Echo Tablica

Artykuły

Echo Szczecina

13.05.2019

Regionalnie i smacznie na Pikniku nad Odrą

Regionalnie i smacznie na Pikniku nad Odrą
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Lokalne tradycje kulinarne, ale przetwory z róży, miody, tradycyjne wędliny czy soki to przykłady atrakcji i przysmaków, które znajdziemy w dwóch zachodniopomorskich alejach 11 i 12 maja br., podczas największej imprezy kulinarno-turystycznej w regionie – Pikniku nad Odrą.

Organizację wydarzenia wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.
 
Nie tylko wesołe miasteczko, jarmark i występy artystyczne, ale także tradycyjne produkty, będące wizytówką różnych regionów czekały na odwiedzających Piknik nad Odrą. Nie zabrakło i w tym roku kulinarnych skarbów Pomorza Zachodniego, które zlokalizowane były w 12 domkach „Alei Zachodniopomorskie Smaki – produkty tradycyjne Pomorza Zachodniego ”. Miody i produkty pszczele zaprezentowali m.in. Gospodarstwo Pasieczne Kószka, Miody Jana czy Cuda z Ula. Dostępne były też soki, przetwory warzywno-owocowe, paprykarz z Wolina oraz tradycyjne wędliny. Spróbować można było również win regionalnych z Winnicy Sydonia.
 
Dodatkowo, w tym roku Urząd Marszałkowski obok „Alei Zachodniopomorskie Smaki” utworzył „Aleję Obszarów Wiejskich Pomorza Zachodniego”. W namiotach wystawienniczych Lokalne Grupy Działania prezentowały swoje dokonania oraz promowały regionalne tradycje kulinarne.
 
Informacje o programie „Rybactwo i Morze”, zasadach i trybie przyznawania unijnej pomocy można było uzyskać przy tematycznym stoisku. Odbył się także pokaz kulinarny, podczas którego przygotowana została zupa rybna. Przysmakiem częstował m.in. wicemarszałek Jarosław Rzepa.
 
Podczas pikniku poznaliśmy najlepszą regionalną potrawę i produkt żywnościowy Pomorza Zachodniego. Wojewódzki finał konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, organizowanego przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego w partnerstwie ze Związkiem Województw RP, odbył się 12 maja. Jego celem jest gromadzenie wiedzy o oryginalnych i charakterystycznych produktach żywnościowych regionów. Więcej informacji o laureatach wkrótce.

Autor: Emilia Wolf

Źródło: wzp.pl