Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

03.06.2019

10-te Grand Prix na 15-lecie Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie

10-te Grand Prix na 15-lecie Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Pięćdziesięcioosobowy zespół pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch zdeklasował rywali podczas największego festiwalu w Czechach – 47th Festival Of Songs Olomouc 2019, zdobywając nagrodę Grand Prix – główne trofeum festiwalu.

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie jednocześnie jako jedyny zespół zwyciężył w dwóch kategoriach – kategorii chórów mieszanych oraz muzyki współczesnej, zdobywając odpowiednio dwa Złote dyplomy.

W trwającym w dn. 28.05-02.06.2019 r. festiwalu wzięły udział 34 zespoły z całego świata- w tym m.in. z Malezji, Kanady, Czech, Kazachstanu, Łotwy czy Chorwacji.

Do finałowego etapu konkursu o Grand Prix festiwalu zakwalifikowało się pięć najlepszych  zespołów reprezentujących Kanadę, Malezję oraz Polskę.

Chórzyści Akademii Morskiej zdobyli najwyższą ilość punktów spośród wszystkich chórów festiwalowych. Niezwykle liczna, bo aż 18 osobowa międzynarodowa komisja, doceniła przede wszystkim nienaganne współbrzmienie i intonację, ciekawą interpretację, niepowtarzalne emocje na scenie oraz wyjątkowy kontakt dyrygentki z zespołem. Zespół ze Szczecina premierowo wykonał m.in. utwór "Deszcz na morzu" - napisany specjalnie dla Chóru Akademii Morskiej przez kompozytora Marka Raczyńskiego.

Chórzyści przyznają, że szczególne wrażenie zrobiło na nich nietypowe, niezwykle emocjonujące ogłoszenie wyników rywalizacji. Miało ono bardzo oryginalny charakter – nawiązujące formą do eurowizyjnego formatu, co trzymało w napięciu wszystkich uczestników do ostatniej chwili.

Chór Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją dr Sylwii Fabiańczyk-Makuch istnieje na scenie muzycznej miasta i regionu już od 15 lat. W historii chóru jest to już 10 nagroda Grand Prix zdobyta przez zespół podczas wielu polskich oraz międzynarodowych konkursów.

30 czerwca 2019 o godz. 18:00 w Filharmonii w Szczecinie odbędzie się koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia istnienia chóru oraz „Wspólne Brzmienia: Chór Akademii Morskiej w Szczecinie & Komeda Project”."

Źródło: Chór Akademii Morskiej w Szczecinie