Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

14.05.2019

Werdykty: KONTRAPUNKT 2019

Werdykty: KONTRAPUNKT 2019
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Wyniki 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019... Grand Prix, Nagrody Jury, OFF Kontrapunkt

WERDYKT JURY
54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019

Jury 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 w składzie:
– Dorota Buchwald,
– Arkadiusz Buszko,
– Michał Nogaś postanowiło nie wybrać przewodniczącego. Postanowiło też nie przyznać nagrody głównej żadnemu ze spektakli, uznając, że prawo to przynależy zaangażowanej, ambitnej i pełnej wiary w teatr publiczności.
Jury, doceniając wysoki poziom zaprezentowanych przedstawień i wyjątkowo trafną 
ich selekcję, zgodną z mottem festiwalu „Coś jej winien?”, zdecydowało się docenić i nagrodzić kreacje aktorskie, indywidualności twórcze i koncepty. Z uwagi na dużą liczbę tych zjawisk postabowiło przyznać cztery wyróżnienia, przy czym:
dwa przedstawicielom nurtu pozakonkursowego: 
– wyróżnienie, w wysokości 1000 zł, dla duetu aktorskiego: Michał Przybyła i Dominik Więcek, 
w spektaklu „Bromance” Sceny Roboczej w Poznaniu,
– wyróżnienie, w wysokości 1000 zł, dla Magdaleny Drab za spektakl „Curko moja, ogłoś to. Rytmizowany biuletyn z wystawy Marii Wnęk”;
oraz dwa wyróżnienia, po 1000 zł każde, dla: 
– Anny Pijanowskiej za rolę Lucy w „Hańbie” Teatru Ludowego w Krakowie,
– Patrycji Soliman za rolę Shirin Shizari w „Irańskiej konferencji” Domu Artystycznego WEDA w Warszawie.

Jury zdecydowało się przyznać dwie równorzędne Nagrody im. Kazimierza Krzanowskiego 
za indywidualność artystyczną – po 3000 zł każda. Otrzymują je: 
– Artem Manuilov, za rolę w spektaklu „Jak ocalić świat na małej scenie” Teatru Powszechnego w Warszawie;
– Valentijn Dhaenens,  twórcy i reżyser spektaklu „SmallWaR” SKaGeN, Richard Jordan Production & Theater Royal Plymouth.

Nagrodę Rady Miasta Szczecin, w wysokości 5000 zł, za styl rozmowy o najważniejszych problemach współczesnego świata zaprezentowany w „Irańskiej konferencji” Domu Artystycznego WEDA w Warszawie otrzymuje Iwan Wyrypajew. 

Nagrodę Główną Jury, w wysokości 7000 zł, za wnikliwą, krytyczną, konsekwentną lekturę polskich dramatów romantycznych oraz ich atrakcyjną formę sceniczną, co udowodnił po raz kolejny w „Śnie srebrnym Salomei” CENTRALI oraz STUDIO teatrugalerii w Warszawie, otrzymuje Michał Zadara. 

Protokół z posiedzenia jury OFF Kontrapunktu 2019

Po obejrzeniu dwunastu spektakli konkursowych w dniach 6–13 maja 2019 jury OFF Kontrapunktu w składzie: Monika Blige, Marcin Brzozowski, Joanna Szczepanik postanowiło przyznać:

wyróżnienie honorowe dla najbardziej offowego spektaklu w nurcie głównym – Ballady o apatycznym synu i jego narcystycznej matce w wykonaniu Lucy Gaizely, Raedie’ego Gaizely-Gardinera za odwagę w pokazaniu trudnej i pięknej zarazem relacji syn – matka

wyróżnienie w wysokości 1.000,00 złotych ufundowane przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla Aleksandry Bożek-Muszyńskiej za urok sceniczny w spektaklu Dzień, w którym V. dała mi do myślenia albo jak się pozbyłam prokrastynacji i czułe zaproszenie widza w muzyczną podróż sentymentalną nagrodę im. Zygmunta Duczyńskiego w wysokości 4.000,00 zł ufundowaną przez Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego dla Very Popovej i Gosi Trajkowskiej, autorek spektaklu Krym za stworzenie spójnego języka teatralnego i świadome użycie środków aktorskich, za dbałość o detal, poczucie humoru, dystans, subtelność i osobistą wypowiedź, która poszerza perspektywę spojrzenia na sytuację społeczno-polityczną między Warszawą, Kijowem, Synferopolem a Moskwą. 

Siłą napędową offu, jego znakiem rozpoznawczym jest spotkanie. W tegorocznej edycji festiwalu zabrakło nam przestrzeni do rozmowy między twórcami, jurorami i widzami. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach uda się poszerzyć formułę festiwalu o ten element. 

GRAND PRIX, czyli WIELKĄ NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI 54. Przeglądu Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2019 otrzymuje spektakl „Lwów nie oddamy” Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. 

Szczegółowe zestawienie wyników głosowania:

Tytuł spektaklu   Suma punktów

„SmallWaR”  - 1112

„Jak ocalić świat na małej scenie?  - 879

„Irańska konferencja" - 1385

„Oskara” - 1823

„Koniec miłości” - 1518

„Sen srebrny Salomei” - 1225

„Hańba” - 1361

„Ballada o apatycznym synu i jego narcystycznej matce” - 1149

„Lwów nie oddamy” - 1551