Echo Tablica

Wydarzenia

Echo Szczecina

17.06.2019

Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie

Noc Kupały na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Na widowiskową, dwudniową imprezę plenerową Noc Kupały, którą już od kilkunastu lat Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie organizuje we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa, zapraszamy już w najbliższy weekend do Zamku

Osada historyczna, obóz wojów, pokazy walk, warsztaty dawnych rzemieślników, obrzędy świętojańskie, koncerty, konkursy, legendy pomorskie – m. in. takie atrakcje czekają na uczestników tegorocznej Nocy Kupały. Widowiskowa impreza plenerowa na Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbędzie się w najbliższy weekend 22-23 czerwca.

Od kilkunastu lat Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie organizuje wydarzenie „Noc Kupały – tradycje świętojańskie” we współpracy z Drużyną Grodu Trzygłowa. Na zamkowym dziedzińcu powstaje replika osady wczesnośredniowiecznej, w której prezentowane są dawne rzemiosła (m.in. kowalstwo, tkactwo, ciesielstwo, lutnictwo, snycerstwo, skórnictwo, złotnictwo).

Szczególnymi atrakcjami są pokazy obrzędów przesilenia letniego (w tym krzesania ognia za pomocą świdra ogniowego) oraz pokazy walk wojów. Wojowie Drużyny Trzygłowa wielokrotnie przez dwa dni prezentować będą uzbrojenie – miecze, topory, włócznie.

W sobotni wieczór po konkursie na najpiękniejszy wianek („preferowane są wianki z kwiatów polnych, a udział mogą wziąć wszystkie białogłowy bez względu na wiek”) szczecinianie i turyści przy akompaniamencie zespołów, wykonujących muzykę dawną oraz w towarzystwie wojów, powędrują nad Odrę, gdzie zgodnie z tradycją puszczą wianki.

W programie są również koncerty zespołów muzycznych i śpiewaczych z Polski i Niemiec (Joanna Lacher z zespołem, Spielleute Eygenart, Łada, Percival).

Atrakcją dla  dzieci i dorosłych będzie spektakl „Całkiem niedawno, czyli mroki średniowiecza”. Jak zawsze podczas Nocy Kupały zamkowy przewodnik oprowadzi po dziedzińcach. Będą też spotkania z legendami związanymi z zamkiem, gryfem oraz dziejami Księstwa Pomorskiego.

W tym roku po raz pierwszy wyruszy pieszy Rajd Kupały z metą na dziedzińcu Zamku (start 22 czerwca, godz. 12.00 z przystanku autobusowego 58,59 przy ul. Grochowej na Golęcinie). Trasę opracował i rajd poprowadzi Mirosław Wacewicz.

Promocja nowej książki Igora Górewicza „Wojownicy Słowian. Drużyny i bitwy na lądzie i morzu” odbędzie się w sobotę 22 czerwca (godz. 16.45) w Kinie Zamek.

W sobotę 22 czerwca na swoje stoisko edukacji historycznej z okazji Jubileuszu 100 lat Polskiego Złotego zaprasza Oddział Okręgowy NBP w Szczecinie.

Na wydarzenia Nocy Kupały – wstęp wolny.

Organizator: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Konsultant ds. programowych: Igor Górewicz – Wojewoda Drużyny Grodu Trzygłowa.

Szczegółowy program: http://zamek.szczecin.pl/kalendarz.php?id=7664

Źródło: Zamek Książąt Pomorskich