Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

14.05.2019

XVI Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej

XVI Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Zapraszamy na kolejne wydarzenia XVI Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej.

W piątek 17 maja w Kościele Ewangelicko-Augsburskim Świętej Trójcy w Szczecinie przy ul. Energetyków 8 o godzinie 19:00 spotkanie z muzyką islandzką.

w wykonaniu pierwszej damy tradycyjnej muzyki islandzkiej Báry Grímsdóttir, która wspólnie z Chrisem Fosterem tworzy zespół Funi. Na koncercie pod tytułem Norðurljósa léttan dans (Tańczące światła północy) wystąpią wspólnie ze Szczecin Vocal Project. Będzie to program tradycyjnej muzyki islandzkiej inspirowanej poetyckimi odniesieniami do tytułu Festiwalu: Światła Północy, czyli zorzy polarnej, z której słynie nocne niebo nad wyspą gejzerów i wulkanów.

Teksty i muzyka zespołu Funi są zaczerpnięte z tradycyjnych Sag islandzkich. Trudno w to uwierzyć, ale islandzka tradycja od tysiąca lat przechowała w nienaruszonej formie zarówno język literacki, formę muzycznych kompozycji jak i oryginalnych instrumentów, które po raz pierwszy w Polsce usłyszy szczecińska publiczność. 

W Sobotę 18 maja o godzinie 12:00 w Teatrze Kana spektakl dla dzieci - Skandynawskie Sagi w wykoniu zespołu Tryzna.

Niedziela 19 maja w Trafostacji Sztuki o godz. 19:00 wielki finał - Beethoven non plus ultra

Po raz dziesiąty finałem Szczecińskiego Festiwalu Muzyki Dawnej będzie kolejna odsłona cyklu koncertowego Beethoven non plus ultra. Tegoroczny koncert przedstawi źródła kształtowania się postawy twórczej młodego Ludwiga van Beethovena. Zabrzmią arcydzieła kompozytorów drugiej połowy XVIII z kręgu wiedeńskiego, których wspólnym rysem twórczości był preromantyczny zryw okresu burzy i naporu. Klasyczna forma połączona z emocjonalną treścią w ujęciu Haydna, Mozarta oraz Krausa zwanego szwedzkim Mozartem.

Ukoronowaniem finału będą beethovenowskie Romanze na skrzypce z towarzyszeniem orkiestry w wykonaniu gwiazdy Festiwalu -Sirkki-Liisy Kaakinen-Pilch, fińskej wirtuoz skrzypiec historycznych specjalizująca się w interpretacjach muzyki XVIII wieku. Artystka jest profesorem muzyki kameralnej w Stavanger w Norwegii, a także profesorem w Królewskim Konserwatorium Kopenhadze.

Występowała dotąd z najważniejszymi zespołami nurtu historycznego, w tym Finnish Baroque Orchestra, Helsinki Baroque Orchestra, Battalia, Orkiestra Osiemnastego Wieku (Frans Brüggen), La Petite Bande (Sigiswald Kuijken), Amsterdam Baroque Orchestra (Ton Koopman), Concerto Copenhagen (Lars-Ulrik Mortensen) oraz Orchestre des Champs Elysees (Philipphe Herreweghe).

Przez ponad dziesięć lat była również liderem Collegium Vocale w Gandawie. Artystce towarzyszyć będzie po raz pierwszy Orkiestra Fundacji Akademia Muzyki Dawnej pod dyrekcją Pawła Osuchowskiego obchodząca w tym roku dziesięciolecie istnienia.

Karnety i bilety festiwalowe

Przedsprzedaż karnetów i biletów festiwalowych od 26.04.19 do 11.05.19 w Republice Rozmaitości Fanaberia przy Deptaku Księcia Bogusława X nr 5 oraz na stronie www.famd.pl Karnety festiwalowe w cenie 90/60 zł. (wstęp na 4 koncerty - miejsca siedzące, nienumerowane) cena w przedsprzedaży 80/50 zł. Bilety na kolejne koncerty Festiwalu w cenie 30/20 zł. Bilety na koncert dla dzieci w cenie 5 zł. dla opiekunów 10 zł.

Źródło: szczecin.eu