Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

17.05.2019

Nowy projekt w Szczecinie: SENSACJE człowiek i sytuacje!

Nowy projekt w Szczecinie: SENSACJE człowiek i sytuacje!
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Projekt „SENSACJE człowiek i sytuacje” to cykl warsztatów, których spoiwem będą zmysły.

Działania artystyczne poprowadzą profesjonaliści ze Szczecina i nie tylko: Dagmara Pochyła („Opowieści ciała”, „Śpiew intuicyjny”, „Ciała w kosmosie”), Maria Stafyniak („Warsztaty spacerowo - fotograficzno – dotykowe”, „Tworzenie w przestrzeni. Ciało”,”Ciało identyfikacja”,”Jak proces malowania angażuje zmysły”), Natalia Wiśniewska („Układy zwarte”, „Międzypokoleniowe warsztaty kulinarne”), Małgorzata Goliszewska („Mapy marzeń”, „Warsztaty poezji dokumentalnej”), Paweł Kula (Starożytne gadżety, recycling i diy”), Jakub Grajkowski („Saundtracktory”) i Mateusz Samolong („Saundtracktory”, „Śpiew intuicyjny”).

Celem cyklu „SENSACJE człowiek i sytuacje” jest wykorzystanie sztuki jako środka doświadczania samego siebie: w zachwycie, zdziwieniu, dystansie, zjednoczeniu. Nie zabraknie przy tym kreatywnej stymulacji i twórczych eksperymentów. Powstaną nowe dzieła artystyczne wykonane za pomocą zarówno klasycznych mediów, jak i nowych technologii.

Dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasta Gminy Szczecin oraz współpracy z partnerami (Ośrodek Teatralny Kana, Dom Kultury 13 Muz, INKU Szczeciński Inkubator Kultury, Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki i Dom Kultury „Klub Skolwin”) wszystkie warsztaty są bezpłatne.

Działania projektowe będą prowadzone od maja do października i są skierowane do wszystkich grup wiekowych (dzieci, młodzież, dorośli, seniorzy). Cały projekt realizuje Stowarzyszenie Edukacyjno -Artystyczne „Oswajanie Sztuki”, a za koordynację odpowiadają Paulina Stok-Stocka, Maria Stafyniak, Beata Zuzanna Borawska (promocja, rekrutacja) oraz Kinga Rabińska. Chęć udziału w warsztatach prosimy zgłaszać pod sensacje@oswajaniesztuki.pl (decyduje kolejność zgłoszeń).

Już w  ten weekend rusza pierwszy warsztat sensualny!

Najbliższe warsztaty:

17 i 19 maja - bezpłatne warsztaty dla dzieci (8-12 lat) pt.”Opowieści ciała” (INKU Szczecińki Inkubator Kultury)

24, 25, 27, 28, 29, 30 maja – bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 15 lat pt. „Układy zwarte” (Środek. Śródmiejski Punkt Sąsiedzki)

OPOWIEŚCI CIAŁA

Posługujemy się językiem ciała 24 godziny na dobę, niezależnie czy tego chcemy i czy jesteśmy tego świadomi. Każdy z nas posiada wachlarz indywidualnych póz, min i gestów, ale istnieją także formy ekspresji bardziej uniwersalne, wspólne nam wszystkim. I właśnie je będziemy wspólnie odkrywać i po nie sięgniemy, by stworzyć symboliczną opowieść. Rezultatem będą „układ choreograficzny”, opowiadający historię o tematyce wybranej przez grupę oraz happening w przestrzeni publicznej. 

Prowadzenie:

Dagmara Pochyła – torunianka, od 9 lat mieszkająca i tworząca w Szczecinie, mgr sztuki, artystka plastyk, absolwentka WSP na UMK w Toruniu, kierunek Edukacja Artystyczna, specjalizacja Plastyka Intermedialna, wielokrotnie nagradzana za teledyski i animacje (Yach 2015 i 2016, Animocje, Euroshorts 2017, SEFF Shorty, PLMVA 2018), artystka wizualna mająca w swoim dorobku wystawy w uznanych galeriach sztuki w kraju i za granicą, współtwórczyni pierwszego programu edukacyjnego w CSW Znaki Czasu w Toruniu. Działająca w Fundacji You Have It w Toruniu i w ramach tejże realizująca wiele autorskich warsztatów artystycznych (więcej info na www.youhaveit.pl). W Szczecinie współpracowała z zespołami muzycznymi Big Fat Mama i Ma, będąc odpowiedzialna za ich kompletną identyfikację wizualną (grafika, kostiumy, foto, video). Swoje zamiłowanie do pracy edukacyjnej rozwijała już na studiach pracując w toruńskim MDK-u, następnie szkoliła się m.in. w Amsterdamie na kursie Training for Trainers podczas międzynarodowego Stranger Festival, współpracowała ze znanymi organizacjami kultury, projektując i realizując warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in.: w Gdańsku ze Stowarzyszeniem Kultura Miejska. Jest związana z nieszablonowym artystyczno-naukowym projektem Instytut B-61. Oprócz tego, że realizuje swoje prace w ramach spektaklu jest współscenarzystką krótkich form filmowych powstałych na kanwie Ewolucji Gwiazd.

UKŁADY ZWARTE 

Głównym celem warsztatu jest ujęcie pracy wszystkich jego uczestniczek i uczestników w jednym synergicznym działaniu – mozaice, tworzonej jednorazowymi dialogami z różnymi osobami, w odrębnych rytmach i odstępach czasowych. 

Ideą konstytuującą stworzenie mozaiki jest założenie, iż każda jednostka poprzez chęć prowadzenia dialogu realnie kształtuje kulturową rzeczywistość. Przyjęta myśl zwraca także uwagę na te aspekty grupowej twórczości – kreatywności, które związane są z brakiem konieczności bycia razem w momencie współpracy całej grupy. Stwarza to ciekawą perspektywę na całość, kiedy nieznane sobie wcześniej osoby współdzielą proces twórczy. W duktach mozaiki spotkają się i odcisną swą obecność pozornie obce sobie indywidualności. 

Efekt końcowy zawierać będzie sumę wszystkich przeprowadzonych dialogów tworzących spójny wzór – więź. Twórczynie i twórcy mozaiki spotkają się jako cała grupa właściwie dopiero na koniec – by zapoznać się z dziełem i sprawdzić jak poszczególne części korespondują ze sobą i w całości. Działanie ma charakter eksperymentalny. 

Prowadzenie: 

Natalia Wiśniewska – (ur. 1985) artystka wizualna oraz kuratorka. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu, gdzie w roku 2010 uzyskała dyplom z grafiki warsztatowej. Doktorat uzyskała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2018 roku. Współzałożycielka i kuratorka galerii Miłość w Toruniu. Autorka instalacji, obiektów, działań site-specific. 

Eksperymentuje z dźwiękiem i formą. W swej twórczości podejmuje się badania relacji i wzajemnego uwikłania jednostki w procesy społeczno-kulturowe. Działa kontekstualnie, wyszukując prywatne i intymne historie, które łączy z prostotą formy, miejscem oraz semantyką języka. Interesuje ją to, co na styku pojęć i znaczeń, aktualnie mieszka w Toruniu. Stypendystka Marszałka Woj. Kujawsko-Pomorskiego, autorka wielu warsztatów edukacyjnych.

Więcej informacji o całym cyklu www.oswajaniesztuki.pl

Źródło: szczecin.eu