Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

09.05.2019

Film ze Szczecina z nagrodą festiwalu animacji O!PLA

Film ze Szczecina z nagrodą festiwalu animacji O!PLA
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Animacja „Początek Świata” stworzona przez pochodzący ze Szczecina duet Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski, zdobyła nagrodę „Srebrnego Tobołka” w KATEGORII OFF&GO! im. Feliksa Kuczkowskiego na ogólnopolskich festiwalu animacji O!PLA.

Film powstał w ramach stypendium twórczego miasta Szczecin.

O!PLA to największy festiwal animacji w Polsce, z największym jury - bo to właśnie widzowie w całej Polsce decydują, kto otrzyma nagrody w poszczególnych kategoriach.

Ogólnopolska publiczność głosy na ulubione animacje w sześciu kategoriach oddawała,, od 1 marca do 14 kwietnia w całej Polsce w 105 różnych miejscowościach w 139 punktach, do których impreza dotarła.Wielki Finał O!PLA. odbył się w sobotę 27 kwietnia w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.

Początek świata to pierwsza animacja obrazująca mit kosmogoniczny Słowian. Scenariusz filmu został oparty na ludowych podaniach, a także na rekonstrukcjach wybitnych historyków i kulturoznawców.

Film powstał w dwuosobowym zespole Konik Studio, w technice animacji malowanej na szkle w ramach Stypendium Twórczego Miasta Szczecin 2018

Kasia Zimnoch i Paweł Kleszczewski pracują w duecie. Ich filmy były prezentowane na ponad czterdziestu międzynarodowych festiwalach filmowych zdobywając nagrody dla Najlepszej Animacji XXIX Festiwalu Filmowego Fano, we Włoszech, Clones w Irlandii a także wyróżnienia specjalne festiwali: Animánie w Pilznie w Czechach oraz O!PLA Polska Animacja.

Artyści pochodzą ze Szczecina są stypendystami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie Młoda Polska oraz Stypendium Twórczego Miasta Szczecina. W latach 2013-2018 otrzymywali Nagrody Artystyczne Hrabstwa Cavan w Irlandii. Byli artystami na rezydencjach w Szwecji, Estonii, Irlandii i Niemczech. Oboje są absolwentami Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Pochodzą ze Szczecina.

Fot. Mariia Snisarenko

Źródło: szczecin.eu