dame, Matki wszystkich katedr i tradycji muzyki polifonicznej. Swe źródła czerpie z liturgicznego formularza Completorium na uroczystości maryjne według Antiphonarium maximum – XV-wiecznego antyfonarza krzyżackiej proweniencji, który obecnie znajduje się w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Dopełnienie monodii stawić będą dzieła czterogłosowe,  pochodzące z Gdańskiej Tabulatury Organowej oraz kompozycje Piotra Wilhelmiego z Grudziądza.

Wykonawcami koncertu będzie Kwartet wokalny, który tworzą wybitni polscy śpiewacy i znawcy chorału gregoriańskiego - Robert Lawaty, Paweł Szczyciński, Leszek Kubiak, pod kierunkiem Roberta Pożarskiego śpiewaka, kantora i uznanego badacza średniowiecznych źródeł muzyki sakralnej.

Niedziela, 12.05.19. godzina 19:00 
Dziedziniec Muzeum Narodowego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 27

Na dworze Krystyny Wazówny Królowej Szwecji - Muzyka z kolekcji Dübenów

Christina Larsson Malmberg – sopran (Szwecja)

Collegium fur Alte Musik Vorpommern (Niemcy), zespół Consortium Sedinum, Urszula Stawicka – klawesyn, kierownictwo artystyczne

Drugi koncert Festiwalu w całości poświęcony będzie jednemu z najważniejszych klejnotów muzycznych Szwecji doby baroku jakim pozostaje do dziś Kolekcja Dübenów. Jest to zbiór przeszło 2 tysięcy manuskryptów muzycznych z XVII i XVIII wieku, w tym dzieła kompozytorów niemieckich, szwedzkich, polskich , włoskich.
Koncert jest kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów jubileuszu działalności Consortium Sedinum.

Serdecznie zapraszamy!