Echo Tablica

Artykuły

Echo Szczecina

24.05.2019

Kultura Pomorza Zachodniego na Ukrainie

Kultura Pomorza Zachodniego na Ukrainie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Ciepłe przyjęcie i duże zainteresowanie towarzyszyło kulturalnej wizycie delegacji Pomorza Zachodniego w Odessie. Artyści gościli na Ukrainie w dniach 17-19 maja.

– Będziemy tę współpracę rozwijać, także w kierunku współpracy gospodarczej – mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas konferencji prasowej w Szczecinie w piątek 24 maja br.
 
Mieszkańcy Odessy mogli zapoznać się z naszymi atrakcjami turystycznymi, sztuką naszego regionu, a także smakami naszej kuchni.
 
- Była to też okazja do tego, aby pokazać, że wspieramy naród ukraiński w ich dążeniach europejskich. Widzieliśmy, jak wielki jest tam głód otwarcia na Zachód, na Unię Europejską. W tym zakresie powinniśmy wspierać naszych przyjaciół na Ukrainie. Rozmawialiśmy też o wsparciu administracji Obwodu Odeskiego w korzystaniu z przedakcesyjnych funduszy UE – podkreślał marszałek, który podziękował artystom za zaangażowanie w przygotowanie wyjazdu i znakomite występy - Pojechali tam pełni energii i tą energią pięknie zarażali publiczność!
 
To był wyjątkowo aktywny czas dla Zespołu Pieśni i Tańca „Szczecinianie”, którzy do Odessy przybyli prosto z występów w Chinach. – Jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy zwiedzić Ukrainę, nawiązać tak fantastyczne kontakty z Polonią, która zaprosiła nas na gościnny występ. Jesteśmy dumni, że możemy promować Pomorze Zachodnie i czekamy w gotowości na podobne propozycje – mówił Krzysztof Kamiński, dyrektor muzyczny zespołu, który przedstawił tańce oraz pieśni z różnych regionów Polski.
 
Wieczorem 18 maja na Bulwarze nadmorskim, przy słynnych Schodach Potiomkinowskich stare i nowe utwory w nowoczesnych tanecznych aranżacjach zaprezentował Mr. Jazzek – Jestem pod wrażeniem Ukrainy i pięknego kurortu, jakim jest Odessa. Nawiązałem kontakty ze wspaniałymi osobami. Postanowiłem zrobić tam live performance i pod koniec koncertu dokonaliśmy czegoś niezwykłego – połączyliśmy siły i zaprosiliśmy na scenę Szczecinian.
 
Odeskie Muzeum Literatury gościło także wystawę plakatów prof. Lexa Drewinskiego i prof. Leszka Żebrowskiego, wybitnych plakacistów, wykładowców Akademii Sztuki w Szczecinie. – Mogliśmy zaprezentować po 20 prac. Plakat jest medium, które zmusza do myślenia. Zaprezentowałem prace antywojenne i plakat zaangażowany – mówił prof. Lex Drewinski.
 
Przez wszystkie dni prezentacji w Odeskim Muzeum Literatury prezentowana była wystawa „Pomorze Zachodnie w fotografii”. Plansze ze zdjęciami i opisami w języku ukraińskim pokazywały największe atrakcje regionu - niezwykły charakter Szczecina (m. in. Wały Chrobrego, Jasne Błonia, filharmonię, gwiaździsty układ ulic i placów), piękno Pomorza Zachodniego, zarówno zabytki, jak i walory przyrodnicze (np. Dolinę Dolnej Odry, wybrzeże Bałtyku).
 
Podczas tego weekendu w Odessie można było spróbować zachodniopomorskiej kuchni. Kulinarną prezentację z degustacją przygotował znany szczeciński restaurator Bolesław Sobolewski z  Restauracji Na Kuncu Korytarza.
 
Program kulturalny prezentacji przygotował Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, który jest największym ośrodkiem upowszechniania kultury na Pomorzu Zachodnim,  współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami kultury oraz związkami i stowarzyszeniami twórczymi.

Autor: rsocko

Źródło: wzp.pl