Echo Tablica

Newsy

Echo Szczecina

01.07.2019

Zachodniopomorskie Noble – znamy laureatów

Zachodniopomorskie Noble – znamy laureatów
 Echo Newsletter  Nie przegap - zapowiedzi wydarzeń, konkursy, newsy!

Poznaliśmy laureatów konkursu naukowego Zachodniopomorskie Noble. Uroczystą gala, podczas której wręczone zostały wyróżnienia odbyła się w niedzielę 30 czerwca br. w Szczecinie.

Konkurs jest corocznym przedsięwzięciem organizowanym przez Zachodniopomorski Klub Liderów Nauki we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Urzędem Miasta Szczecin oraz Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim. Pula nagród ufundowanych przez Marszałka Województwa to 90 000 zł. Laureaci wybierani są w siedmiu kategoriach.
 
Laureatami Zachodniopomorskich Nobli za rok 2018 zostali:
1. w dziedzinie nauk humanistycznych dr hab. Radosław Ptaszyński z Zakład Historii XIX i XX w. Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego, za monografię „Stommizm. Biografia polityczna Stanisława Stommy”

2. w dziedzinie nauk podstawowych prof. dr hab. inż. Sławomir M. Kaczmarek z Instytutu Fizyki, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie za  spektroskopowe  badania  nowych  materiałów o  znaczeniu praktycznym.

3. w dziedzinie nauk technicznych dr hab. inż. Karol Fijałkowski z  Wydziału Biotechnologii i Hodowli Zwierząt ,Katedry Immunologii , Mikrobiologii i Chemii Fizjologicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, za badania podstaw technologii otrzymywania celulozy bakteryjnej.

4. w dziedzinie nauk  ekonomicznych dr inż. Jarosław Wątróbski z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, za cykl artykułów poświęconych opracowaniu zbioru sformalizowanych wytycznych doboru metod wielokryterialnych do zadanej sytuacji decyzyjnej.

5. w dziedzinie nauk  rolniczych dr  inż. Małgorzata Mizielińska z Wydziału Nauk o Żywności i Rybactwa, Centrum Bioimmobilizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, za doskonalenie właściwości antybakteryjnych i biostymulacyjnych różnorodnych powłok w opakowaniach produktów żywnościowych.

6. w dziedzinie nauk medycznych prof. dr hab. n. med. Jerzy Samochowiec  Prorektor ds. nauki PUM, Kierownik Katedry i Kliniki Psychiatrii PUM Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie  za opracowanie metody screeningu stanu wysokiego ryzyka psychozy i współtwórca metody wykrywania stanów psychozy o charakterze schizofrenii (patent europejski).

7. w dziedzinie nauk o morzu otrzymuje zespół pod kierunkiem dr Dominika Zawadzkiego, mgr inż. Łukasz Maciąg, prof. dr hab. Ryszard Kotliński-profesor Senior,  z Wydziału Nauk o Ziemi US, Zakład Geologii Morza Uniwersytetu Szczecińskiego oraz dr hab. inż. Rafał Wróbel prof. ZUT z Instytutu Technologii Chemicznej Nieorganicznej i Inżynierii Środowiska  Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, za badania kobaltonośnych naskorupień dna Oceanu Indyjskiego jako potencjalnego źródła surowców strategicznych.

Kandydatów do nagród zgłaszają Rektorzy Uczelni i Członkowie Zachodniopomorskiego Klubu Liderów Nauki. Wybrani naukowcy to osoby o największym i najciekawszym dorobku w roku 2018, których praca zostaje w ten sposób dostrzeżona i wyróżniona.

Autor: rsocko

Źródło: wzp.pl